1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Siyaset dersi
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset dersi

A+A-

Kanal 42 Program Müdürü Adnan Özkafa ile birlikte Merhaba Gazetesi’ne Genel Yayın Yönetmenliği görevine atanan meslektaşım ve 30 yıllık dostum Recep Çınar’a hayırlı olsun ziyaretine gittik. Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Uğur Özteke ve Spor Müdürü Ulaş İnbaşı’da aynı gaye ile ziyarete gelince hep birlikte ‘Hayırlı olsun’ sohbetine daldık.

Adnan Özkafa, gonyalıca cümleler ve eski tabirlerle görev ve sorumluluk hakkında bizim açımızdan da çok önemli olan tecrübelerini paylaştı. Duayen gazeteci  Özteke, meslek aşkının sanallaştığına vurgu yaparken, Çınar’ın “Kendimi anlatmayı, kendimi parlatmayı, kendimi pazarlamayı çok sevmem...” sözleri aslında mesleği menfaate dönüştürenlerin ayıklanması gerektiğinin ‘öz’ cümleleriydi.

Aynı dönemlerin, aynı havayı teneffüs edenlerin oluşturduğu bir sohbet ekibi olunca Konya gündemi de ilk sıraya oturdu.

Ne dedik?

Konyalı Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’na partisinin MKYK’sında yapılan hareketin dürüst siyasetle bağdaşmadığını söyledik.

Başbakan Davutoğlu’nun MKYK’daki yol arkadaşlarım, dostum dediği isimlerin bir oldu bitti ile ‘il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini kurula devretmeyi öneren yazılı dilekçe’yi imzalamalarının kamuoyunda tasvip görmeyeceğini vurguladık.

Konya yatırımlarının aksamadan devam etmesinin takipçisi olunmasının gerekliliğini paylaştık.

“Allah utandırmasın...” diyerek hep birlikte ayrıldık.

Merhaba Gazetesi, bizim binasının temeline kürekle toprak attığımız bir değer.

Recep Çınar da mesleğin içinden gelen bir değer.

Hayırlı olur inşallah.

Bu akşam da Kanal 42 de bu fakirin sunduğu Gündem Özel programında yine bir araya gelip Konya gündemini değerlendireceğiz.

Saat 21.10 da başlayacak programa öneri ve sorularınızla katılmanız bize güç verecektir.

Yazımızdaki ‘Siyaset Dersi’ başlığını, Başbakan Davutoğlu’nun yol arkadaşlarının yaptığı harekete karşılık gösterdiği dürüst ve nezaketli duruşu ile 90’lı yıllardaki Bosna savaşı sırasında tüm engellemelere rağmen Türkiye’ den yardım için canını ortaya koyan rahmetli Milli Görüş lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan hocanın ortaya koyduğu dirayetin bugün ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarması nedeniyle verdik.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin içinde hoş olmayan gündemler arasında devlet adamlığını da göstermeyi ihmal etmedi. Bosna'daki savaşta Sırpların temellerine dinamit yerleştirerek yıktığı tarihi Ferhadiye Camii'nin açılış törenine katıldı.

Ziyaretle ilgili şu sözleri ise Konya’nın ecdat mirasına hassasiyetinin dile dökülmesiydi.

 "Evladı Fatihan dediğimiz, Devleti Aliyeyi Osmaniye'den bugünlere intikal eden kardeşlerimizin olduğu büyük acılar yaşamış bir ülkeden bahsediyoruz. Ümitlerini Türkiye'ye bağlamış, yönlerini Türkiye'ye dönmüş, Türkiye'de olan her olayı yüreğinde hissetmiş, Bosna Hersekli kardeşlerimizden bahsediyoruz. Bosna Hersek deyince, gönlümüzde hem o derin tarihi ilişkilerden kaynaklanan büyük bir muhabbet hem de 20-25 yıl önce yaşanan hüzün dolayısıyla kalbimize inen derin bir ayrılık hasretinden bahsederiz. Bu hüzün yıllarında Bosna Hersek'te çok acılar yaşandı ve o hüzün yıllarında da Türkiye'ye dönüp yönlerini hep Türkiye'den destek beklemişlerdi.

O acı yıllardan bugünlere intikal eden en önemli hususlardan birisi, Bosna Hersek 'teki kültürel mirasımızın ayakta kalması ile ilgili oldu. O savaş yıllarında, hüzün yıllarında, soykırım yıllarında sadece Boşnak kardeşlerimiz katledilmedi. Bizim oraya vurduğumuz mühür niteliğindeki tarihi eserler birer birer yıkıldı. Birçok eser tahrip edildi, tarih yerle bir edilmeye çalışıldı. Bu eserler arasında 3 eser vardı ki dikkat çekici. Birisi Mostar Köprüsü, diğeri Foça'daki Alaca Camii, üçüncüsü de bugün 23 yıl sonra ezan sesiyle buluşacak olan Ferhandiye Camii'dir.

Ferhadiye Camii'nin ayağa kalkması balkanlardaki evladı Fatihan'ın ayağa kalkması anlamına gelir."

Bosna savaşında tüm engellemelere rağmen Bosnalı kardeşlerimize Türkiye’den bütün gücüyle destek sağlayan Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan hocayı rahmetle anıyoruz.

O gün yaptıklarının ne kadar doğru olduğunu da bugün daha yeni, yeni anlıyoruz.

O günlerde Bosna için canlarını ortaya koyan rahmetli Aliya İzzetbegoviç ve Necmettin Erbakan hocanın mekanları cennet olsun.

Bu yazı toplam 7013 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.