1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rixos Konya yarışmada birinci oldu
Rixos Konya yarışmada birinci oldu

Rixos Konya yarışmada birinci oldu

Hazreti Mevlana'nın başaşçısı Ateşbaz-ı Veli adına düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültür Günleri kapsamında düzenlenen ‘Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları Yarışması’ birincisi Rixos Konya oldu.

A+A-

Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri programı çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Programın üçüncü gününde, Ateşbaz-ı Veli Türbe Meydanı'nda Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları Yarışması 4 otelin katılımıyla gerçekleştirildi. Jüri üyeleri Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Sabah Gazetesi gastronomi yazarı Sn.Nur Çintay, Araştırmacı yazar Şef Ömür Akkor, Et ustası Günaydın Steak House kurucusu Cüneyt Asan ve Araştırmacı-Yazar Annesia Haloure yaptıkları değerlendirme sonrasında yarışmada;  Rixos Konya birinci olurken, Dedeman Konya ve Ramada Konya ikinci, Hich Otel ise üçüncü oldu.  Rixos Konya Pazarlama Müdürü Özlem Aydoğdu,  “Türk mutfağının tüm yönleriyle her anlamda hayatın içinde olması gerekliliğinden hareketle yola çıkılan bu önemli organizasyonda,

Anadolu’da yaşamış ve yaşayanların mutfak değerlerini hatırlama, hatırlatma, buluşturma, sahiplenme, paylaşma gibi değerlerin ön plana çıkarılması hedefleniyor. Hz. Mevlana'nın aynı zamanda fikri varisi olan Sultan Veled ile doğan Mevlevilik, Ulu Arif Çelebi zamanında büyürken, perde arkasındaki kahramanlardan biri de Ateşbaz-ı Veli'dir. Dünyada bilinen ilk ve tek aşçı anıt-mezarına sahip olan Ateşbaz-ı Veli özgün kültür unsuru olan Mevlevi mutfağının, hem kültür hazinelerinin ortaya çıkarılması hem de son dönemlerde büyük bir ivme kazanan gastronomik turların ve destinasyonların özgünlüğünün seyahat kararı üzerindeki önemli etkisi nedeniyle değerlendirilmesi önemli hale gelmiştir. Rixos Konya otel olarak bizler bu özel organizasyona hazırlanırken; mönümüzden, sunumumuza, yemeklerimizin tadlarına kadar herşeyi ile o dönemi yaşamaya ve yaşatmaya çalıştık.

Günler öncesinden hazırlıklara başladık. Ustalarımız o döneme ait tüm detayları en ince ayrıntısına kadar araştırdı.  Aşk'la yaptık, Aşk'la pişirdik , Aşk'la uğraştık, Aşk'la yoğurduk. Mönümüzün adını da 'AŞK' koyduk, Ateşbaz-ı Veli Hz. Duyduğu aşkı yaşadık biz. Bizim amacımız Mevlevi eğitim ekolü için önemli bir yere sahip olan mutfağın ve bu eğitimin önemli bir unsuru olan aşçı dede Ateşbaz-ı Veli’nin tanınmasını sağlamak,bunun yaşaması, yaşatılması, Konya değeri olarak Türk milletinin değeri olarak sunulması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.