1. YAZARLAR

  2. Ayşe Naz Çimen

  3. Selam olsun baş eğmeyenlere
Ayşe Naz  Çimen

Ayşe Naz Çimen

Yazarın Tüm Yazıları >

Selam olsun baş eğmeyenlere

A+A-

Ne canlar verdik bu vatana, ne kanlar verdik al bayrağa…

Baş verdiler ama baş eğmediler.

Selam olsun dert sofrasında zehri bal olarak yiyenlere…

Ödenen bedeller unutuluyor fakat acılar baki kalıyor.

Unutulmayanlara…

*

Karadeniz son zamanlarda kaynamaya başladı. Biliyorsunuz ki Gümüşhane, Giresun ve Ordu bölgesinde çatışmalar sıklaşmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta PKK'nın Karadeniz lideri ‘Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır ile ‘Rodi’ kod adlı Levent Dayan yapılan operasyonda öldürüldü. Etkisiz hale getirilen PKK 'lılardan birinin bölge sorumlusu ve İçişleri Bakanlığında aranan PKK 'lılar listesinde 1 milyon liralık ödül ile ‘Kırmızı' listede aranan ‘Zeynel' kodlu telsizi kullanan ‘Cudi Zaza' kod adlı Mehmet Yakışır olduğu tespit edildi. Bölgede geçen 10 yılda bölgede yaşanan tüm eylemlerin emrini veren PKK 'lı olarak bilinen Yakışır, son olarak Giresun'un Güce ilçesi Ağaçbaşı Yaylası Kavaklıbel mevkiinde Uzman Çavuş Ali Cevizci'yi şehit etmişti.

Cudi, Cesur ve ya Zaza kod isimlerini kullanan Bingöl Nüfusuna kayıtlı olan Mehmet Yakışır ayrıca 2009 yılında Diyarbakır'ın Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında zırhlı askeri araca yönelik 100 kilo patlayıcı ile saldırı düzenleyip 9 askeri şehit eden PKK 'lıların başında olduğu istihbarat raporlarına girmişti.

*

Yaban hayatını görüntülemek için ormanlara kurulan fotokapanlar, PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahlarını da ortaya çıkardı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce, Doğu Karadeniz'de ormanlık alanlara yerleştirilen 100'den fazla fotokapanla bölgedeki yaban hayatı izlenerek, kayıt altına alınıyor.

Karadeniz Bölgesi'ndeki sık ormanlık alanlarda, yaban hayvanlarını görüntüleyen fotokapanlar, terörle mücadelede de büyük fayda sağladı. Türkiye genelinde, doğaya yerleştirilen 1581 fotokapanın, 100'den fazlasının Doğu Karadeniz'de olduğu belirtildi. PKK'nın sözde 'Karadeniz Açılım Grubu'ndan olduğu belirlenen 4 kişilik terörist grup, 16 Mayıs'ta Trabzon'un Maçka ilçesinin kırsal kesiminde saldırıda bulunarak, Uzman Çavuş Osman Gazi Çetingöz' ü şehit etmişti. Çatışmanın ardından bölgede sık ormanlık alandan faydalanarak, kaçan teröristlerden biri, yaban hayatını görüntülemek için yerleştirilen fotokapanlara yakalanmıştı.

*

Trabzon'da Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik ile 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit ederek, izini kaybettiren PKK'lı teröristler  özellikle Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Giresun ve Ordu kırsalında aranmıştı…

Peki bu bölgeler örgüt için neden bu kadar önemli?

Öncelikle Trabzon’dan başlamak isterim.Yayla kültürünün yoğun yaşandığı yerlerden bir yerdir.  Sıkı ormanlık bir yapıya sahiptir. Zigana Dağları, Çakır Göl  Dağı, Keşiş  Dağı  gibi yükseltileri oldukça büyük dağlara sahiptir. Ne yazık ki geçtiğimiz  yaz ayında 15 yaşındaki Eren Bülbül ve astsubay Ferhat  Gedik Maçka’daki  PKK tarafından düzenlenen  terör saldırısında şehit düşmüştü. En son 2005 senesinde Maçka ‘da bir terör saldırısı düzenlenmişti.

