1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Öz Taşıma İş Sendikası Basın Bayramı’nı kutladı
Öz Taşıma İş Sendikası Basın Bayramı’nı kutladı

Öz Taşıma İş Sendikası Basın Bayramı’nı kutladı

Hak-İş'e bağlı Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla basın mensupları ile kahvaltıda...

A+A-

Hak-İş'e bağlı Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Toruntay, Gazeteciler ve Basın Bayramı'nın kutlu olmasını temenni ederek, "Ülkemizin çalışma hayatına yönelik, gündemine yönelik sağlık verebiliriz, hep gülen yüzler olur. Çalışma hayatına yönelik gündemde kıdem tazminatı vardı, kalktı biliyorsunuz ama bizim hiçbir zaman gündemimizden kalkmayan taşeron sorunu hala duruyor. Buna yönelik girişimlerimiz devam ediyor, yeni kabine, yeni Çalışma Bakanı inşallah bu işin daha kısa sürede çözülmesine yönelik çözümler üretirler. Biz bu noktada üzerimize düşeni ya da gündemde sıcak olarak tutmaya, bir an önce bu işin çözülmesine yönelik planımızı, programımızı ve çözüme yönelik atılması gereken adımları atmaya her zaman hazırız" ifadelerini kullandı.

"Diğer sendikalar bizim rakibimiz ama düşman değiliz"

Toruntay, iş kolları ile ilgili sendikaya ilişkin şu bilgileri verdi:

"21 Kasım'da 5 yılını dolduruyoruz Öz Taşıma İş Sendikası'nın. Taşımacılık sektöründe yaklaşık 800 bin civarında sigortalı çalışan arkadaşlarımız var. Bizdeki verilere göre bizim zaten hedefimiz, amacımız 5 yıllık süre içerisinde bu iş kolunun en büyük sendikası olma hedefiydi. Umarım bu istatistikte iş kolunun en büyük sendikası oluruz. Bizdeki veriler onu gösteriyor tabii ama çok da önemli değil. Ama biz hedeflerimize emin bir şekilde yürüyoruz. Yıl dönümümüzde yeni örgütleneceğimiz alanlar var. Bazı örgütlenmelerde özel sektörde adım attığımızda çalışan arkadaşlarımızın işinden olma gibi durumları söz konusu olabiliyor. Öyle olduğu için şu anda üç tane iş yeri var, üçü de işletme, yaklaşık 7-8 bin kişilik mevcudu kapsıyor. Sendikamızın üye sayısına o çalışan arkadaşları da dahil etme gibi bir hedefimiz var. İnşallah bu amacımıza da ulaşırız. Bugün itibariyle 21 bin 200-300 civarında üyemiz söz konusu. Elbette her sendika üye sayısını arttırmak, daha iyi yollardan sosyal gelir temin etmek, çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik adımlar atmaktadırlar. Bunun için gayret ediyoruz. Diğer sendikalar bizim rakibimiz ama düşman değiliz. Aynı ülkede çalışanlara yönelik hizmet ediyoruz. Bizim sendikamızda 21 bin küsür üye var, hiçbirini sendikadan istifa ederek getirmedik, altını çizerek ifade etmek istiyorum. Zaman zaman malum sendika bize öyle böyle oldu diye bir şeyler söylüyor ama aslı astarı yok bunun. Olsa bile açık yüreklilikle ifade ederim, varsa da çıkıp ifade etsinler."

"Bakan Hanımdan şahsen benim beklentim bu ülkenin içerisinde var olan sorunların adaletli ve eşit bir şekilde herkese nasıl yansıyacaksa öyle yansıması"

Toruntay, bir gazetecinin "Yeni Bakan sendikal kökenli, yeni çalışmalarda ne gibi kolaylıklar sağlamasını düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız bizim konfederasyonumuzda Kadın Komite Başkanıydı, birlikte çalışmalarımız oldu daha sonra Ankara Milletvekili oldu. Çalışma hayatına hayırlı olsun diyorum, mutlaka yeni projeler, yeni çalışmalar hakkında henüz ne düşünüyor onu bilmiyorum. Devir teslim törenine gittik ama konfederasyonumuz, sendika olarak henüz ziyarete gidemedik. Beklentimiz şu: Çalışma hayatının sorunlarına yönelik sendikalara, çalışanlara, gençlere, kadınlara hepsine yönelik projeler geliştirilmesi. Bizim ülkemizde çok sayıda da emekli var, bunlara da yeni hazırlıklar, projeler getirmesini bekliyoruz ama Bakan Hanımdan şahsen benim beklentim bu ülkenin içerisinde var olan sorunların adaletli ve eşit bir şekilde herkese nasıl yansıyacaksa öyle yansıması. Farklı bir şey beklemiyoruz, istemiyoruz, herkese eşit olsun bunu da samimi bir şekilde söylüyoruz. Zaten siz çalıştıktan sonra, siz ürettikten sonra engel yok zaten" şeklinde konuştu.

"OHAL'in bence bir müddet devam etmesi gerekiyor"

OHAL sürecinin çalışma hayatına, işçi ve işverene etkisinin sorulması üzerine ise Toruntay, "Ülkemizin içinde bulunduğu çok hassas durumdan dolayı, bir hain kalkışmadan sonra Olağanüstü Hal ilan edildi. Tabii ilk başta endişeler vardı ama gördük ki gerek çalışma hayatı gerek ticari hayat gerekse özel yaşam bunların hiçbirine bence OHAL engel değil. Özellikle bizim yetkili olduğumuz ya da çalışma yürüttüğümüz, örgütlenme yürüttüğümüz yerlerin hiçbirinde Olağanüstü Hal'den dolayı hiçbir sıkıntı ve engelle karşılaşmadık. Öyle bir durum da söz konusu değil. Olağanüstü Halin bence devam etmesi gerekiyor şahsi görüşümü söylüyorum. Bir müddet devam etmesi lazım sonrasında da normalleşmesi lazım. Dünyanın birçok ülkesinde ihtiyaç duyulduğunda Olağanüstü Hale devam edilebiliyor, zaman zaman uzatılabiliyor. Çok fazla uzun olmaması gerekiyor ama bir müddet belki bu işin devam etmesi gerekiyor, sonrasında da kaldırılması gerekiyor. Türkiye gibi demokratik ve özgür bir ülkede artık Olağanüstü Hal döneminin de bir müddet sonra normalleşen sürece dönecek şekilde uygulamalar yapılması gerektiğini düşünüyorum" cevabını verdi.

Toruntay, sendika üyelerinin yüzde 48'inin taşeron çalışanı olduğunu belirterek en büyük beklentilerinin ise taşeron sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması olduğunu kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.