1. YAZARLAR

  2. Ayşe Naz Çimen

  3. PKK neden Karadeniz’de?
Ayşe Naz  Çimen

Ayşe Naz Çimen

Yazarın Tüm Yazıları >

PKK neden Karadeniz’de?

A+A-

İyi ki varsın  Eren diyerek başlamak istiyorum sözlerime... Al yanaklı, masum bakışlı Karadeniz  çocuğunu unuttunuz  değil mi ? En fazla iki gün sürdü yasınız. Sosyal medyanızı  süslediniz Eren’in resimleri ile sonra unutup gittiniz.

 

13 Ağustos  2017 tarihinde Trabzon/Maçka kırsalı , Köprü Yalı  mahallesinde ; ihbar ettiği PKK’lı teröristler tarafından  şehit edilmişti  Eren Bülbül ...

Şaşırdık  değil mi , Trabzon Maçka'da böyle bir olay olunca. Yemyeşil, tertemiz havası ile turizmin gözbebeği olan Karadeniz'de terörün ne işi olabilir dedik hepimiz.

Son aylarda Doğu ve Güneydoğu  Anadolu Bölgesi’nde PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen başarılı operasyonlarda , ağır kayıplar veren örgüt , bu bölgelerde eylem düzenleyemediği için , katılım ve destek  oldukça  azaldığı için  yönünü Karadeniz ‘e çevirdi.

 Karadeniz bölgesinde, örgütün arazi olarak konuşlanmaya en müsait olduğu  4 şehir ; Tokat , Ordu , Trabzon ve Giresun'dur.

Öncelikle Tokat bölgesinden başlamak isterim. Terörle ne alakası var Tokat’ın diyeceksiniz belki de.  Tokat arazisi; yüzde 45 dağlardan, yüzde 40 yayla ve platolardan, yüzde 15 ovalardan ibarettir. Kızılcaören, Topçam, Çevreli, Seleman  ve Dumanlı  yaylası başlıca yaylalardandır. Rakımı  188 metreden   2870 metreye kadar değişen yükseklikte dağları  vardır. DHKP-C, TİKKO, MLKP  ve PKK’nın uğrak noktasıdır Tokat. 1997 yıllarında Tokat  Kurtuluş  Un Fabrikası’nı basan PKK 3 kişiyi öldürdü , görevden dönen  askeri araca saldırdı  1 astsubay ile 3 er şehit oldu , 2004 senesinde DHKP-C tarafından düzenlenen  saldırıda  bir askerimiz şehit oldu, 2009 Reşadiye/Sazak bölgesinde  PKK tarafından düzenlenen saldırıda  9 askerimiz şehit düştü. Sol örgütlerle birlikte  PKK’nın el ele vererek ortak eylemler  düzenlediği bir yerdir  Tokat.

Ordu; bol yağışlı, dağlık, ormanlık, sisli yaylalarıyla örgütün Doğu’da arayıp da bulamadığı  bir araziye sahiptir. Canik ve Doğu Karadeniz Dağları ile çevrilidir. Ordu’nun yaylaları ise yüksek tepelere sahiptir. İlin en yüksek tepesi 3038 metre ile Kırkkızlar  Tepesi’dir. Özellikle  Akkuş , Ünye ve Mesudiye ilçeleri ile terör örgütlerinin konuşlanmasına oldukça müsaittir. Mesudiye ‘de 30 Eylül 2016 tarihinde çıkan çatışmada 6 PKK’lı terörist öldürüldü. Akkuş’ta 3 Ağustos 2010 tarihinde PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerimiz şehit düştü, 2 askerimiz yaralandı. Ünye’de 21 Mart 2002 tarihinde eylem hazırlığında olan  3 DHKP-C'li terörist öldürülerek etkisiz hale getirildi. Ordu ; terör örgütü unsurlarının eylem yapması ve eylem sonrası gizlenmeleri , saklanmaları için uygun bir araziye sahiptir.

