1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Siyaset Isınıyor
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Isınıyor

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
Düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer.


Hafta sonu siyasette hareketli bir gün geçirdik. Saadet Partisi Konya, Karaman Niğde ve Aksaray il teşkilatlarının katılımı ile Bölge Toplantısı yaptı. Demokrat Parti ise Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un katıldığı “Dertlere Derman Arıyoruz” konulu bir salon toplantısı gerçekleştirdi.
Toplantılardaki konuşmalar analiz yapılırsa halkın gerçek gündeminin tartışıldığını görürüz.
Önce Devlet Eski Bakanı T. Rıza Güneri’nin SP Bölge toplantısındaki konuşmasının bir bölümünü aktarayım.
“Yüzde 24 işsizlikle Türkiye dünyada 2. sırada yer alıyor. Bu durum ekonomik krizin ülkeyi teğet geçmediğinin göstergesidir.
Dilenciliğe zorlanan ve ölesiye dövülerek yol kenarına terk edilen 5 yaşındaki minik Bedrettin’in gazete ve televizyonlarda yer alan yaşam öyküsüne bir bakın. İktidar 7. yılında, Bedrettin 5 yaşında. Bedrettin ve onun gibiler mevcut iktidar döneminde bu hale geldi. Başbakan, ‘Bedrettinlerin hakkını koruyacağım’ diyerek iktidara gelmişti. Şimdi ise kurtlar sofrasından pay kapmanın peşinde. Adalet diye geldiler, dünyalık peşinde koşuyorlar.
İnsanımızın yüzde 18’i açlık, yüzde 80’i ise yoksulluk sınırı altında.,13 milyon 400 bin kişi de ‘under-class’ denilen toplumda sınıf altı bir kitle olarak yaşam mücadelesi veriyor.
İnsanlara yapılan en büyük zulüm onları açlığa mahkûm etmektir.
Bu iktidar döneminde ülkenin borçlanmasında da büyük artış yaşandı. 2002 yılında 90 milyar dolar olan borç, şimdi ise 220 milyar dolara kadar çıktı. 2009 bütçesinde 10 milyar TL olarak öngörülen açık 50 milyar TL oldu. 2010 yılında ise 50 milyar TL olarak öngörülen açığın ne kadar olacağını siz düşünün. Her gün 170 milyon TL, bu ülkede bir avuç mutlu azınlığa faiz olarak ödeniyor. Ülkemizin zenginlikleri bir kısım mutlu azınlık ve yakınlarına yanlış politikalarla peşkeş çekiliyor. Bu arkadaşlar bizimle birlikte de çalıştı. Gerçekten samimi olmuş olsaydılar havuz sistemini getirirdiler. Efendisini şaşıran hedefini de şaşırır.”
DP Genel Başkanı Cindoruk’un konuşmaları da bundan farklı değildi.
2002 yılından itibaren şehirlerin ihmal edildiğine dikkat çeken Cindoruk, ihmalden Konya’nın da payına düşeni aldığını vurguladı.
Cindoruk’un konuşmasının özeti de bence şöyle.
“7 yılda Konya’ya ne yaptılar?” diye soruyum. Aldığım cevap sadece Adliye Sarayı’nın yapılması. Bu beni bir hukukçu olarak çok sevindirdi. Fakat Türkiye’nin tarım şehri daha çok yatırımları hak etmektedir.
Sulu tarım Konya’da yaygınlaştırılsın ve hayata geçirilsin.
Meclisteki partiler birbirleriyle ağız dalaşı yapıyor. Herkes birbiriyle kavga ederken, ülkenin gerçek meseleleri gizleniyor.
2,5 milyon kredi kartlı borçlusu var. Her gün 700 kişi işsiz kalıyor.”
Aslında bu açıklamalar iktidarı sadece eleştiren sözler değil. Hizmet alanını gerçek gündemlere yoğunlaştırmasını isteyen bir çağrı.
Banka şubelerindeki yoğunluğa baktığınızda hareketli bir gün sanırsınız. Ama iş yerlerine kısa bir nezaket ziyareti yaptığınızda, gerçek sıkıntıyı hemen anlarsınız.
Vatandaş sıkıntısı anlamaya ve aktarmaya başladı.
Siyasette hafta sonu Konya da olduğu gibi, ısınmaya başladı.

AK PARTİ İL BAŞKANI BELLİ OLUYOR
Ak Parti Konya İl Başkanı bu hafta sonuna kadar beli olacak.
Yazar Birliği Konya Şubesinin genel kurulunda Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ile yaptığımız kısa sohbette il başkanı atamasının ne zaman yapılacağı sorusuna cevap aradım.
Tuna, il başkanı adaylığı için Ankara’ya çağrılan isimlerin Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı R. Tayip Erdoğan tarafından teke tek düşürüleceğini ve o ismin de en geç hafta sonuna kadar atamasının yapılacağını söyledi.
Kulislerde Ankara’da öne çıkan isimlerin Selçuk Öztürk, Ahmet Sorgun ve Dr. Abdullah Ağralı olduğu iddia ediliyor.

TATİLİ SEVİYORUZ
Dün sabah erken saatlerde Konya TV’ye geçtim. Televizyon binasının yakınındaki iş yerlerinden ikisi hariç tamamı kapalıydı. Açık olanlardan birisi süt ürünlerinin satışının yapıldığı Mandıra, diğeri de daha fazla etli yemeklerin sunulduğu lokantaydı.
Hava biraz kapalı, biraz da sağanak yağışlıydı. İş yerleri bir birine çok yakın olması nedeniyle mandıra ve lokanta işletmecileri ile ayaküstü sohbet yaptık.
İşlerin azlığı ile başlayan konu döndü dolaştı resmi kurumlardaki tatile geldi. Bizde bu yıl ne kadar tatil yapılacağını derledik ve size aktarıyorum.
“Yeni yıl ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatilleri, Cuma gününe denk geldiği için hafta sonuyla birleşerek 3’er gün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili ise 3,5 gün olarak gerçekleşecek.
9-11 Eylül tarihlerini kapsayan Ramazan Bayramı tatili, arife günü ve hafta sonu ile birleşince 4,5 gün yapılacak.
16 Kasım Salı ile 19 Kasım Cuma günlerini kapsayan Kurban Bayramı tatili ise, arife gününün tümüyle tatil ilan edilmesi durumunda hafta sonlarıyla birleşerek 9 gün olarak gerçekleşecek.
2010 yılı resmi tatil günleri şöyle:
Yılbaşı 1 gün 1 Ocak Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1 gün 23 Nisan Cuma
Emek ve Dayanışma Günü 1 gün 1 Mayıs Cumartesi
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 1 gün 19 Mayıs Çarşamba
Zafer Bayramı 1 gün 30 Ağustos Pazartesi
Ramazan Bayramı Arefesi 1/2 gün 08 Eylül Çarşamba
Ramazan Bayramı 1. gün 9 Eylül Perşembe
Ramazan Bayramı 2. gün 10 Eylül Cuma
Ramazan Bayramı 3. gün 11 Eylül Cumartesi
Cumhuriyet Bayramı 1,5 gün 28-29 Ekim Perşembe-Cuma
Kurban Bayramı Arefesi 1/2 gün 15 Kasım Pazartesi
Kurban Bayramı 1. gün 16 Kasım Salı
Kurban Bayramı 2. gün 17 Kasım Çarşamba
Kurban Bayramı 3. gün 18 Kasım Perşembe
Kurban Bayramı 4. gün 19 Kasım Cuma”
Bu yazı toplam 4833 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.