1. YAZARLAR

  2. Ali Dikilitaş

  3. Sevdamız KONYA ve SORUNLAR
Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevdamız KONYA ve SORUNLAR

A+A-

Konya doğduğumuz, üzerinde yaşadığımız, gözbebeği memleketimiz. Sosyal medayada dolaşan güzel bir dize var. Bize her yer Konya değil, çünkü hiçbir yer Konya kadar güzel değil. Fakat bu güzel şehrimizde çözülemeyen sorunlar var. Bu sorunlar kangren oldu veya çözülmüş gibi görünenler ise her platformda tartışılıyor. İsterseniz bunları beraber irdeleyelim…
Eski toptancılar, kunduracılar ve saman pazarı bölgesinde boşalttırılan iş yerleri ne olacak, çözüm için ne bekleniyor? Bu bölgede mağdur olan pek çok esnaf var bu insanların pek çoğu işinden aşından oldu…
Seçimlerden önce eski buğday pazarına bir tabela asılmıştı, hani orası çarşı iş merkezi olacaktı, neden herhangi çözüm üretilmedi. Seçimlerden önce oraya asılan tabela hayal ürünümüydü?
Şehir merkezindeki yeşil alanlar neden taş ile kaplandı. Son 9 yılda kaç metre kare andezit ve bazalt taş döşendi bu işin Konya şehrine maliyeti ne kadar?
Tramvay ihalesi neden milyonlarca Euro verilerek çek firmasına verildi, bu tramvayların finansmanı hangi şartlarda nereden sağlandı, neden yerli sermaye desteklenmedi? 60 adet tramvay setini seçimlere kadar yetiştirebilecek tek firma SKODA olduğu için mi bu firmaya göre ihale şartnamesi düzenlendi…
Şehrin simgesi olan Alaaddin tepesinin akıbeti ne olacak, ne köşk kalıntısı onarılabildi ne de ordu evi yıkılabildi. Madem plan, proje, iş takvimi yoktu, neden Alaaddin tepesi şu anki görüntüsünü aldı bu işin acelesi varmıydı?
Stadyum ihalesini alan firma malum kayyum tarafından idare ediliyor, kayyum tarafından idare edilen şirket ne işçiye ödeme yapabiliyor ne de işi yürütebiliyor bu işin sonu nereye varacak?
Mevlana kültür merkezi ekonomik ve fiziki ömrünü tamamlamamışken, Konya’da salon sporlarında üst seviyede bir takım yokken neden alel acele 10.000 kişilik spor ve kongre merkezi yapılıyor? 62.000.000 TL. keşif bedeli olan bu tesisin finansmanı nereden yapılıyor? Bu merkez bitince hangi amaç için kullanılacak, plan program yapıldı mı? Her yıl sadece Mevlana haftasında bir hafta kullanılabilecek bu tesis için ekonomik açıdan herhangi hesap yapıldı mı?
Bu ülkede boğazın altına tüp geçit yapılabiliyorken, borsa kavşağındaki sorun neden aylarca çözülemedi?
Konyaspor yıllardır bu şehrin üzerine kambur, ne UEFA ya gidebildik ne borçları ödeyebildik. Yıllarca beceriksiz idareciler tarafından sömürülen ve sömürttürülen Konyaspor’un hali ne olacak? Geçen bir programda Bursa Belediye Başkanı her yerde olduğu gibi sözü Konyaspor’a getiriverdi. Bu şehrin yüzü Konyaspor ne zaman ayağa kalkacak? Ne zaman borçlarından kurtulup, UEFA ya gidecek?
Gördünüz mü ne kadar çok yapacak işimiz varmış. Zaman durma zamanı değil, zaman çalışma zamanı, plan yapma zamanı, beraberce sorunları çözme zamanı. İnsanların içinde memleket sevgisi olmalı, hizmet aşkı olmalı. Amaç sorunları çözecek bilgi birikim sahibi insanları bir araya getirip, masadaki sorunları aklı selim, ortak amaçla çözmek olmalı.
Sorunları çözülmüş güzel bir kentte yaşamak dileğiyle.
 

Bu yazı toplam 5615 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum