1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. ŞEMS VE MEVLANA
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEMS VE MEVLANA

A+A-

Konya denince ilk akla Mevlana ve Şems gelir. İki aşık, tabi bizim bildiğimiz zahiri bir aşk söz konusu değil. Onlar Hak aşığı iki güzel veli, mümin kullar. Resulün sünnetlerini hayatlarına katmış ve insanlara onu anlatmış kimseler degil mi?

**

O zamanlar Mevlana Celaleddin Rumi babası gibi uzun bir ömrü Hak yolunda farklı mertebelere gelmiş. Şu an ki müftülük makamlarında bulunmuş çesitli eserler yazmış halkın sevdiği vaazlarını dinlediği bir din adamı.  Tabi hepimizin hayatında olmuştur. Çok yoğun bir ibadet hali lakin hani bir yemeğe en güzel lezzeti veren bir tat vardır. İşte o tat genelde bulunması mümkün olmamıştır.

**

İşte Tebrizli Şems görmüş olduğu rüyalar doğrultusunda Konya'ya gelir ve Mevlana'yı bulur. İlk karsılasmaları sorduğu soru ve daha nice halkın yapmış olduğu eziyet çesitli kaynaklarda mevcut Burda su konuya dikkat çekmek istiyorum.

**

Şimdi Şems'e kavuşmasına kadar olan bir ömrü bir anda yerle bir olan bir Mevlana'yı bu denli Şems'e düşkün eden aşık eden neydi? Cevabı Resullah'ın hadisiyle verelim mümin müminin aynasıdır.  İşte iki aşık tanışmalari ile birbirlerine ayna olmuslardir nice bilinmeyen hallerini görmüşler. İşte o koyu tefekkür hallerini MAKALAT adlı eserde bizlere aktarmışlar.

**

Bu eser Mevlana Şems Mevlana'nın oğlu ve esnaftan biri olmak üzere uzun bir süre koyu sohbetlerin edildigi ve cok ağır tefekkür hallerini de anlatan bir not defteri bir el feneri. Tabi okuyan kişi hal ehli olmalı ki ordaki nükteleri anlasın. Bu eseri MUHARREM KARABAY marifet diliyle biraz daha acmıştır. Mutlaka tavsiye ediyorum.

**

Öncesinde Mevlana'nın hali halk ile iç içe iken son dönemde halktan cok Şems'le zaman gecirir olması halkın içinde fitnelere sebep olmustur. Bu burda biraz beklesin biz günümüze gelelim. Şu an dünyanın bir çok yerinden akın akın turist gelmek de Mevlana ve Sems'e Çinlisi Japonu Fransızı vs. Ne için geliyorlar peki?

**

Tabiki davete icabet "GEL KİM OLURSAN OL YİNE GEL" ümitsizlik şeytan hilesi. Umut ederek gel demekte. Mevlana'ya onlar akın akın, geliyor da bolca foto çekip gidiyorlar. Anlatan rehberler tarihi yapısını yasadığı vs vs. Bunlar gönüle bir katık olmaz. İnsanlar buraya gelirken açlığından geliyor. Elbet makam sahibi memnun ... Bi o kadar da kızgın sanıyorum... Ne diyordu Mevlana "BEN KUR'AN'IN KÖLESİ PEYGAMBERİN AYAK TOZUYUM"  Peki gelen ziyaretçilere anlatılan ne?

**

Yılda bir defa Şeb-i Arus kutlanıyor. Orada Sema gösterisi bir kaç ilahi konuşma ve bir parça Kur'an ayeti okunuyorum. Şimdi azizim sunu sorarım: Semayı yaptıran ne ki öyle. Semaya kalkmış o mübarek. Onu anlat okunan o Ayet neyi anlatıyor. Onu aktar. E bu bir girsel şov nitelikli bir kutlama olursa gözlerde kalır. Gönüllere nasıl insin? Bu konuda gönlünü ömrünü gerçekten Hakka bağlamış gönül dostları var.  Onları görevlendirsek o türbelerde o günlerde ve anlatsalar her dilde Aşkı hasreti vuslatı kötü mü olur?

**

"İlim Çin'de de olsa getirin" diyor Peygamber O zaman Çin miydi o topraklar? E ne güzel müjde vermiş. Şanlı Peygamberimiz bakın ta dünyanın. Öbür ucundan ayağımıza kadar gelen potansiyel bir davetliyi gönlü boş göndermek yakışır mı bizlere? Bırakalım oraların dışını taşını özünü anlatalım ve yaşayalım. Halk o zamanda aynı halk kıskançlık her dönemde olmustur. Peygamber efendimiz de bizzat hanımlari arasında bu duyguyu tatmştır. Kıskançlıkk duygusu hakikati perdeler..

-Şu an dünyanın her bir yerinde mutlaka zulum vardir.  Bunun baslıca nedeni kıskanclıktır, hasetliktir .

-Ben demek, hatalarını söylerken asalettir.

-Şayet, Ben sözü bir övgü de kullanılırsa mutlaka enayete ve hataya götürür. Halk da Şems'in o güzel ilminden istifade etme yerine onu kötü bir duyguya kapılarak uzak diyarlara gitmeye teşvik etmiştir.

İNSAN BİR HALDEN İBARETTİR. Sözü de Mevlana'nındır. Burda insanın gönlünü yalnız Rabbi bilir. Sadir sözu çıkar ortaya. Demek oluyor ki ömrünün son anına kadar Hak ile meşgül olmuştur. Fırsat buldukça iki güzel dosta giderim. Bilirim ki sevindiklerinden gönlüme de bir tutam serperler.  Misafiri sever Hak dostları varın gidin bir ziyaret edin kıymetini bilin derim • Bu ziyaretlerdeki yaşanan birçok güzellige şahsım da şahit olmuştur. Ama en güzel ifadeleri yine MUHARREM KARABAY'dan dinleyebilirsiniz.

**

Bugüne dek iki kitabi yayinlandı. Daha öncede söylemistim • AŞK-I UVEYSI-1 • AŞK-I UVEYSI-2. Üçünücüyü sabırsızlıkla bekliyoruz. Konu açılmışken YUNUS EMRE ne diyordu bir hatırlayalım, "Bir testiyi koysalar. Kırk yıl anda durursa. Kendi dolası değil"

Yani Kur'an başucumuzda Rabbimiz şah damarımızdan yakında.  Resul aramızda e peki bizi susuz bırakan ne? Testiyi o musluğa tutmakda. Musluk Kur'an ve Sünnet!  Bizi bu kadar gama kedere düşüren bu susuzluk değil mi? Hadin biraz gayret edelim de daha nice susuzlar var..

Bu yazı toplam 918 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.