1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. OSM’de ‘Başkanlık Sistemi Türkiye’ye Ne Kazandırır?’ konulu konferans konuşuldu
OSM’de ‘Başkanlık Sistemi Türkiye’ye Ne Kazandırır?’ konulu konferans konuşuldu

OSM’de ‘Başkanlık Sistemi Türkiye’ye Ne Kazandırır?’ konulu konferans konuşuldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleri devam ediyor.

A+A-

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleri devam ediyor.

Bu kapsamda Kasım Kültür Sanat Etkinlikleri içerisinde yer alan "Başkanlık Sistemi Türkiye'ye Ne Kazandırır?" konulu konferans Ofis Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Programa GENAR Genel Müdürü ve Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen konuşmacı olarak katıldı. Şen, başkanlık sisteminin Türkiye'ye kazandıracakları konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi. Yoğun bir ilginin olduğu konferans, katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi.

"Bugünün Türkiye'sine başkanlık sistemi"

Genar Genel Müdürü Mustafa Şen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Başkanlık sistemi dediğimizde aklımıza Amerikan sistemi geliyor. Ancak bu nedir ne değildir? sorusunu kendimize sormuyoruz. Ne savunanlar ne karşı çıkanlar. Başkanlık sistemiyle ilgili yüzlerce makale ve kitap var. Başkanlık sistemine dair hiç makale okumayanlar, bu sisteme karşı çıkıyor. Başkanlık sistemi Türkiye'ye çok şey kazandırır. Az şey kaybettirir. Parlamenter sistemde de tam tersi bir işleyiş söz konusudur. Şu an Türkiye'de parlamenter sistem gitmiyor. Başkanlık sistemini denememiz gerekiyor. Başkanlık sistemi demokrasinin işleyiş modelidir. Ancak buna bir kitap gibi sarılmamamız gerekiyor. Bende başkanlık sistemini en çok savunanlardanım. İleride daha iyi bir sistem bulunabilir. Bunu böyle bilmek gerekir. Bugün Türkiye için parlamenter sistemden daha iyidir. Ancak bugünün Almanya'sı için parlamenter sistem, başkanlık sisteminden daha iyidir" diye konuştu.

"Türkiye'ye ne kazandırır?"

Başkanlık sisteminin kazandıracaklarına da değinen Şen, "Başkanlık sistemi yönetime istikrar kazandırır. 1950 - 2002 yılları arasında Türkiye'de onlarca hükümet kuruldu. Bu da siyasal istikrarsızlığın göstergesidir. Türkiye, koalisyon zafiyetlerinden kurtulur. Enerjisini kuvvetler arası çekişmeye harcamaz. Aynı zamanda oradan kaybettiği enerjiyi de geri kazanır. Yasama, yürütme ve yargı keskin bir şekilde ayrıştırılır. Parlamenter sistemle başkanlık sisteminin en temel ayrımı da bu konudur. Türkiye Başkanlık Sistemi ile daha hızlı karar alır ve hızlı karar alma becerisi kazanır. Ülke bütünlüğünü korur ve ülkeyi bölünmekten kurtarır. Aynı zamanda ülkenin demokrasi seviyesi yükselir. Siyasal, ekonomik ve bürokratik verimlilikler artar. Başkanlık sistemine geçtiğimiz takdirde Türkiye kendisini kazanır" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.