• Konya27 °C
 • Ankara25 °C
 • İstanbul27 °C
 • Karaman25 °C

Muallim Ayhan / Mürekkebin Döktükleri

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sevgi

10 Ocak 2013 Perşembe 06:00

Sevgi, tanımı ve tarifi yapılamayan yürekte tadılan, hissedilen, yüreğe dolan ılık bir nefes misali dolduğu yüreği kıpır kıpır eden bir duygudur. Bazen tebessümle kendini anlamlandırır. Bazen gözyaşı döktürür insana, bazen ağıt yaktırır, gidenin arkasından. Şaire, sevgili için nice şiirler yazdırır. Sevgili için secdeye kapanır, sevgi. Yaralı yüreklere merhem olur, sevgi. Sevenin sevgisi; sevilenin var olduğuna dair kesin delil olur, sevgi.
Eşini ve çocuklarını evde bekleyen, gözleri yolda ve kapıda kalan, gece yarısı ağlayan çocuğuna üşenmeden kalkıp, süt emziren, sabahlara kadar beşiğinin başında hem uyuklayıp hem beşiği sallayan, onu uyutmak ve avutmak için türlü maskaralık yapan anne duygusudur, sevgi. Kuş kanadının göğü okşadığı gibi ağlayan bir yetim çocuğun rengine, diline ve dinene bakmadan onun başını okşamak, bir çiçeğe kelebek kanadı gibi elle dokunmaktır, sevgi. Perdelerin arkasından anne ve babasının gelmesini sabırsızlıkla bekleyen bir çocuğun yol gözlemesi, bir bekleyiş, bir özlem ve hasrettir,sevgi.
Elinin üstünde dolaşan kendine zarar verdiği halde bir karıncayı öldürmeyip bir duvar üstüne bırakmak, akan suyu olmayan bir okulda, mendili olmayan bir öğrencinin, akan burnunu kendi mendiliyle silen, bir öğretmen davranışıdır, sevgi. Kendi ayakkabıları yırtık olduğu halde çocuğuna beden eğitimi dersi için spor ayakkabısı alan baba fedakarlığıdır, sevgi. Çirkin denilen bir nesnede güzellik arayan bir gözdür sevgi.
Her yüreğin yüz kapısı var. Yüz kapısı da kilitli dense de içeri girmek için yüz birinci kapıyı arayan haslettir, sevgi. Dışarıda kalan kedi yavrusuna süt taşıyan minik bir çocuğun kalbinin içinde yaşayan bir şefkattir, sevgi. Bir tavuğun civcivlerini kanatları arasına alan şefkat ve merhamet, onlara gelecek herhangi bir tehlike karşısında kanatlarını çırpan, sevgisi için ölüme meydan okuma, ölüme gitme fedakarlık gösterme duygusudur, sevgi. Karanlık bir odaya giren güneş ışığıdır. Üşüyen yürekleri ısıtan manevi sıcaklık. Âmâ olan gözlerini aydınlatan, bir ışıktır sevgi.
Kanadı kırılan bir kuşun kanadını iyileştirmek için bir tüyüne dair zarar vermeden onu evinde besleyen, iyileştiren bir çocuğun güzel davranışıdır, sevgi. Yağmurun denizlerden beslendiği gibi kökü ilahi sonsuz bir denizden beslenmelidir. Kökleri sınırlı bir kaynaktan beslenen sevgi çıkar endeksli sevgidir. Sağanak bir yağmur gibi birden yağar tükenir.
Sevgisi, tükenen yürekler hayatı yaşasa da hayatın içine giremez. Hayatın kıyısında dolaşır, onun durumu; tıpkı yüzmeyi bilmeyen bir insanın denizden faydalanamayan insana benzer. Su alan bir kayık misali deniz üstünde duramaz, girerse batacaktır. İçinde sevgi olamayan yürek; sürekli hayatta boğulma duygusuyla yaşar. Hayatın güzelliklerinden mahrum kalır. Kökleri, gövdesi, dalları kurumuş bir ağacın ilkbahar mevsiminden beklentileri ne kadar anlamsız ise, yüreğinde sevgi olmayan insanın hayattan beklentileri o kadar manasız ve anlamsız olur. Sevgisi olmayan yürek yaşama korkusu taşımaktadır. Sevgisiz bir yürek; yolunda ilerleyen bir tren makinistinin yolunun ilerisinde bir yerde raylarının söküleceği düşüncesine kapılıp hep kaza yapma korkusu ve duygusunu yaşamasıdır.

Bu yazı toplam 5105 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
 • GÜNDEM
 • İLÇELER
 • 3. SAYFA
 • BÖLGE


kontoner
mirror ajans


 • Tatlı suyla otomobilini yıkıyor!
 • Müşerref Büyüktaşkapu kazada can verdi
 • Kulu emniyet müdürü gözaltına alındı
 • Beyşehir’de 13 öğretmen daha açığa alındı
 • Altın yükselişini sürdürüyor

KONYA DÜĞÜNLERİ
Günlük Dözviz Kurları Araçları Dailyforex.com tarafından sağlanmaktadır.
obezite
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Merhaba Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 350 04 44 / Faks : 0332 353 43 36 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA