1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşma istatistikleri açıklandı
Sanayi ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşma istatistikleri açıklandı

Sanayi ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşma istatistikleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı sanayi ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşma istatistiklerini açıkladı.

A+A-

Yoğunlaşma 2015 yılında 103 sınıfta çok yüksek olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı sanayi ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşma istatistiklerini açıkladı. Buna göre; yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri (YSHİ) araştırması kapsamında girişimler 527 farklı sınıfta faaliyet gösterdi. CR4'e göre 103 sınıfta çok yüksek, 72 sınıfta yüksek, 118 sınıfta orta, 234 sınıfta ise düşük derecede yoğunlaşma vardı. Yoğunlaşma düzeyleri; CR4 < 30 ise düşük derecede yoğunlaşma, 30 CR4 <50 ise orta derecede yoğunlaşma, 50 CR4 <70 ise yüksek derecede yoğunlaşma, CR4 70 ise çok yüksek derecede yoğunlaşma olarak belirlendi.

İmalat sanayi sektöründeki sınıfların yüzde 33'ünde düşük derecede yoğunlaşma, yüzde 24,1'inde orta ve yüzde 18,3'ünde yüksek derecede yoğunlaşma olduğu görüldü. İmalat sanayi sınıflarının yüzde 24,6'sında ise yoğunlaşma çok yüksek derecede oldu.

Toptan ve perakende ticaret sektöründeki sınıfların yüzde 65,9'unda, inşaat sektöründeki sınıfların yüzde 81,8'inde düşük derecede yoğunlaşma gözlemlenirken, madencilik ve taş ocakçılığındaki sınıfların yüzde 35,7'sinde, ulaştırma ve depolama sektöründeki sınıfların yüzde 31,8'inde çok yüksek yoğunlaşma gözlemlendi.

Toptan ve perakende ticaret sektörü sınıflarının yüzde 20,9'unda, madencilik ve taş ocakçılığındaki sınıfların yüzde 14,3'ünde orta derecede yoğunlaşma oldu. Ulaştırma ve depolama sektöründeki sınıfların yüzde 9,1'inde ise yüksek derecede yoğunlaşma olduğu görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.