1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Sandık ve söz
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandık ve söz

A+A-

GÜNÜN SÖZÜ:  Her elini sıkanla dost, her canını sıkanla düşman olma.

Bugün 1 Kasım’ın ertesi.

7 Haziran 2015 günü yapılan 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından TBMM’ne giren Ak Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve HDP hükümet kurma başarısını gösteremeyince Anayasa gereği yeniden seçim kararı alındı.

Hükümetin kurulmaması ile ilgili bu dört partinin liderleri Ekim 2015’de yapılan propaganda döneminde açıklamalarda bulundular. Bizim artık geriye dönüp bu konuyu gündem yapmamız, dün yapılan seçime haksızlık olur.

Çünkü, halk kararını verdi.

Biz şimdi bu seçimin ülkemiz, milletimiz, birliğimiz, beraberliğimiz ve İslam alemi için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

1 Kasım 2015 seçimi için siyasi partilerin propaganda dönemi olan Ekim ayı boyunca vatandaşın ilgisizliği hepimizin dikkatini çekti.

Bu önümüzdeki dönemlerde yapılacak seçimler için de şimdiden bir mesaj niteliğinde olabilir.

Meydanlar, yerini medyaya bırakıyor gibi.

Meydanlar seçim öncesi görevini hep sözle yaptı. Medya ise sözleri kayda aldı.

Kim ne dedi, kim ne vaat etti. Hepsi kayıtta.

Atalarımız ne demiş?

“Söz uçar, yazı kalır. Silinse bile azı kalır.”

Ne dedik.

Sandık ve Söz

Sözler verildi mi?

Verildi.

Meydanlar da şahit, medya da.

Eğer seçim bitti diyorsanız şu hikayeyi iyi okuyun.

“Gazneli Mahmut, İslam’ı yaymak amacıyla Hindistan’ a onsekiz sefer düzenlemişti. Bu seferlerin birinde oldukça şiddetli bir direnmeyle karşılaşmış, bu zor durumdan kurtulmak için Allah’a şöyle niyazda bulunmuştu: “Ey Rabbim! Sen yardım edensin. Bizlere yardım eyle. Şayet bu savaştan galip çıkarsam aldığım bütün ganimetleri yoksullara dağıtacağım.” Gazneli Mahmut, bu seferden zaferle çıkmıştı. Elde ettiği ganimetleri de yoksullara ve garibanlara dağıtmaya başlamıştı. Ancak sultanın yanındaki vezirler bu durumdan hoşnut olmamışlardı. Bu durumu sultana, “Aman sultanım! Ne yapıyorsunuz? Bunca değerli altınlar, inciler fakir fukaraya dağıtılır mı? Hem onlar, bunların kıymetini ne bilecek? Üstelik devletin bu ganimetlere ihtiyacı var!.” diyerek bildirmişlerdi. Gazneli Mahmut’un kafası bu sözler üzerine karışmış, kararsızlığa düşmüştü. Bu kararsızlıktan kurtulmak için devrin alimine bu durumu danışınca Alim, Gazneli Mahmut’a şu şekilde tavsiyede bulundu: “Sultanım! bunda kararsızlığa düşecek bir taraf yok! çok basit bir tercih karşısındasınız. Eğer Allah’a bir daha işiniz düşmeycekse hemen adamlarınızın dediğini yapın, ganimetleri hazineye koyun; ama Allah’a tekrar işiniz düşecekse verdiğiniz sözü tutun, adağınızı yerine getirin, ganimetleri yoksullara dağıtın.”

Zor zamanlarda, sıkışık anlarda verilen sözler; durumlar iyileşince unutulmamalıdır.

Aynı sıkışık durumlara düşmemeye kimse garanti edemez.

Sandığa ilgi gösteren milletimize teşekkür.

Bu yazı toplam 9635 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.