1. YAZARLAR

  2. Adem Turan

  3. Regaib ve mübarek üç aylar
Adem Turan

Adem Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Regaib ve mübarek üç aylar

A+A-

Regaib kelime manası itibariyle;  istemek, arzu etmek, meyletmek, dilemek anlamlarına gelir. Rağabe kelimesinin kökünden türemiştir. Recep ayının ilk Cuma gecesi de “Regaib Kandili“ olarak kutlanan önemli bir kandildir. Osmanlı padişahı 2.Selim  (1566-1574) tarafından camilerin kandillerle donatılıp ışıklandırılması suretiyle kandil geceleri diye adlandırılmıştır.

Müslümanlar tarafından ihya edilen bu geceler için, birtakım insanlar bidat düşüncesi ile yaklaşsalar da toplumu heyecanlandıran, birleştiren, birazcık da olsa dünya işlerinden soyutlayan geceler olması hasebi ile son derece mühimdir, fırsattır iyi değerlendirilmelidir.

Biliyorsunuz perşembe gecesi de mübarek üç ayların başlangıcı Recep’in ilk günü idi. Çocukların elinde ışıklandırılmış fenerler, topluca bahçelerde eğleniyorlar. Buraya kadar güzel. Ancak boş arazilerde lastik yakmakta neyin nesi. Sokakta yaşlı insanlar, hastalar var. Mamafih  kendinize de zarar. Bizim kültürümüzde yok böyle bir gelenek. Varsa da kullanmayın. Sağlıksız, görüntü ve hava kirliliği. Mübarek bir geceye karşı hiç de etik değil.

  Recep ayı aynı zamanda haram aylardandır. Haram ayı ne demek derseniz. Yılda dört ay haram olup bunlar ; .1-Muharrem , 2-Recep , 3- Zilkade ,4- Zilhicce’dir. Bu aylarda savaş yapılmaz. Büyük günahlardan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte dedi kodu, gıybet, kin, hased, fitne gibi kötü alışkanlıklar da terk edilmelidir. Kerim kitabımızda Rabbimiz (c.c.) aylar hakkında şöyle der;

"Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin." (Tevbe, 9/36)

Peygamberimiz ise (a.s) ; "Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Cumanız mübarek olsun. Allah (c.c.)’a emanet olun.

Bu yazı toplam 615 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.