1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Saadet’te nöbet değişikliği
Saadet’te nöbet değişikliği

Saadet’te nöbet değişikliği

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi’nin kongre sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Asiltürk, Ekim ayının sonunda Büyük Kongre’ye gitmeye hazırlanan Saadet Partisi’ndeki istişare sürecini ve takvimi anlattı

‘Çelikleşme ve Yeni Hamle’ olarak nitelediği kongre süreci için öncelikle temayül yoklaması için geniş tabanlı istişare yapacaklarını kaydeden Oğuzhan Asiltürk, olumsuz ve haksız kanaatleri değiştirecek büyük bir kongre ile Milli Görüş’ün daha da güçleneceğini söyledi.Yeni Hamle’ olarak nitelediği kongre süreci için öncelikle temayül yoklaması için geniş tabanlı istişare yapacaklarını kaydeden Asiltürk, olumsuz ve haksız kanaatleri değiştirecek büyük bir kongre ile Milli Görüş’ün daha da güçleneceğini söyledi.

1 EKİM’DE İSTİŞARE 30 EKİM’DE KONGRE

30 Ekim Pazar günü Büyük Kongreyi yapmayı planladıklarını ifade eden Asiltürk, şöyle konuştu: “1 Ekim’de de Ankara’da geniş katılımlı bir istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Büyük Kongre Delegeleri, İlçe Başkanları, İl Başkanları, GİK üyeleri, İl Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, İl Müfettişleri ve MİLKO kuruluşlarının katılacağı büyük bir temayül yoklaması toplantısı düzenleyeceğiz. Ardından GİK üyeleri, İl başkanlarımız  ve MİLKO Başkanlarımız ile birebir istişareler yapacağız. Bölgelerde toplanma yerine hepsinin bir araya toplanmasında istişare açısından daha büyük faydalar var. İstişarenin en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için, hiç kimse aday olarak takdim edilmeyecek. İstişare için gelen teşkilat mensuplarımıza bir zarf vereceğiz. Bu zarfın içinde Başkanlık Divanı üyeleri, GİK üyeleri ve İl Başkanlarının isimlerinin olduğu listeler bulunacak. Ama illa bu listelerden isim belirlenecek diye bir sınırlama da yok. Başka isimler de yazılabilir. Bu konuda da dediğim gibi bir sınırlama koymadık.  Teşkilat mensuplarımıza, delegelerimize, Genel Başkan olarak görmek istedikleri 5 kişiyi yazabilecekleri bir pusula vereceğiz. 5 kişi yapmamızın nedeni ise istişareyi olabildiğince geniş tutmak.  Teşkilat mensuplarımıza, herhangi bir sınırlama yok diyoruz. İstedikleri isimleri o 5 kişilik pusulaya yazabilecekler. Kalplerinden kimler geçiyorsa onları yazacaklar.”

YANLIŞ ALGIYI DEĞİŞTİRMELİYİZ

İstişare sonrası Yüksek İstişare Kurulu tarafından gerekli değerlendirmelerin yapılacağını ve karar verileceğini söyleyen Asiltürk, konuşmasına şöyle devam etti: “Tek hedefimiz var. Davamızı bir adım ileriye taşımak. Her şeyi davamız için yapıyoruz. Biz Hocamızın dediklerini yapıyoruz. Hocamız ne diyordu. ‘Çelikleşme’ diyordu. İşte bu ‘çelikleşme hamlesi’ Milli Görüş Hareketi inşallah bu kongreden sonra daha da güçlenecek. Diğer bütün kurumları ile birlikte daha etkili bir şekilde toplumda yer edinecek. Bizim yeni bir görüntü vererek toplumu yanımıza çekmemiz lazım. Nasıl çekeceğiz? Toplum bizi başka algılıyor. Önce bu yanlış algıyı değiştirmemiz lazım.  Ondan sonra da Erbakan Hocamızın, ‘önce var olacağız, sonra eğitimli olacağız, sonra da bütün gücümüzle çalışacağız’ dediği altın kurallar var ya. Onları yeni bir hamle ile gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu kongrenin birinci hedefi bu görüntüyü değiştirmek ve bunu da millete kabul ettirmek. Kendi kendimize yaparız da kimse onu kabul etmezse, istediğin kadar yap. Herkesin kabul edeceği şekilde bir ‘nöbet değişikliği’ yapılması lazım.  ‘Bizim anlayışımızda tenkid yoktur. Tenkid karşıdaki insanı iter. Halbuki yol göstermek daha önemli. Biz davamızı nefsimizden önde tutan bir topluluğuz. Kalplerin yumuşaması için çalışacağız. Ayet-i Kerime diyor ki, ‘Rabbinin yoluna davet et. Hikmet ve güzel öğütle. En güzel şekilde onlarla mücadele et’ Bunu yapmaya çalışıyoruz. Hidayeti veren Allah’tır. İnşallah Allah da yardım eder.”

KULİS YAPAN ISLAH EDİLİR

“Kulis yapana biz iyi gözle bakmayız, hiç de destek olmayız” diyen Asiltürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engel olmaya çalışırız. Zaten bizde kulis olmaz. Çünkü bizim tarihimizde yok kulis. Milli Nizam’dan bu yana ne uyguladıysak, onu uygulayacağız. Teşkilatlarımızla, yetkili kurullarımızla, en geniş manada oturup değerlendireceğiz. Ve en sonunda istişareden çıkan neticeye hepimiz uyacağız. İslam yeniden yeryüzüne hakim olacak. Peki kimin eliyle olacak bu. Sağlam Müslümanların eliyle. Türkiye’de bunun adı Milli Görüş. Başka ülkelerde de var. Demek ki, Milli Görüşçülerin sağa sola meyledip ona buna kapılarak kendi akidelerine zarar verecek her şeyden uzak durmaları lazım. Bizim kendimizi korumamız yeterlidir.  Efendimiz, ‘fitne zamanında koşuyorsanız, yürüyün. Yürüyorsanız, durun. Ayaktaysanız, oturun. Oturuyorsanız yatın’ diye buyuruyor. Bunun asıl manası, bu fitnenin içinde bulunmayındır. Hiçbir şeye itibar etmememiz lazım. Onun için çırpınıp duruyorum. Bütün toplantılarda sapasağlam kalmamız için mücadele ediyorum. İnşallah 30 Ekim Büyük Kongremiz Yeniden Büyük Türkiye’nin kuruluşu için bir başlangıç olacak. Cenabı Allah yardımcımız olsun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.