Trabzon; yayla kültürünün yoğun yaşandığı yerlerden bir yerdir.  Sıkı ormanlık bir yapıya sahiptir.. Zigana Dağları, Çakır Göl  Dağı, Keşiş  Dağı  gibi yükseltileri oldukça büyük dağlara sahiptir. Ne yazık ki geçtiğimiz  yaz ayında 15 yaşındaki Eren Bülbül ve astsubay Ferhat  Gedik Maçka’’daki  PKK tarafından düzenlenen  terör saldırısında şehit düştü. Maçka ‘da terör  saldırısında 2005 senesinde 6 kişi şehit düştü , geçen sene 16 Mayıs ‘ta Maçka’da kırsal alanda   devriye  gezen jandarma  ekibine açılan ateş sonucu 1 askerimiz şehit düştü. Trabzon ; yaylaları arasındaki uzun mesafe, arazinin sertliği ve ormanlık alanın sık olması sebebi ile terör örgütlerine ev sahipliği yapmaya çok müsait.

Son olarak Giresun'a gelince...Sivas , Erzincan , Ordu , Gümüşhane  ve Trabzon’a komşu bir şehirdir. Dağlar 2000 metre yüksekliklere  kadar zengin ormanlarla örtülüdür. Özellikle 3248 metre ile Gavur Dağı , sert keskin yaylalarla diğer Karadeniz illeri gibi bir coğrafi yapısı vardır. 6 Mayıs 2016 tarihinde  Çaldağ Jandarma Karakolu'na roketatarlı saldırı sonucu bir askerimiz şehit oldu. 12 Temmuz 2016 tarihinde  Dereli ilçesinde polislere silahlı ve mayınlı saldırı düzenlendi. Ve yine  27 Eylül 2015 tarihinde Güce ilçesinde karakola roketatarlı  saldırı  düzenlendi şükür ki kaybımız olmadı.  Eren Bülbül  ve astsubay Ferhat Gedik’i şehit  eden terörist  grubundan olan PKK’lı “Aram” kod Mustafa Tolucan Giresun  Dereli'de geçtiğimiz hafta yakalandı.

Karadeniz’de özellikle bu 4 ilimiz hem sol marjinal terör örgütleri tarafından hem de PKK tarafından abluka  altına alınmış  durumda. Tabi ki bahsettiğim bu illere komşu olan diğer bölgeler  de dahil. Doğuda ve güneydoğuda düzenlenen operasyonlar sonucunda beli kırılan örgüt , kış  ayında sığınak ve barınak kurmak için özellikle Karadeniz bölgesini tercih etmeye başladı.

Karadeniz'deki terörist grupları küçük. Hem bölgedeki imkanlardan  hem de uygulanmaya çalışılan stratejiden dolayı bu şekilde hareket ediyorlar. Mümkün olduğu kadar gözden uzak bir şekilde yaşıyorlar. Örgüt liderlerinden,  gruplara küçülme talimatları verildi. İmha olmadan eylem planlarını uygulamaya çalışıyorlar fakat başarılı olamıyorlar.  Vatanımızın her karış toprağına göz dikenlerin başını taşla ezmek gerek. Acımadan  , ama bunlar da insan demeden, hak hukuk gözetmeden başını  ezmek şart. Zira kendim de bir hukukçu olarak terörle mücadelenin ; kağıt üzerindeki   bir kararla , hazırlanan iddianameler ile biteceğine asla inanmıyorum. Hukuki mücadele en son aşama.

İnsan istihbaratını kullanırken neden halkın yüzde 100 desteğini alamıyoruz diye soruyorum bazen kendime.  Cevabını buluyorum...Ya da bulduğumu zannediyorum...

Merhamet  ve hümanizm.  Malum bizim insanımız yufka yüreklidir. Ne yazık ki terör örgütleri , bu iki tehlikeli kavramı çok  güzel kullanır da kullandırtır da... Bu konuda işini en iyi bilen  de DHKP-C’dir... Misal 80 yaşındaki bir teyze “ Onlar da insan , kışları sığınacak yer arıyorlar , tee nerelerden gelip dağlarda kalıyorlar sıcak yer bulmak için.”   diyebiliyor . “Gelenler anarşikler, bizim çocuklar" deyip akşam sobalarını onlar için yakabiliyorlar.  Devlete karşı gelenlere insan öznesi ile bakıyorlar, terörist ya da terör sempatizanı sıfatı ile değil.. Neyse, biz safını belli edenlerle beraberiz. Bulanık sularda balık avlayanlarla değil...

Bu yazı toplam 1328 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum