1. YAZARLAR

  2. Salih Acıbadem

  3. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri
Salih Acıbadem

Salih Acıbadem

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri

A+A-

Sosyal medyanın toplum içindeki kullanımı, etkinliği arttıkça beraberinde ortaya çıkan sorunların ve tahribatların çeşitliliğinin de arttığı görülmektedir.

Teknolojinin ihtiyaç, fayda ve ideal boyutunun dışında kullanılması durumunda çeşitli yan etkilerinin ortaya çıkması da normaldir.

**

Günde ortalama 5 saatimizi kişisel bilgisayarımızın başında geçirdiğimiz ve günde 2.5 saat gibi bir zamanı da sosyal medyada geçirdiğimizi öğrenince ülkemizle ilgili sosyal medya kullanımındaki aşırı artış özetlenmektedir. Sosyal medya kullanımı bazı kişilerde bağımlılık haline gelmiştir. Ve bu bağımlılıktan kurtulmak pekte kolay gözükmüyor. Peki Sosyal medya kullanımının ülkemizdeki oranları nedir? Sosyal medya kullanıcılarının amacı nedir  Arkadaş listelerimizdeki binlerce kişiyi gerçek hayatta tanıyor muyuz?   Araştırmalara göz attığımızda bu sonuçları görüyoruz.

• Sosyal medya kullanıcılarının yüzde60’ının amacı, diğer insanların ne yaptığını görmek.

• Eklenen arkadaşların yüzde 82'si gerçek hayattan, yüzde 60’ ı arkadaşların arkadaşları, yüzde29’ u tanımadıkları, yüzde11'i işle ilgili.

• 2012'de her beş dakikasının birini online olmaya ayıranlar: yüzde20

• Her bir dakikada 694.980 durum güncellemesi yapılıyor ve 532.080 twitt atılıyor.

• Her gün 250 milyon fotoğraf paylaşılıyor ve yüzde35'i kişinin kendisine ait fotoğraflar.

• Narsistiklerin ve düşük benlik saygısı olanların sosyal medyada geçirdikleri zaman daha fazla.

• Sosyal medyada çok zaman harcayanlar diğer insanların kendisinden daha iyi bir hayatı olduğuna inanıyor. Bir kısmı da kendilerini diğer insanlardan aşağı görüyorlar. Oysaki takip ettikleri kullanıcıların belli bir kesiminin yaptığı paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor.

**

Harcanan her saniyenin hesabını vereceği bilincinde olması gereken bizlere bu verilerin önemli sonuçları ortaya çıkardığı kanaatindeyim. Sosyal medyada geçirdiğimiz zamanın büyük bir kısmını Facebook ta geçirdiğimiz, anketlerin dile getirdiği bir diğer trajik durum.

**

Yapılan fotoğraf paylaşımı çılgınlığı bir diğer önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatın her anını görüntüleyip yayınlamak, en basit bir deyimle zaman israfıdır. Kimi zaman aile mahremiyetini hiçe sayıp yaptığı paylaşımın farkında bile olmayan bazı bilinçsiz kullanıcıları görmekte beni ayrıca üzmektedir.

Üzerine vurgu yapmak istediğim bir başka konu ise Facebook’ta yapılan paylaşımların analiz edilmeksizin bilinçsizce beğenilmesidir. Örneğin; Bir Facebook kullanıcısı trafik kazası geçirmiş ve bununla ilgili olarak hesabında bir fotoğraf paylaşmış. Bunu gören Facebook arkadaşları bu paylaşımı bile beğenmektedir!!! anlamadığım konu şu. Arkadaşının kaza yapmasını mı beğendin? yoksa arkadaşının yaralı olması mı hoşuna gitti? Neden beğendin o kareyi? Durumun özeti şu ki bazı kullanıcılar Sosyal ağda ne yaptıklarının farkında bile değiller.

**

Bu bilinçsizliğin giderilmesi için gerekirse eğitimlerin verilmesi lazımdır. Toplumumuzun sosyal medyayı doğru kullanmak konusunda büyük bir eksikliğinin olduğunu bir kez daha vurguluyorum.

Bunun için de zamanımızı daha faydalı kullanma, kişisel eksikliklerimizi kapatma uğraşısı içinde olma, ilmi faaliyetlerimize yoğunlaşma, mevcut durumda önceliklerimiz arasında önemli bir değer taşımaktadır. Sosyal medya ile sınanan Müslümanların, bu imtihanlarının kolay olmadığını, kendi gündemlerine kilitlenme ile bunun üstesinden gelmelerinin daha kolay olacağını düşündüğümü belirtmek isterim.

Saygılarımla…

Bu yazı toplam 20228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum