Esra Beyza Kaplan

Esra Beyza Kaplan

Yazarın Tüm Yazıları >

SONBAHAR

A+A-

Sizler her bahar çiçek açan insanlarsınız,

Her güz vakti yok olmaya yüz tutan kır çiçekleri,

Bizler hayatımızı, yaşadıklarımıza göre şekillendirmeyen insanlarız, aramızda ki en büyük fark, ufacık şeylerden mutlu olmayı bilmemiz…

                                                                                 E.B.K.

Yaşantımızın her anında kırıldığımız, içerlediğimiz birçok şey oluyor, bazen kendi kendimize oturup saatlerce düşünüyoruz, bazen hava almak için kendimizi yollara vuruyoruz, ya da oturup müzik dinliyoruz. Çoğumuz oturup birisi ile konuşmayı aklına getirmiyor, hâlbuki hiçbir insan kendi kendine bir yol bulamaz. Sorana bir şeyim yok diyoruz, çünkü: aradığımız şeyin onda olmadığını düşünüyoruz, peki ama nerden biliyoruz?

Eskiler şifanın nerden geleceği belli olmaz derlermiş, haklılar da. Bu hayatta her birimizin belli başlı sorunları, küçük büyük dertleri var. Herkesin derdi kendine büyüktür. Bizler hemen bir karamsarlığa düşüyoruz, yolun sonu, her şey bitti… Aslında bu düşünce tarzı bizi karamsarlığa itiyor, oysaki her derdin bir çaresi, her problemin bir çözümü vardır. En kötü durumlar da bile seçenekler vardır, biz sadece bunu görmek istemiyoruz.

Hiç kimsenin hayatı dört dörtlük değildir, hani arada imrendiğimiz o hayatlar varya, biz o hayatları sadece dışardan görüyoruz, güzel sanıyoruz. Aslında her koşulu, her hayatı yaşanılabilir kılan bizizdir, biz ve bizim bakış açımız. Bize dört dörtlük bir hayat sunduklarını farz edelim, sence kusur bulamaz mıyız? Burun kıvıracak bir yan ararız, çünkü: bizler insanız, doğamız gereği, inceleriz, bir şeyler ararız, iyi veya kötü bulmaya çalıştığımız şeyin doğru veya yanlış olması etkilemez, sadece ararız.

Bu yüzden yapmamız gereken kusur bulmamaya çalışmak değil, kötü şeylere takılı kalıp, yaşadığımız olumsuz şeylerde iç karartıp, kendimizi silik bir durum da bulduğumuz da her şeyden vazgeçmeyi düşünmek değil… Kusuru güzelleştirmek, kötü şeyleri es geçmek, her olumsuzluğun içinde olumlu bir yan bulmak, Çünkü: bizi silikleştiren, hayattan haz almamızı engelleyen şeyler yaşadıklarımız veya yaşamak zorunda olduklarımız değil bizleriz. Unutmayın, hayatımızı etkileyen şeyler, bizi değiştiren şeyler aslında düşüncelerimiz, her insan kendi benliğinin yansımasıdır.

Her olumsuzluğu bir son bahar gibi değil, hep ilkbaharımız olarak yaşamaya çalışalım, Çünkü: bu gibi kötü ve üzücü olayları yaşayan inanın ki sadece biz değiliz. Bizler güzel yada çirkin, iyi yada kötü hayatların insanlarıyız, bizler her birimiz ayrı ayrı benlikleriz ve hepimiz yadsınamaz gerçeklerin bir parçasıyız…

Bu yazı toplam 447 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.