1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Sevgiden ve  Kur'an'dan 
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgiden ve  Kur'an'dan 

A+A-

Allah'ın ve Resulü'nün selam  ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!
Epeyce düşündüm klavyenin başında o kadar çok şey varki kalpten dile düşün, bazan birer set çekiyor hepsini lisana dökmeye enaniyet korkusu.
En iyisi biz yine bu işi gerçek mülk sahibi Allah (CC)'e bırakalım ve O'nun  şanını yüceltmeye niyet edip başlayalım. Mutlaka hakikatı hayatımıza kattığımızda; bizleri çıkmazda koyacak hiçbir engel kalmaz.
Bismillah Billah..
Musa (AS) dua etmişti, Rabbim gönlümü ve göğsümü genişletir misin, dilimdeki bağı çözer misin diye.
Kur'an-ı okurken de sıkça söylediğimiz bir dua, eğer Rabbimizin o güzel yardımı merhameti olmasa değil anlamak okumak bile mümkün olmuyor. Fatiha'nın dördüncü ayetini hayatımızın her anında benimsemek gerekiyor. Çünki  her şeyin özünü bilen Allah (CC) değil  mi ?
İşte şimdi anlıyoruz ki, Allah dilemedikçe bizler dileyemiyoruz bir kelimeye dahi gücümüz yetmiyor.
Hani Firavun halkına, benim sizin ilahınız demişti de kibrinden  Rabbimiz onu ve peşindekileri  denizde boğuvermişti!. Yıllarca bizlere ilahlık taslayan nefslerimiz de aslında birer Firavun değil mi?
Tasavvuf ehli olmadan hakikat boyutuna çıkmak nasıl olur. Kur'an'da tasavvuf yok deniliyor bazı düşünce ve savunucu fikirlerde .
Tasavvuf Kur'an 'la özleşmek aslında, lakin önce tasavvufu iyi algılamak gerekiyor.
Hadi biraz Tasavvufu idrak ile başlayalım.
Bilindiği üzere bu konuda sayısız fikirler görüşler var, kimilerine göre bir şeyhe tabi olmak, kimilerine göre bidat, kimilerine göre sadece tefli neyli bir saz semaisi.
Gerçek Tasavvufu, yaşayanlardan öğrenmek gerekiyor, peki kim bu gerçek tasavvuf ehli?
Bugün Mevlana Celaleddin-i Rumi, Konya'mızın bu konuda başlıca simgelerindendir. Dünyanın çok yerinden her gün yüzlerce insan ziyaret etmekte, peki bunun bir sebebi olmalı değil mi?
O güzel  aşıklar hayatlarında tasavvufu yaşamışlar ve insanlara bunu anlatmışlar .
Peki neydi Tasavvufun özü; 
Sevgi!  İşte Tasavvuf;  Allah CC sevme ve tanıma sanatı.
Biz Rabbimizi, yüce kitabımız Kur'an dan ve iki cihan güneşi  Peygamberimizin hayatından tanırız
Her ikisi de bizlere,  Allah'ı sevmeyi öğretir. Her fırsat da Rabbimize olan sevgimiz dile getiririz , peki ya bunun bir ispatı olmalı gerekmiyor mu ? elbet de gerekiyor , seven sevdiğinin nazını cilvesini çeker, kahrını da lütfunu da şerbet diye içer. Bu bir ispatdır. İşte gerçek tasavvuf,  Allah'ı tanıma, yakınlaşma ve sevme sanatıdır. Kur'an'da İhlas anlatılır, yani Allah ı görüyormuş gibi ibadet etmek ve her an O nun huzurunda olduğunu bilmek. 
Namazlarımızın her rekatında okuduğumuz Fatiha suresinin "Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz" ayeti de bir nevi Rabbimizi tanımaktır. Bütün gün ve kudretin yalnızca kendisinde olduğu Allah'tan başkasın dan  hiçbir şey istememek. Allah'ın has kulları Allah'ı tanıyabilen kişilerdir, dolayısıyla da O'nun kapısından başka bir yere gitmezler. Tasavvuf ehlinin kitaplarında onların hayatlarını okurken, dünyalık alışveriş, ev, araba, ticaret vb. dünyalık durumlar çokça anlatılmaz hatta hiç rastlamayız. Bunun sebebi onlar da bir şikayet bir endişe yoktur. Onlar gerçek manada o Fatiha'nın dördüncü ayetini yaşayanlardır. Hz Ali (RA) "Görmediğim Allah'a secde etmem diyor, İşte ihlas  ile her yaratılmış da Allah CC nin tecellisini görmese idi bu sözü söyler miydi?
Hallacı Mansur  Allah'ın selamı üzerine olsun.  Enel Hak derken de  yine Allah'ın dışın da herhangi bir varlığı kabul etmiyor ve her şeyi yaratanın yalnızca Allah CC olduğunu söylüyordu, İdam edilmesi de onun teslimiyet boyutunu sergiliyor. 
Gelelim bu günümüze. Tarih hep tekerrür eder ve Kur'an bunun apaçık delilidir. Dünde nasıl imtihanlar olmuş ise insanlar batılda boğulmuş ise peygamberlerini yalanlamış ise bu gün de bu vakalar her yerde açıkça görülmek de!
Çokça  ağır ithamlar yapabilirim bu insanlar hakkın da, lakin bugün onlarla vakitinizi almak istemiyorum.
Bir Üveys olarak öncelikle sizlere hep en güzeli söylemek istiyorum, Yunus misali kavga değil hoşgörü sergilemek istiyorum. 
Clubturk Tv ekranların da her gün yayınlanan ve sevgili Muharrem Karabay  öğretmenimizin seyirciyle buluştuğu ÜVEYSLİK AKADEMİSİ programı  her gün yayınlanmak da ve bunun haricinde gerek sosyal medya hesaplarında gerek halkın için de bireysel olarak büyük kitlelere ulaşan üveyslerin bir gayesi var .
ÜMMETLİK. İişte gerçek manada inananları bir çatı altında toplayabilme. 
Fitne ve zulum her geçen gün artıyor dünya üzerinde özellikle de Müslümanların bulunduğu her yerde şiddet olayları yaşanıyor. 
Bizlerin artık fikir ayrılıklarını, siyasi düşünceleri bir kenara bırakıp hep birlik de Allah ın Tevhid  ipine sarılması gerekmek de. O konuya girmek istemiyordum lakin mecburu azda olsa söylemek gerekiyormuş.
Allah ın yolu bir dir ( sıratel mustekım – doğru yol ) bunun dışında kiler  ise mutlaka bir yerde iblise ulaştırır. Hani halk arasın da şöyle bir söylem vardı: "Hepsi Allah'a götürüyor  ne fark eder benim nasibim ordaymış."
İşte bu düşünce  insanı helaka   götürür,  sorgulan mayan bir düzen bir yol, yol değildir. Evet günümüz cemaat ve tarikatların dan bahsediyorum.
Tarikatların kapandığını yine Rabbimiz ifşa etmekteler, neden derseniz artık Asrı Saadet dönemindeki gibi insanlar Allah a bireysel ulaşacaklar. YAŞA VE GÖR HİTABI boşuna söylenmiyor. Biraz düşünelim . Konuyu çok uzatmadan sadece şunu söylemek istiyorum.  Allah'a yalnızca beverek ve O nun sevdiklerini severek ulaşılıyor.
Rabbimiz inşallah gerçek manada sevilip sevmeyi cümlemize nasip etsin .

Bu yazı toplam 572 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.