1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Seçme ve seçilme haklarını kutlamak için toplandılar
Seçme ve seçilme haklarını kutlamak için toplandılar

Seçme ve seçilme haklarını kutlamak için toplandılar

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 84. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ'ın Süleymanpaşa...

A+A-

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 84. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir araya gelen kadınlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 84. yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çok sayıda kadının katıldığı ve erkeklerin de destek verdiği çelenk programının ardından basın açıklaması düzenlendi.

"Kararlar, pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir"

Basın açıklamasını yapan Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonu Sözcüsü Av. Dilhan Hoşgörür, "Bizim toplumumuzda; Kadın erkek eşitliği ve birlikte toplumda var olmaları önemli bir uygarlık aşaması olup bu husus Ulu Önder Atatürk'ün devrimlerinin de başında gelmektedir. 1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren Medeni Kanun ile Türk kadınına yıllar evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuş, Türk kadını ilk kez erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. Türk kadınına, TBMM tarafından 3 Nisan 1930'da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma, 1933'te muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te Anayasada yapılan değişiklik ile milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Bu kararlar, bugün gelişmiş olarak gördüğümüz pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir. Tarihimizde kadınlara tanınan haklar Türkiye'nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin bugününe ulaşmasında, Türk kadınının siyasal ve sosyal haklarına kavuşmasının önemli rolü bulunmaktadır. Kadınlarımızın siyaset ve yönetim kademelerindeki temsil oranlarının yükselmesi ve siyasal yaşamdaki etkinliklerinin artmasının, ülkemize güç kazandıracağı, Cumhuriyetimizin kurucusunun hayalini kurduğu Türkiye'yi oluşturacağı kuşkusuzdur" dedi.

"Kadınların olması gereken yerde olmadıkları açıkça görülmektedir"

Kadının yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel ve en önemli ögelerinden olduğunu belirten Hoşgörür, "Erkeğiyle, çocuklarıyla ve her şeyiyle o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Dünyadaki çoğu ülkeden çok önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmesine rağmen bugün ülkemizde kadınların olması gereken yerde olmadıkları açıkça görülmektedir. Gerek milletvekili gerekse yerel yönetim seçimlerinde kadınlara hak ettiğinden çok çok az yer verilmekte, ülke yönetiminde etkin rol oynaması engellenmektedir. Siyasal hayata katılımda kadınların önüne konulan tüm engellerin ortadan kaldırılması ve kadınların siyasi hayatın figüranları değil, karar mercileri olarak aktif rol üstlenmelerinin yolu açılmalıdır. Bu yolun açılması için seçilmiş ve atanmışların, parlamentonun, bürokrasinin ve devletin bu hususta göstereceği çaba ve hassasiyet son derece önem arz etmektedir. Her yıl 5 Aralık'ta kutlanılan ve kadınlar için anlam ve önemi çok büyük olan bu günün önemini bilip, nimetlerinden faydalanmak için daha fazla çaba sarf etmek zorundayız" ifadelerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.