Giresun'a gelince...Sivas , Erzincan , Ordu , Gümüşhane  ve Trabzon’a komşu bir şehirdir. Dağlar 2000 metre yüksekliklere  kadar zengin ormanlarla örtülüdür. Özellikle 3248 metre ile Gavur Dağı , sert keskin yaylalarla diğer Karadeniz illeri gibi bir coğrafi yapısı vardır. 6 Mayıs 2016 tarihinde  Çaldağ Jandarma Karakolu'na roketatarlı saldırı sonucu bir askerimiz şehit düştü. 12 Temmuz 2016 tarihinde  Dereli ilçesinde polislere silahlı ve mayınlı saldırı ve yine  27 Eylül 2015 tarihinde Güce ilçesinde karakola roketatarlı  saldırı  düzenlenmişti çok şükür ki kaybımız olmadı…

Ordu; bol yağışlı, dağlık, ormanlık, sisli yaylalarıyla örgütün Doğu’da arayıp da bulamadığı  bir araziye sahiptir. Canik ve Doğu Karadeniz Dağları ile çevrilidir. Ordu’nun yaylaları ise yüksek tepelere sahiptir. İlin en yüksek tepesi 3038 metre ile Kırkkızlar  Tepesi’dir. Özellikle  Akkuş , Ünye ve Mesudiye ilçeleri ile terör örgütlerinin konuşlanmasına oldukça müsaittir. Mesudiye ‘de 30 Eylül 2016 tarihinde çıkan çatışmada 6 PKK’lı terörist öldürüldü. Akkuş’ta 3 Ağustos 2010 tarihinde PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerimiz şehit düştü, 2 askerimiz yaralandı. Ünye’de 21 Mart 2002 tarihinde eylem hazırlığında olan  3 DHKP-C'li terörist öldürülerek etkisiz hale getirildi.

Terörle ne alakası var Tokat’ın diyeceksiniz belki de.  Tokat arazisi; yüzde 45 dağlardan, yüzde 40 yayla ve platolardan, yüzde 15 ovalardan ibarettir. Kızılcaören, Topçam, Çevreli, Seleman  ve Dumanlı  yaylası başlıca yaylalardandır. Rakımı  188 metreden   2870 metreye kadar değişen yükseklikte dağları  vardır. DHKP-C, TİKKO, MLKP  ve PKK’nın uğrak noktasıdır Tokat. 1997 yıllarında Tokat  Kurtuluş  Un Fabrikası’nı basan PKK 3 kişiyi öldürdü , görevden dönen  askeri araca saldırdı  1 astsubay ile 3 er şehit oldu , 2004 senesinde DHKP-C tarafından düzenlenen  saldırıda  bir askerimiz şehit oldu, 2009 Reşadiye/Sazak bölgesinde  PKK tarafından düzenlenen saldırıda  9 askerimiz şehit düştü. Sol örgütlerle birlikte  PKK’nın el ele vererek ortak eylemler  düzenlediği bir yerdir  Tokat.

Karadeniz’de özellikle bu 4 ilimiz hem sol marjinal terör örgütleri tarafından hem de PKK tarafından abluka  altına alınmış  durumda. Tabi ki bahsettiğim bu illere komşu olan diğer bölgeler de dahil Gümüşhane gibi. Doğuda ve güneydoğuda düzenlenen operasyonlar sonucunda beli kırılan örgüt , kış  ayında sığınak ve barınak kurmak için özellikle Karadeniz bölgesini tercih etmeye başladı.

Karadeniz'deki terörist grupları küçük. Hem bölgedeki imkanlardan  hem de uygulanmaya çalışılan stratejiden dolayı bu şekilde hareket ediyorlar. Mümkün olduğu kadar gözden uzak bir şekilde yaşıyorlar. Örgüt liderlerinden,  gruplara küçülme talimatları verildi. İmha olmadan eylem planlarını uygulamaya çalışıyorlar fakat başarılı olamıyorlar. Sonları geldi. Vatanımızın her karış toprağına göz dikenlerin başını taşla ezmek gerek. Acımadan  , ama bunlar da insan demeden, hak hukuk gözetmeden başını  ezmek şart. Zira kendim de bir hukukçu olarak terörle mücadelenin ; kağıt üzerindeki   bir kararla , hazırlanan iddianameler ile biteceğine asla inanmıyorum. Hukuki mücadele en son aşama…

Bizler safını belli edenlerle beraberiz, bulanık sularda balık avlayanlarla değil. Kalın sağlıcakla…

 

 

Bu yazı toplam 1127 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum