1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Rektör Gönüllü ‘Güneydoğu’da Üniversite Olmak ve Adıyaman Üniversitesi’ konulu konferans verdi
Rektör Gönüllü ‘Güneydoğu’da Üniversite Olmak ve Adıyaman Üniversitesi’ konulu konferans verdi

Rektör Gönüllü ‘Güneydoğu’da Üniversite Olmak ve Adıyaman Üniversitesi’ konulu konferans verdi

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, İstanbul'da gerçekleştirilen Yükseköğretimde Eğitim ve Öğretim Paneline katılarak,...

A+A-

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, İstanbul'da gerçekleştirilen Yükseköğretimde Eğitim ve Öğretim Paneline katılarak, "Güneydoğu'da Üniversite Olmak ve Adıyaman Üniversitesi" konulu bir konferans verdi.

Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği (ÜNDER) tarafından İstanbul'da Maltepe Üniversitesinde gerçekleştirilen sempozyuma konuşmacı olarak Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu katıldı. ÜNDER Başkanı Doç. Dr. Muhammet Kurulay'ın açılış konuşması ile başlayan panelde rektörler, üniversitelerinde gerçekleştirdikleri faaliyetler ve projelerden bahsetti. Türkiye'de eğitim ve öğretimin bugünkü durumuna bir ayna tutup çeşitli önerilerde de bulunan rektörler dinleyicilerin sorularını da cevapladı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesinin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yüksek öğretime büyük katkı sağlayan yapısal akademik büyümesini sürdürdüğünü, bu kapsamda bu yıl kurulan ve ilk başkanlığını kendisinin yürüttüğü GAP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİGAP) ile de bölgedeki üniversiteler ile güç birliği yapmaya başladıklarını belirtti.

Kendimizin kurgulamadığı ve oyuna müdahalede bulunmadan yaşamamız istenen bir dünyada bulunduğumuzu dile getiren Gönüllü, "Yeni nesillere batılıların bakış açısıyla bakıyor ve bu nesillere kendi değerlerimizi aktaramıyoruz. Bunu kırmak ve önüne geçmek amacıyla üniversitemizde eğitim sistemimizi kendi kültürümüze daha da yaklaştırmak için müfredatta güncellemeler yapıyoruz. Öğrencilerimize ahlaki değerleri verebilmek için ahilik ve iş ahlakı, yaşadıkları fiziksel çevre ve dünyayı tanımaları ve kavrayabilmeleri için kainat ilmi, ekonomik düzeni öğrenebilmeleri için de İslam ekonomisi ve İbni Haldun gibi dersler veriyoruz. Amacımız kendini, çevresini, ülkesini, coğrafyasını, geçmişini ve geleceğini kavrayan, buna göre aksiyon alabilen gençler yetiştirmektir. İnşallah bu amaca da ulaşacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından dinleyicilerin sorularını da cevaplayan rektörler, katılımcılarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.