1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Prematüre bebeklerin gelişim süreci
Prematüre bebeklerin gelişim süreci

Prematüre bebeklerin gelişim süreci

Erken doğan yani prematüre bebeklerin doğum ve sonrasında beyin gelişimlerini etkileyebilecek sorunlarla karşılaşılabildiğini belirten Koru Ankara Hastanesi...

A+A-

Erken doğan yani prematüre bebeklerin doğum ve sonrasında beyin gelişimlerini etkileyebilecek sorunlarla karşılaşılabildiğini belirten Koru Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Hakan Balta, bu durumun prematüre bebeklerin gelişim sürecinde olumsuz etkilere neden olabildiğini ifade etti.

Gelişimin, çocuğun zihinsel, duygusal, iletişim, dil, hareket gelişimini, aynı zamanda ilişki kurma, davranış, görme, işitme gibi duyusal özelliklerini tanımladığını belirten Uzm. Dr. Hakan Balta, prematüre bebeklerin takibi hakkında önemli bilgiler verdi. Prematüre doğan bebeklerin bu riskleri nedeniyle ayrıntılı gelişimsel değerlendirme ve destek izlemleri gerektiğini vurgulayan Balta, "Prematüre bebeklerin, yaşadığı sağlık sorunlarının yanında kendilerine ait güçlü yetileri ve ailelerinden aldıkları destek, bebeğin gelişimini belirleyen temel öğelerdendir" dedi.

Premetüre bebeklerin, hareket alanında sorunlar yani kaslarda zayıflık, sertlik, spastisite gibi durumlar, zihinsel gecikme, görme, işitme gibi işlevlerde zorluk, duygusal, sosyal alanlarda zorluk, solunum sistemi ile ilgili bulgular, beslenme zorlukları ve nöbet geçirme gibi sağlık sorunları olabildiğini ifade eden Balta, prematüre bebeklerin, uzun dönem izlemlerinde karşılaşabilecekleri bazı sorunlar olabileceğini de söyledi. Balta, "Öğrenme ve anlama zorlukları, zihinsel gecikme, dikkat zorlukları, davranış sorunları, kaygı ya da depresyon bulguları, okul sorunları olabilmektedir" diye konuştu.

Bu sorunların her prematüre bebekte olmayacağını ancak erken doğan bebeğin gelişimlerinin bu riskler açısından düzenli aralıklarla izlenmesi ve desteklenmesi gerektiğini ifade eden Balta, gelişimsel pediatrinin, gelişim bilimini ve prematüre bebekler için bilimsel kanıtlara dayanan uygulamaları izleyerek geliştirdiğini belirtti.

Prematüre bebeklerin bu bilimsel yaklaşımlardan yararlanabilmelerinin gelişimsel pediatri izlemi ile sağlanabildiğini anlatan Balta, "Koru Ankara Hastanesi Gelişimsel Pediatri Uygulamaları ile prematüre bebeklerin sağlık izlemleri yanında aile merkezli bütüncül izlem kapsamında gelişimleri de tüm alanlarda (zihinsel, dil ve hareket gelişimi) uluslararası standart yöntemler kullanılarak değerlendirilmekte, bebekler ve ailelerine gereken tüm destek sağlanmaktadır" ifadelerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.