1. YAZARLAR

  2. Hilal Durmuş

  3. Sınav sonucuna itiraz etmek
Hilal Durmuş

Hilal Durmuş

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınav sonucuna itiraz etmek

A+A-

Bizim eğitim sistemimiz de birçok ülkede olduğu gibi sınava dayalı bir sistemdir. Dersleri geçmek için sınava gireriz, üniversite kazanmak için sınava gireriz hatta işe girmek için bile sınava giriyoruz.

Geçen hafta üniversite öğrencilerinin Konya’ya dönmesi ile şehrimizde tekrar bir hareketlilik başladı. Konya halkına sorsak üniversite öğrencilerinin toplumun sosyal yapısını bozduğundan dem vururlar fakat bütün esnaf, dolmuşçular öğrencilerin dönmesini dört gözle beklerler. Hâlbuki ailelerinden uzakta yaşayan, maddi-manevi eksiklik içinde olan ve ülkemizin geleceği olan gençlerimize destek olmamız gerekir. Daha bugün haberlerde Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı Hava Savunma Robotu haberini okudum ve üniversitemizle gurur duydum. Gençler, Kültürparkta veya valilik önünde banklarda oturup gelen geçeni izlemiyor, çalışıyorlar ve üretiyorlar!!

Bu yazımda üniversite öğrencilerinin en büyük sıkıntısı olan sınav sonuçlarına itiraz hakkında küçük bilgiler vereceğim. Amacım sadece yol göstermek ve merak edilen soruları kabataslak yanıtlamaktır. Böyle bir sorun yaşayan okurların, hukukçulardan ayrıntılı olarak destek alması gerekmektedir.

Sınav sonucu istediğimiz gibi gelmemişse ne yapmalıyız? Sınava itirazda öncelikle üniversitemizin yönetmeliğine bakmalıyız. Her üniversitenin sınav yönetmeliği farklıdır. Örneğin Selçuk Üniversitesi ön lisans ve lisans eğitim-öğretim ve sınav yönetmeliğinin ilgili maddesinde ;

“MADDE 12 – (1) Öğrenciler sınav sonuçlarına, notların ilânından itibaren en geç beş iş günü içinde ilgili dekanlığa/müdürlüğe yazılı olarak maddi hata itirazında bulunabilir. İtiraz üzerine idarece yapılacak inceleme sonucu maddî hata tespit edilirse, ilgili ders sorumlusunun da görüşü alınarak yapılan gerekli düzeltmeler ilgili yönetim kurulu kararı ile kesinlik kazanır ve sonuç öğrenciye bildirilir...” denilmektedir.

Selçuk Üniversitesi öğrencisi sınav sonucuna itiraz etmek istediğinde yönetmeliğin bu maddesi gereğince 5 gün içinde dilekçe ile itirazda bulunmalıdır. Süreler ve usul her üniversitenin kendi belirleyeceği bir husustur. Yönetmelik maddeleri özenle okunmalı ve süreler kaçırılmadan usule uygun itirazda bulunulmalıdır  Bu itirazda kağıdınız tekrar okunmaz sadece puan toplamasında bir hata olup olmadığına bakılır. Yani esas yönünden kağıdınız incelenmez sadece maddi hata olup olmadığı incelenir. Eğer bu aşamada istediğiniz sonucu alamazsanız yargıya başvurmanız gerekir.

Sınav, üniversite tarafından yapılan bir idari işlemdir. İdari işlemlerin iptali için idare mahkemelerinde iptal davası açılması gerekmektedir. Yapılan idari işlem yetki, sebep, konu, amaç veya şekil yönünden hukuka aykırı ise mahkeme tarafından iptal edilecektir.

Dava açılırken hasım olarak fakülte veya dekanlık değil Üniversite Rektörlüğü gösterilmelidir.  Konya’da idare mahkemesi olduğu için Konya idare mahkemesine dilekçe vererek dava açılacaktır. İdari işlemlerin iptali davaları, işlem yapıldıktan itibaren 60 gün içinde açılmalıdır. Dilekçe de hangi dersin sınavına itiraz edildiğinden, sınavın açıklandığı tarih ve okula yapılan itirazlarla ilgili bütün bilgilerin bulunması gerekir. Yürütmeyi durdurma talebi varsa dilekçede belirtilmelidir.

Davaya hakim tarafından bir bilirkişi atanacaktır. Dava konusu sınav hangi dersle alakalı ise bilirkişinin de o dersin uzmanı olması gerekir. Aksi halde bilirkişinin reddi müessesine başvurulabilecektir. Bilirkişi ücreti yatırıldıktan sonra mahkeme tarafından ilgili fakültenin dekanlığına bir yazı gönderilir ve dava konusu edilen sınav kağıdı ile birlikte dava konusu sınavda en az geçer not alan iki veya daha fazla kişinin sınav kağıtları ve cevap anahtarı istenir. Bilirkişi, sınav kağıdını cevap anahtarıyla değerlendirir sonra en az geçer not alan kağıtlar ile karşılaştırma yaparak takdiri bir not belirler. Bilirkişi gerekçeli raporunu mahkemeye sunar.

Bilirkişi raporunu inceleyen hakim hakkaniyete uygun olarak bir karar verecektir. Eğer sınav kağıdınızdan emin değilseniz bu uzun ve yorucu yola girmemelisiniz. Hem kendinizi hem devletin hakimini boşuna meşgul etmiş olursunuz. Ama kağıdınıza güveniyorsanız ve hak ettiğiniz notu almadığınızı düşünüyorsanız sonuna kadar mücadele etmelisiniz.

 

Bu yazı toplam 1243 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.