1. YAZARLAR

  2. Hilal Durmuş

  3. Sanal para birimleri
Hilal Durmuş

Hilal Durmuş

Yazarın Tüm Yazıları >

Sanal para birimleri

A+A-

Bitcoin, ethereum, ripple, litecoin sanal para birimlerinden bazılarıdır. Bitcoin, diyanet tarafından caiz olarak görülmese de önümüzdeki yıllarda devlet tarafından maaşların bitcoin gibi sanal paralar ile ödeneceği konuşulmaktadır. Doğruluğu tartışılır fakat ilerleyen zamanlarda böyle bir durum söz konusu olursa, Diyanet tarafından nasıl bir açıklama yapılacağını merak etmekteyim.

Bitcoin’in kurucusunun kim olduğu hala daha bilinmemektedir. Anonim bir isim tarafından kurulmuş ve kişi gerçek ismini açıklamamıştır. Bitcoinde transfer işlemlerinde yanlışlık olduğunda düzeltme imkânının olmaması gibi işlevsel sorunlar da bulunmaktadır. Çünkü banka sistemleri gibi kurumsal bir sistem değil tamamen dijital ortamda kitlelerin bir araya gelmesi ile oluşan bir para birimidir. Bunlar bitcoine olan güvenirliliği düşürmektedir. Ama aynı zamanda dünyanın her yerinden bitcoinin risk taşımayan bir para birimi olduğu kararlarını da sıkça duymaktayız. Risk-fayda dengesinde terazi faydadan yana ağır bastığı için bu tarz kararlar alınıyor.

Dünyadan sanal paralarla ilgili biraz örnek vermek gerekirse: Ocak ayında Rusya’dan Samsuna getirilen buğdayın navlun ödemesi bitcoin ile yapıldı. Estonya, 'Estcoint' adıyla sanal para birimi uygulamasına geçmeye çalışıyor. Estonya bu projeyi hayata geçirirse dünya üzerinde sanal para birimi kullanan ilk ülke olma unvanının sahibi olacak. Subway ve Microsoft’ta bitcoin ile ödeme alan şirketler arasında. İsveç’te de Bitcoin, para birimi tanımında yer alan kıstasları taşımadığından para birimi olarak değerlendirilmemekte ancak bir ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.

Sadece Dünyada değil Türkiye’de de bitcoin ile ödeme alan kurumlar hızla çoğalıyor. Hatta gazetemiz geçtiğimiz günlerde, Konya’da bir korku evinin artık bitcoin ile ödeme almaya başladığı haberini yapmıştı. Bu haberle birlikte sanal paranın artık bizden çok da uzakta kalmadığını görüyoruz.

Türkiye’nin önde gelen iki şirketi Koç ve Sabancı aileleri “TCcoin” diye bir sanal para birimi oluşturmaya hazırlanıyorlar. Güven duyulan bu şirketler tarafından büyük bir adım atılmış olacak. Bu sayede sanal para birimleri için ülkede yasalaşma sürecide (zorunlu olarak) başlayacak. Sanal paranın alımı satımı kolaylaşmış olacak ve aracılara para ödemek zorunda kalınmaksızın sanal para sahibi olunabilecek.

Bitcoin ve diğer sanal paralar hızla yaygınlaşsa da hala hukuki düzenlemeler yapılamadı. Sadece Türkiye’de değil dünyada da yasal bir çerçeve çizilemiyor. Bu da sanal paraların kara para aklama, terör finansında kullanılması, uyuşturucu satışından elde edilen paralar ve kumar kazançları gibi paraların kullanılabilmesinde aracı konumuna gelmesine sebep oluyor. İlk düzenlemeyi yapan Almanya ise sadece sanal paraların vergilendirilmesi ile ilgili düzenleme yapabildi.

Bitcoin satın almanız veya madenciliğini yapmanız hukuken suç değildir. Çünkü bizim Ceza kanunumuz gereğince bir fiilin suç sayılması için açıkça kanunda belirtilmesi gerekir. Bitcoini yasaklayan bir hüküm olmadığı için bitcoin veya başka herhangi bir sanal para birimini almak suç değildir. Fakat bitcoin üzerinden yasadışı işler yaptığınız tespit edilirse suç oluşur. Burada suçun unsuru bitcoin değil, yasalar tarafından yasaklanan eylemdir.

Bitcoin ve benzeri sanal paraları kulak arkası etmemeli ve süreci takipte kalmalıyız. Artık hayatımızın her alanına nüfuz ediyorlar. Apple evden çalışacak müşteri temsilcileri arıyor, market alışverişi dâhil bütün alışverişler bilgisayarlar ile yapılıyor. İnsansı robotlardan öte artık hayvan şeklinde robotlar üretiliyor. Marketlerde kredi kartı veya nakit para değil cep telefonlarımızdan kod uygulaması ile ödeme yapıyoruz. Taksi ihtiyacımızı bile mobil uygulama üzerinden gideriyoruz. Teknoloji ve internet, bugüne kadar alıştığımız yaşam şeklini değiştiriyor. Bu değişime ayak uydurmalı ve bir şeyleri reddetmeden önce ve kitlelerin sürüklenmesine kapılmadan, araştırmalı ve öğrenmeliyiz.

Bitcoin sağlam bir zemine sahip olmaması ve ilk olmasının verdiği önyargının kurbanı olup tarihin tozlu sayfalarına karışacak olabilir. Fakat sanal paralar geleceğin para birimleridir ve bu süreci açanda Bitcoin olacaktır. Bana sorarsanız bu durum en çok para koleksiyoncularını üzecek gibi. Fakat dijital paranın koleksiyonlarının yapılabileceği bir platformda mutlaka geliştirilecektir. Belki bunu geliştiren de yapay zekâlar olur kim bilir.

Bu yazı toplam 1023 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum