1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sinir sistemi hastalarına karşı rehabilitasyonun önemi
Sinir sistemi hastalarına karşı rehabilitasyonun önemi

Sinir sistemi hastalarına karşı rehabilitasyonun önemi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, sinir sistemi hastalarına karşı rehabilitasyonun önemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

A+A-

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, sinir sistemi hastalarına karşı rehabilitasyonun önemi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İnme, kafa travmaları, beyin kanamaları, omurilik yaralanmaları, beynin tümöral hastalıkları ve enfeksiyon sekelleri gibi hastalıklar kişiyi nörolojik rehabilitasyonun öznesi haline getiriyor. Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Pediatrik Rehabilitasyon Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Medicana Çamlıca Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, beyinde meydana gelen hasar sonucu oluşan hastalıkların Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) ile nasıl tedavi edildiğine yönelik önemli bilgiler açıkladı.

Nörolojik rehabilitasyon ne olduğunu açıklayan Prof. Dr. Dinçer, "Nörolojik rehabilitasyon, santral sinir sistemi (beyin, beyin sapı, beyincik ve omurilik) ile periferik sinir sistemi hasarları veya hastalıklarından sonra kişinin mevcutta kalan potansiyelini kullanarak en üst fonksiyonellik ve iyiliği hedefleyen rehabilitasyon alanı şeklinde tanımlanıyor. Temelde hedef, eğer kişinin mevcut durumu elverirse olabildiğince bağımsız, topluma entegre ve üretken olması, toplumsal, bireysel ve aile içi rollerini tam olarak yerine getirebilmesi oluyor. Hastalık bazında değerlendirmek gerekirse; İnme (beyin felci), kafa travmaları, beyin kanamaları, omurilik yaralanmaları ile beynin tümöral hastalıkları, enfeksiyonsekelleri gibi pek çok hasta nörolojik rehabilitasyonun öznesi haline getiriyor" diye konuştu.

İnmeli hastalarda nörolojik rehabilitasyon önemi

İnmeli hastalarda nörolojik rehabilitasyonun gerekliliğine değinen Prof. Dr. Dinçer, "İnme veya beyin felci, beyin damarlarının bir sebeple tıkanması veya kanaması sonucunda gelişen, oldukça karmaşık ve yer yer ağır sonuçları olabilen bir klinik tablo. Kişiler bu hastalıktan dolayı beyin dokusunda kısmi zararlar görüyor ve hayata tutunur ise klinik tablo ne olursa olsun rehabilitasyon zorunlu hale geliyor. İnmeli hastanın rehabilitasyon süreci yoğun bakım ünitesinde başlıyor. Hasta nöroloji kliniğinden taburcu olur olmaz rehabilitasyon kliniği tarafından takip ve rehabilite edilmeye başlanmalı" şeklinde konuştu.

Rehabilitasyonun sadece beyin veya omurilik hasarları veya kanamaları ile sınırlamanın doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Dinçer, "Başta multiple skleroz (MS), parkinson olmak üzere beynin diğer hastalıkları, Guillain Barresendromu, ALS gibi omurilik ve ön boynuz hastalıkları, periferik sinir yaralanmaları da nörolojik rehabilitasyonun elzem olduğu durumlar arasında sıralayabiliriz" dedi.

'Çocuklar da maruz kalabiliyorlar'

Erişkinlerin yakalandığı nörolojik durumların tamamına çocukların da maruz kalabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Dinçer, "Dahası konjenital hastalıklar ve çocukluk çağının beyin felci pediatrik rehabilitasyonu bu branşın en önemli alanlarından biri. Erişkinler daha evvel kolayca yapabildikleri hareketleri ve fonksiyonları yeniden öğrenirken, çocuklar genellikle hiç yapmadıkları, daha evvel normalini hiç deneyimlemedikleri ve beyinde henüz karşılığı tam oluşmayan şeyleri öğreniyorlar" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.