1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Referandum hayırlara vesile olsun
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum hayırlara vesile olsun

A+A-

Git gide yaklaşırken referandum yine bir suru kafa karıştırıcı yazılar paylaşımlar yayınlanmakta. Biz hayırlı olması taraftarıyız. Bu vatan bizlerin değil mi?  Bir defa şunu iyi algılamak gerekir. Halk olarak bu vatan binlerce şehidin kani ile yedi ayrı cephede nice yiğitlerle, bir donem türkülere destan olan onbeşlilerle ve dahası Çanakkale’de İngiliz kumandanında günlüğünde bahsettiği Rabbin izniyle tepelerden gelen o aşk erleri ile kazanıldı. Ve bir sahsa veya kuruma da tapusu verilemez. Yani atalarımızdan bir miras şuurumuz bu olmalı.

Türkiye dört bir yani yer yer düşmanla çevrili üç tarafı denizlerle kuşatılmış ve her bir zerresi imanla güzelliklerle bezenmiş bir vatan bir ülke. Burada Türkü Kürdü Lazı Çerkezi vb. daha nice kültürler birbiriyle bir kardeşlik sevdasında. Şimdi soruyorum; Önümüzde bir referandum var. Bu bir yönetiliş sistemi değişikli, rejim değil denmekte. Peki bu referandumun gündeme getirilmesinde ve ısrarla kabul edilip halkı secime götüren isimlere bir bakalım. Sayın Devlet Bahçeli. Devlet adamlığı gayet güzel yer yer kararlı duruşlarıyla sevilen bir lider. Bir ses içinizden sanki bu referandumda gönlü hayır olsa da yalnızca önümüzdeki süreçte halk içinde kutuplaşmalar olmaması adına bir gönülsüz evet mi var diyordur eminim. Koalisyon zamanı oldukça zorluk çekmiş ve koalisyonda istenilen ölçüde idarecilik yapamamış bir isim.

Diğer taraftan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 14 yıldır AK Parti hükümetini idare ediyor.  Her konuda son söz hep onun olmuştur. Hatta kimi camiada taraflı bir Cumhurbaşkanı diye de eleştiriler almıştır. Şimdi her iki lider genelde zıt fikirlere sahip iken neden bu referandum iki ismi bir araya getirdi?  Bu düşüncede olan birçok kesim var.

Biraz geriye gitmeden önce su son zamanların bazı üzücü olaylarına bir göz atalım. FETÖ sorunu.  Sorun diyorum hatta bir nevi kanserde diyebiliriz. Özellikle açığa alınan tutuklanan ve hala aranan sayısız kişiler yıllar öncesinden bir kanser gibi memleketin en nokta yerlerine yerleştirilmiş ve bir rejim üzerinden uzun yıllar at koşturmuşlar. Burada senaryolar farklı farklı yazılsa da çok önceleri Fethullah Gülene FETÖ tabiri kullanan çok kişiler oldu. Bunlardan birçok kişi tanıyorum.  Lakin o zamanlar henüz ‘hoca efendi’ idi.  Evet bazen köprüden gecene kadar çok dayılar olmuştur. Tarihte  şu an siyaset içerisinde bariz bir FETÖ operasyonu olmadı. Vardır bildikleri diyorum. Haricen bir de Kürt sorunu tartışıldı uzun bir mühlet. Bu süreçte de gerçekten üzücü olaylar yasadık çünkü baslık çok kötüydü.

