1. YAZARLAR

  2. Ayşe Özel

  3. Osmanlı torunları mıyız?
Ayşe Özel

Ayşe Özel

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı torunları mıyız?

A+A-

Kültür tarihimiz incelendiğinde ağaçlarla ilgili birçok inanışa sahip olduğumuz ve  ağaçlara ayrı ayrı anlamlar yüklediğimiz görülmektedir.

 Bunun yanı sıra ağaçların aslında  tarihî birçok olaya canlı tanıklık eden varlıklar olduğu da ortadadır.

İşte ÇINAR ağacı da bunlardan biri... Türk toplumu ve Osmanlı Devleti için apayrı bir değeri olduğu da aşikar... Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sırasında Osman Gazi'nin Şeyh Edebali'nin evinde gördüğü rüyayı bilmem hatırlar mısınız?

Osman Bey rüyasında: Koynuna bir ayın girdiğini ve o anda göbeğinden bir ÇINAR ağacının çıkarak gölgesinin dünyayı kapladığını, gölgesinin altında dağların olduğunu, dağların dibinde suların çıktığını, kiminin bu sulardan içtiğini, kiminin bahçesini suladığını kiminin de çeşmeler akıttığını görür. Osmanlı Devleti'nin tarihi belki de bu rüyada gizlidir. Türk milleti Anadolu'ya diktiği bu ulu ÇINARla asırlarca insanlara adalet ve hoşgörü suyu dağıtmıştır. Denilebilir ki bu şifalı suyun tadını işitmeyen ne bir devlet, ne bir insan, ne de bir canlı kalmıştır.

Benliğinde dilleri, dinleri ve ırkları birbirinden farklı bi çok birey vardır.Binlerce yaprağı değil midir zaten bu ağacı tamamlayan? Boyutlarını, renk tonlarını ve dahasını ayırt etmeksizin dallarında taşımaz mı o da?

İşte bu güzel ecdad da bunu yapmış tüm farklılıklara rağmen hepsine aynı nazarla bakmış ve insan demiştir sadece insan...TEK olmak yerine BİR olmayı benimsemiştir.Varlığın bir bütün olduğunu kabul ederek yol almıştır ve tarihe adını bu şekilde altın harflerle kazımıştır. Hâlâ bir çok devletin arşivini Osmanlı'nın yönetim şekli, sosyal yapısı ve eğitim sistemine dair kitaplar oluşturuyor ise bunun ciddi bir gerekçesi yok mu sizce de ?

Devlet olmanın ötesinde dünyayı yönetmiş bir yapının her parçasında ayrı bir detay ve bunca çokluğa rağmen ciddi bir birlik duygusunun hakim olması sağlanmışsa bu ÇINARın dallarına sıkı sıkı tutunmak gerekmez mi torunları olarak? Gıpta edilen bir ecdadın torunları olduğumuzun bilinciyle hareket etmek gerekmez mi?

Şimdilerde bu soruyu kendimize sormanın tam vaktidir diye düşünüyorum.

Peki biz ne kadar ÇINARız? Ya da şöyle demek daha mı doğru bu ÇINARın köklerinin toprağında olduğumuzun ve her yaprağı ayrı ayrı benimsersek gerçek bir ÇINAR olabileceğimizin farkında mıyız?

Sevgi ve saygı ile...

Bu yazı toplam 767 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.