Havvanur Doğan

Havvanur Doğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

SEN DE SUSMA!

A+A-

Siyasal, dinsel veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacı ile insan, kurum ve kuruluşa yönelik, her türlü baskı, yıldırma ve şiddet yoluna başvurma eylemlerine ‘terör’ denir. Dünyada ve ülkemizde önüne geçilemeyen, hiçbir önlemin alınamadığı terör olayları gitgide artarak ve büyüyerek devam ediyor. Amaçlarını apaçık belli eden terör yandaşları; birlik ve beraberliğimizi bozmak için her şeyi kullanıyor. İnsanların dinini, sosyal yaşamlarını, ekonomik durumlarını, ailevi sorunlarını fırsat olarak değerlendirip, en zayıf noktalarını kullanıp, insanların duygularını sömürüyorlar. Ve örnekleri de olduğu gibi maalesef başarılı oluyorlar. Peki, bu durumun oluşmasında bizim hiç payımız yok mu? Yani terör; sadece terörist ve teröre uğrayanlar arasında olan bir şey mi? Bu sorunun cevabı elbette ki, hayır.

Aslında teröre en büyü desteği verenler, terör karşısında sessiz kalanlardır. Biz ne zaman bozacağız sessizliğimizi peki? Daha ne kadar sessiz kalacağız bu vahşete? Daha ne kadar göz yumacağız yanan ana yüreklerine? Daha ne kadar sağır kalabileceğiz patlayan bombalara, bitmeyen silah seslerine? Tepki vermemiz için ne kadar daha şehit verilmesi gerekir? Kaç çocuk daha babasız bırakılmalı, kaç kadın daha eş acısı ile yanmalı? Kaç hayat daha yarıda bırakılmalı?

Ama insan hayatı değerlidir, ucuz değildir. İnsana verilmiş ‘can’ en büyük emanettir. O canı insana Allah lütfetmiştir ve sadece o geri alma hakkına sahiptir. Terör olaylarında ise can, yaşama hakkı hiçe sayılarak, insan hayatına en büyük saygısızlık yapılıyor.   Kur’an-ı Kerim’de bu konuya şöyle değinilmiştir. ‘Kim bir cana kıymayan ve yeryüzünde bozgunluk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.’ MAİDE-5/32. Aslında bu derece önemli olan insan hayatı, terör olaylarında nasıl da değerini yitiriyor. Ülkemizde son aylarda yaşanan terör olayları, artık ölüm haberlerini sıradanlaştırmaya başladı. Terör olayları yüzünden hayatını kaybeden masum insanlar artık gündemimizde arka sıralarda. Bu durumu en büyük utancımız olarak görüyorum.

Sessizliğimizin bedelini hep masum insanlar ödeyecek. Oysa biz sustukça vahşetin boyutu daha çok büyüyecek. Susmak, boyun eğmektir. Boyun eğmeye devam edersek daha da çok cesaret alıp, daha fazlasını yapacaklar. Sessiz kalanlar olarak, esarete boyun eğmeye mahkûm bırakılacağız. Şu an belki sessizliğimizin bedelini başkaları ödüyor. Ama gün gelecek, biz de başkalarının sessizliğini en ağır şekilde ödeyeceğiz. Terörün ne dinimizde ne kültürümüzde ne de hayatımızda bir yeri vardır. Terör; kardeşi kardeşe, gözünü kırpmadan öldürtebilen bir zihniyettir. Terörde insan hayatının hiçbir önemi yoktur. Ülke olarak birbirimize en ihtiyaç duyduğumuz şu zamanda, birbirimize sahip çıkalım. Teröre karşı, tavrımızı net bir şekilde gösterelim. Bu vahşete artık sessiz kalmayalım. Unutmayalım: Terörün dini, dili, ırkı yoktur. Ve ne şartta olursa olsun terörü gerçekleştirenin, masum görülme, gösterilme hakkı yoktur. Mehmet Akif’in de dediği gibi:

‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır;

Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır.’

Her karış toprağı şüheda kanı ile ıslanmış bu vatana sahip çıkalım. Vatan bizim vatanımız..

 

Bu yazı toplam 5127 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.