1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Öztürk’den müjdeler
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Öztürk’den müjdeler

A+A-

Bugün,TOBB Yönetim Kurulu Başkanı, Konya Ticaret Odası Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk’le Kanal 42’de bendenizin Moderatörlüğünde yaptığımız ‘Gündem Özel’ programında  Dünya Gazetesi Konya Temsilcisi Yıldız Doğruer Yemiş ve Memleket Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sami Gediz ile birlikte sorduğumuz sorulara karşılık verdiği cevaplardan oluşan önemli başlıkları sizlerle paylaşmak istedim.

Özellikle Konya ticaretini ve sanayisini ilgilendiren yerli otomobil yatırımının Konya’ya kazandırılması için yatırımcı firmaya sağlanacak avantajları, sanayi üretiminin limanla buluşması için Konya-Mersin arası hızlandırılmış yük treni proje ihalesi ile Şehir Hastanesi ve Çevreyolu ihalesi konusundaki sıcak bilgileri aktarmanın heyecanımızı biraz azaltacağını biliyorum.

Bir koltukta kendi işletmesi dahil ‘5 karpuzu’ kimseyi sıkmadan taşıyan Öztürk’ün program esnasında KTO Karatay Üniversitesi’nin gelişimini anlatırken üniversitenin kuruluşunda emeği geçenleri isim olarak zikretme nezaketinde bulunması da mütevaziliğinin bir göstergesi oldu.

Pişmemiş insan kılıklıların sığındığı ‘geçmişi acımasızca eleştirme’ yerine geçmişe teşekkür ederek yaptıklarını abartmadan paylaşmayı tercih etmesi ‘işinin ehli’ olduğu mesajının da tezahürüydü.

Ama en önemlisi markalaşma yolunda aile şirketlerinin içine düştüğü duruma dikkat çekmesiydi.

Çünkü bu konu gerçekten bir sorun.

Bir işletme onca emekle büyüyor. İstihdam ve üretim sağlıyor. İhracat yolunda önemli kazanımlar elde ederken bir bakmışsınız aile içi sudan sebeple bölünüyor.

Kime zarar veriyor dersiniz?

Aileye veriyor ama en çok Konya ekonomisine zarar veriyor.

Öztürk’ün bu konuya ilişkin ‘Aile şirketlerinin bir Anayasası olması gerekir’ başlığı altında sıraladığı maddelerden sadece ikisi şöyle.

Bir defa ortaklar arasında hisse devri konusunda kesin bir madde olmalı. Hisse aile dışından birisine verilmemesi gerekiyorsa bu açık, açık belirtilmeli. Bir aile ortağı fabrikadan ayrılmak istiyorsa bu maddenin sağladığı imkanla hissesini rahatlıkla devredebilmeli.

Aile şirketinde Kurumsal yapı aile fertleri olmadan profesyonel yöneticilerle yapılır anlayışı doğru değil. Ama, firmayı kuranın da her şeyi benden başka kimse bilmez anlayışı içinde olması da doğru değil.

İnşallah aile şirketleri üretimlerini bir bütün olarak nesilden nesle aktaracak şekilde temellerini sağlamlaştırırlar.

Öztürk, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Konyalı olması hasebiyle Konya-Mersin arası hızlandırılmış tren projesi, Lojistik Köy, Çevre yolu ve Şehir Hastanesi’nin hayata geçmesinin önünde engel olmadığına dikkat çekerek bu projelerin lafta değil icraatının başladığını anlattı.

Çünkü Konya’nın limana inmesinin yerli oto dahil birçok sanayi üretiminin pazarlara ulaşması için acil ihtiyaç olduğunu herkes biliyor.

Öztürk, yerli oto için en avantajlı ilin Konya olduğunu da sağlanacak katkılarla ifade etti.

Otomotiv yan sanayi üretiminin ihracatla belgelendiği ilimiz, deprem riski az olması parametresiyle de tercih edilmesi gerekir.

Öztürk son olarak Konya’nın Tarım Aletleri ve Makine Fuarı ile yılda 500 bin kişiyi ağırladığını da işaret etti

Aslında her biri ayrı ayrı köşe yazısı olan bu projeleri heyecanımız yatışsın diye kısa ve bölük pörçük yazdık.

Yeni konular ve konuklardan derlediklerimizi yazmaya devam edeceğiz.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

Bu yazı toplam 9872 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.