Kürt sorunu e hani bir kardeşlikten bahsetmiştik başta. Türk halkı hiçbir zaman Türkiyeli sözcüğünü benimsemez.  Türk halkı denildimi içerisinde kardeşlik lanse edilir. Ayrım yaparsan bu kardeşlik kalleşlikle neticelenir. İşte bu senaryo çok zaman memleketi karanlıkta tutmuştur. Bu iki konuda hep bir kaos ortamı doğmuştur. Halk hala tatmin değil.  Kafalarda oturmuş bir sonuç yok. Gelelim bir diğer mesele, FETÖ’den söz açılmışken Sayın Erdoğan halkın çoğunluğuyla ülkemizin yönetimine talip olmuştur. Halk gözünde Kahraman imanlı hani bizde derler ya eli Kuranlı göğsü imanlı diye, Evet halk bu nazarla bakıp her konuda tereddütsüz peşindeyiz. Bir de şu söz var "Göklerden gelen bir karar var" Bu sözün özü çok ağırdır taşımak ve söylemek kusursuz bir iman bir ilim bir ihlas ister. Öyle olmasa kendine bu kadar güvenmez diye sanıyorum.  Hatipliği de güzel bir lider sonuçta. Öte yandan akıllara su söz takılınca geri vites atıp afallıyor insan  “Kandırıldık” Yav hani çok güçlü bir mekanizma vardı bir anda bu güven gittib “14 yıl aynı hükümet tarafından yönetilen bir ülkede sevilen sayılan karar ve kanaat mercilerindeki bir çok adam  Yüce Divan kararlarıyla yürüten birçok hakim savcı vs ve daha sayamayacağımız alt merciler ve onlara taşeronluk yapan zengin is adamları filan nasıl oldu da bu kadar zaman hiç renk vermeden bu kadar güçlendi?  Taviz mi vardı yoksa bilmediğimiz mi? Ve ayrıca 14 yıllık bir ekonomi var, bir ahlak kültürü var, bir eğitim sistemi var.  Şimdilerde bu böyle olmaz bu yanlış böyle yönetilemez gibi çokça söylem var. Sayın Erdoğan ve AK Parti hükümetince  E kardeşim bakin çok ulu bir söz ediyor, Rabbin kaderinize yol açtığını soyluyor, diğer yandan kandırıldık diyorsanız, yanlışların düzeltileceğini söyleyip bu kadar yanlışın 14 yıllık idarenizde olduğunu düşünemiyorsanız…  Ayrıca ekonomiyi güllük gülistanlık gösterip diğer yandan ha bire KOSGEP veya kredi tarzlı destekler sunuyorsanız bu bir çelişkidir derim. Maliye bakanlığı slogan yapmıştı  “Gelin barışalım” Ya halk küs değil ki barışasınız. Halk darda, zorda.  Öyle bir harcama lüksü vaki artik nereye ne harcayacağını bilmemekte. “Bu çok az bir kısım ama” Çoğunluk dünyadan bir haber.  Niye mi,  açlık sınırına bak, asgari ücrete bak.

 

Güzel bir projeyle çok hummalı bir çalışma var özellikle Konya’mızda  Kentsel donuşum  Şehrimizin eski mahalle semtleri artik daha yaşanır bir hale getirilmekte bu konuda ayrı teşekkürlerimi iletirim yetkililere Modern bir metropol haline bürünüyor  Fakat bir ufak detay çarpıyor  Bunu mutlaka sayın yetkililere arz ederim  Çok güzel evler yapılmakta gerçekten hiç bir masraftan kaçmıyor müteahhitler. O eski harabeye dönmüş sokak ve mahallelerde bir de kuracı konumunda olan kardeşlerimiz var. Malum oturanların çoğu ev sahibi değil ve çok düşük kiralara oturmaktalar. Dönüşümle beraber gerçekten yeni ev kiralarını ödeyemeyip mağdur olan çokça vatandaş var. Havası güzel lakin biraz merkeze uzak ama olsun en azından azda olsa düşük gelirliler için bulunmaz bir nimet oldu. Şimdi biz bir kardeşlikten de bahsediyorken  o mağdur olacak kardeşleriniz içinde bir çalışma hazırlasanız. Veya kısmen bazı ilçelere daha cazip daha gösterişsiz daha az maliyetli konutlar yaparak düşük miktarda kiracılar için hep en azından dışlanmadan zora sokulmadan ki bu gün 700 asgari bir ev kirasına artı doğalgaz elektrik su kattığımızda geriye bir soğan  ve ekmek parası kalıyor. Sonra da bir türkü tutuluyorlar, soğan ekmek yiyelim döngel Zeynebim diye…  Adaletten bahsediyorsak Hz. Ömer gibi olacağız. Bu sözde değil özde olacak. Eğer adaleti taşıyamıyorsak Ömer ismini üzerimize almayacağız. Referandumu unuttuk bu arada.  Evet veya hayır her ne çıkarsa hayırlara vesile olsun. Referandum maddeleri internette var sanıyorum hepimizin elinde telefonlar mevcut girelim ve okuyalım. Faydaları ve zararları  İlaç içindeki içeriği okur gibi  yan etkilerine bir bakalım.  Hepimizin bir akli ve düşüncesi var.  Bu zamana kadar neleri kazandık neleri kaybettik bunu tartıp bin ölçüp bin keselim.  Bizi Allah özgür yaratmış, fikirlere değil fikrimize öz olalım inşallah. Yoksa çıkar bir zavallı imam misali,  Evetçiler gelsin, Hayırcılar şeytan olup yansın sözleri bizi parçalar. Yüce Rabbimiz birliğimizi en güzel şekilde iman üzere ve ümmetlik üzerine eylesin.

Bu yazı toplam 794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum