1. HABERLER

  2. İLÇELER

  3. Seydişehir’de Rus Casus İvan Bizanof
Seydişehir’de Rus  Casus İvan Bizanof

Seydişehir’de Rus Casus İvan Bizanof

I. Dünya Savaşı yılları Osmanlı Devleti’nin fiili olarak 11 cephe de mücadele verdiği yıllar (1914-1918) olmakla beraber Diplomatik alanda da Osmanlı açısından çetin bir dönem olmuştur.

A+A-

Konuyla ilgili konuşan Tarihçi Ercan, “Hariciye Nezaretinden Dahiliye Nezaretine   yazılan 19 Mart 1917 tarihli siyasi ibareli 308 sayılı yazıda  Rus casusu İvan Bizanof’un Osmanlı resmi makamlarınca tespit edilen suçlarına binaen Seydişehir’de sürgün cezasına çarptırıldığı ve  İstanbul’a dönüşünün   uygun  olmayacağı bilgilerine ulaştık” dedi.

8-2-005.jpg

Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İvan Bizanof Rusya vatandaşıdır. Kod adı Vanunda Ötdizi’dir.  Rusya sefarethanesine kendisini himaye etmesi için müracaat etmiş ve bunda başarılı olmakla övünen biridir. I. Dünya Savaşı (Harbi Umumi)  başladığı andan beri Rus casusu olduğu Osmanlı Devleti resmi makamlarınca bilinmektedir. Silah kaçakçılığı ile uğraştığı, Rus Konsolosluğu’ndan yirmi beş lira aldığı, hırsızlara yataklık ettiği, zararlı ve tehlikeli biri olduğu ifade edilmektedir. Bizanof’un, İstanbul’da başka bir Rus casusu olan ve Rus sefarethanesine bağlılığı ile bilinen Müşfof’ la temas ve münasebetinin bulunduğu da Polis Müdüriyeti Umumiyesi’ nce yapılan tahkikat ile tespit edilmiştir. Bu suçlara istinaden Bizanof 11 Ocak 1917 tarihinde İstanbul’da ikameti uygun görülmeyerek  Seydişehir’e sürgün edilmiştir. Casus İvan Bizanof’un eşi Marie Bizanof   ise bu tarihte İstanbul’da Halepli sokak 24 numarada ikamet etmektedir. Marie Bizanof Amerikan Büyükelçiliğine başvurarak eşi İvan Bizanof’un kısa süre önce İstanbul’dan Konya yakınlarındaki Seydişehir’e gönderildiğini Amerikan elçiliğine bildirir. Eşinin ileri yaşta olup Seydişehir yolculuğunun sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini belirtir. Amerikan Büyükelçiliği Bizanof için devreye girerek Osmanlı Hariciye Nezaretine (Dış işleri Bakanlığı) 16 Mart 1917 tarihinde bir muhtıra yazar. Bu yazı Fransızca olarak kaleme alınmıştır. Bu dönem Amerika Büyükelçisi Abram I.Elkıs idi. Büyükelçi  Rus vatandaşı İvan Bizanof’un Seydişehir’e gönderilme sebebinin bildirilmesini ve mümkünse İstanbul’a dönüşüne müsaade edilmesini diplomatik bir dille Osmanlı makamlarından rica etmekteydi. Sonunda Osmanlı Dahiliye Nezaretinden (İçişleri Bakanlığı) 3 Mayıs 1917 tarihinde  Hariciye Nezaretine yazılan yazıda İvan Bizanof’un İstanbul’a dönmesine kesinlikle müsaade edilemeyeceği belirtilir.”

ÖNEMLİ BİR ÖRNEK

Tarihçi  Arslan devam ederek “Bu durum Osmanlı Devleti’nin seferberlik yılları olan I.Dünya Savaşı’nın zorlu bir döneminde, egemenlik haklarından kaynaklanan yetkilerini nasıl kullandığını gösteren önemli bir örnektir. Amerika Devleti’nin savaşa İtilaf Devletlerinin yanında resmi olarak  2 Nisan 1917’de girme kararı aldığı düşünülürse İstanbul’daki Büyük Elçiliği vasıtasıyla bir Rus casusuna neden arka çıkmaya çalıştığı daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca Amerika Monroe doktrinini terk etme yönündeki meylini Bizanof konusundaki tavrı ile de göstermiş olmaktadır. Bu dönem Osmanlı-Amerika ilişkileri ’nin kesintiye uğradığı bir döneme denk gelmektedir. Böylece Seydişehir özelinde devletler arası diplomasi de bir casusun nasıl bürokratik baskı doğurduğu, bunun sonucunda da Osmanlı Devleti’nin dik durma azmi içinde olduğu ve egemenlik haklarını koruduğu görülüyor” dedi.

ABDULLAH LEBLEBİCİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.