1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. OSMEK’le Kadın İstihdamına Tam Destek
OSMEK’le Kadın İstihdamına Tam Destek

OSMEK’le Kadın İstihdamına Tam Destek

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (OSMEK), "Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı" kapsamında 10 hafta boyunca eğitime katılarak güçlendirdiği...

A+A-

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (OSMEK), "Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı" kapsamında 10 hafta boyunca eğitime katılarak güçlendirdiği kursiyerlerine, İŞ-KUR işbirliğiyle de iş başvuru imkanı kazandırıyor.

Osmangazi Belediyesi, OSMEK'te meslek edindirdikten sonra "Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı'yla da güçlendirdiği kadınlara desteğini, işe yerleştirene kadar bırakmıyor. OSMEK, "Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı'na katılarak 10 hafta eğitim alan kursiyerlerine, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve İŞ-KUR işbirliğiyle iş başvuru becerileri ve mülakat tekniklerini aktarıyor. İŞ-KUR'un iş ve meslek danışmanlarının yönlendirilmesiyle iş başvurularının da alınacağı eğitim semineri sırasında, kursiyerlerin işe yerleştirilmeleri noktasında yardımcı da olunması planlanıyor.

Osmangazi Meslek Edindirme Kursları'nın insanları meslek sahibi yapmak, yeni bir vizyon kazandırmak, yeni sosyal alanlar oluşturmak, kendilerinde var olan yetenekleri görmelerini sağlayarak psikolojik ve sosyolojik destek sağlamak amacıyla hayata geçirildiğine dikkat çeken OSMEK Sorumlusu Burcu Aksoy, "Meslek edinmek için gelen kadınlarımızın, Yeni Çözümler Derneği'nin uzun yıllardır sahada uyguladığı program ile kadın hakları konusunda bilgi ve duyarlılıklarını artırdık. Bu kadınlarımız, alana çıkıp farklı iş kollarında çalışmaya başladıklarında ekonomik haklarının ihlal edilmemesi ve bu tür sorunlarla karşılaşmaları halinde de sağlıklı bir şekilde başa çıkmalarını amaçladık. Kadın duyarlılığının gelişmesini bu çalışmalarla daha da güçlendirdik. Evlilik, miras, boşanma, velayet, mal rejimi gibi konularda kadınların hak kayıplarının olmaması, ellerinden alınmaması için bu programı uyguladık. Ve artık bu bilgilerini kullanabilecekleri bir işe yerleşmelerinin zamanı geldi. OSMEK olarak kadınları işe yerleştirene kadar yalnız bırakmıyoruz." diye konuştu.

Aksoy, yaz döneminde de İŞ-KUR iş danışmanlarının desteği ile iş başvuru becerisi kazandırmak üzere eğitim semineri verdiklerini ifade ederek, "İŞ-KUR'un, iş ve meslek danışmanları ile birlikte meslekler, meslek seçimi ve kariyer planlaması konularında destek olmakla birlikte işgücü piyasasında ihtiyaç duyacakları becerilerin artırılması ve mülakat sürecinde dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda da yardımcı olacağız. 10.00-12.00 saatleri arasındaki 2 saatlik bilgilendirme seminerine, 28 Temmuz'da başlayacağız" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.