1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Öz Taşıma-İş Başkanı Toruntay, KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı
Öz Taşıma-İş Başkanı Toruntay, KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı

Öz Taşıma-İş Başkanı Toruntay, KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türk boğazları ve Süveyş Kanalı'nın emniyeti, Orta Doğu...

A+A-

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türk boğazları ve Süveyş Kanalı'nın emniyeti, Orta Doğu petrolleri ve petrol nakliyatının kontrolü, ada çevresinde bulunan zengin doğalgaz ve petrol yatakları nedenleriyle stratejik, jeopolitik ve ekonomik yönden Türkiye için hayati önem taşımaktadır" dedi.

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43. yıl dönümü olması sebebiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay mesajında şu ifadelere yer verdi:

"20 Temmuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türklerin varlığını tüm dünyaya ilan edildiği gündür. Bugün, Kıbrıs adasında Türklere yönelik soykırım girişimi önlenmiş ve Ada'da güvenlik ortamı sağlanmıştır. KKTC'nin kurucu lideri ve Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş ve yol arkadaşları bu önemli adada Türk milletinin varlığını sürdürebilmesi için büyük mücadeleler vermişlerdir. Ülkemiz için de çok önemli ve vazgeçilmez olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türk boğazları ve Süveyş Kanalı'nın emniyeti, Orta Doğu petrolleri ve petrol nakliyatının kontrolü, ada çevresinde bulunan zengin doğalgaz ve petrol yatakları nedenleriyle stratejik, jeopolitik ve ekonomik yönden Türkiye için hayati önem taşımaktadır. Bizim için oldukça önemli bir konumda bulunan ve vazgeçmemizin söz konusu dahi olmadığı Kuzey Kıbrıs'ta bugün, Türk askeri varlığının geri çekilmesi ve Türklerin azınlık statüsüne indirgenmesi talep ediliyor. Kıbrıs Rum kesiminin bu taleplerde ısrar etmesi, çözüm yollarını kapatmış ve müzakere sürecini sekteye uğratmıştır. Ancak bilinmesini isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 43 yıl önce yaptığı gibi bugün de Ada'daki huzurun ve barışın kalıcı olarak devam etmesi konusunda üstüne düşen her şeyi yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı bir kez daha en içten duygularımla tebrik ediyorum. Türk milletinin Kıbrıs'taki haklarını korumak için yapılan harekatta şehit düşen tüm askerlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.