1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ortadoğu’nun kan gölünden kaçıp Diyarbakır’da huzuru buldular
Ortadoğu’nun kan gölünden kaçıp Diyarbakır’da huzuru buldular

Ortadoğu’nun kan gölünden kaçıp Diyarbakır’da huzuru buldular

Ortadoğu'nun kan gölünden kaçan çoğu Afganistanlı 20 genç, Türkiye'ye sığındı.

A+A-

Ortadoğu'nun kan gölünden kaçan çoğu Afganistanlı 20 genç, Türkiye'ye sığındı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan savaş mağduru 20 gencin hayatı Diyarbakır'da kesişti. Türkiye'nin en büyük meslek edindirme kursunda eğitim alan öğrencilerden başarılı olanlar, istihdam edilecek.

Afganistanlı Fahimullaq Ghanizade, Emrah Mahdevi ve Yusuf Sefa, Pakistanlı Shabbir Hussayin ile Suriyeli İhab Dkak'ın ortak kaderi, ülkelerinde yaşanan savaşın ortasında kalmaları. Henüz çocuk denecek yaşta silah ve bombardımanların arasında kalan gençler, savaşın meydana getirdiği olumsuzluklardan kurtulmak için ülkelerini terk etmeye karar verdi. Birbirlerinden haberdar olmayan gençlerden bazıları karayoluyla ülkelerini terk ederken, bazıları da koşar adımlarla ailelerini geride bırakmak zorunda kaldı. Türkiye sınırına geldiklerinde yeni bir hayata yelken açacaklarını bilen gençler, ilk olarak Ankara'ya gitti. Burada bir süre bihaber zaman geçiren çocuklar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Diyarbakır'a yönlendirildi. Savaştan kaçan 20 gencin kaderdaşlığı Diyarbakır'da devam etti. Burada yurda yerleştirilen gençler, kendilerini ifade edebilecek düzeyde Türkçe öğrendikten sonra, MEKSA Vakfı tarafından açılan kaynakçılık kursuna yönlendirildi. Burada kursa yazılan savaş mağduru gençlerden başarılı olanlar, eğitimlerinin ardından istihdam edilecek.

Türkiye sevgisi konula ay yıldızlı dövme yaptırdı

Afganistanlı 17 yaşındaki Fahimullaq Ghanizada, yaklaşık bir yıl önce ailesini arkasında bırakarak ülkesini terk etti. Savaşın getirdiği bütün olumsuzluklara göğüs gerdikten sonra Türkiye'nin yolunu tutan Ghanizada, sınırı geçtikten sonra bir daha Afganistan'a dönmemeye yemin etti. Türkiye'ye olan sevgisi tarif edilemeyen Ghanizada, koluna ay yıldız dövmesi yaptırarak, ülkeye olan sevgisini vücuduna kazdırdı. Yaşadıkları ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ghanizada, "Afganistanlıyım, 1 yıl önce Türkiye'ye geldim. Ailem Afganistan'da, buraya kaçak yollarla geldim. Kursa gelip kaynakçılık öğreniyorum. Eğitimimin ardından Türkiye'de kalıp çalışmak istiyorum. Ben Türkiye'yi daha çocukken çok seviyordum, bu yüzden koluma ay yıldız dövmesi yaptırdım. Afganistan'a dönmek istemiyorum, orada savaş var düşmanlar var ve burası çok güzel" dedi.

4 günlük yolculuktan sonra özgürlüğe adım attı

Bir başka Afganistanlı 17 yaşındaki Emrah Mahdavi de tıpkı, Ghanizada gibi ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'nin yolunu tuttu. 7 ay önce, 4 günlük araç yolculuğun ardından özgürlüğüne kavuşan Mahdevi, ülkede kaldığı kısa sürede Türkçe konuşmayı sökmüş. Arkadaşları ile konuşurken de Türkçeyi seçen Mahdavi, "7 ay önce Türkiye'ye geldim. Daha önce Türkçe bilmiyordum burada öğrendim. Afganistan'da savaş var. Burada okuyorum ve ders çalışıyorum. Babam vefat etti, annem ise Afganistan'da yaşıyor. Otobüsle kaçak yollarla 4 günlük yolculuğun ardından Diyarbakır'a geldim. Burada teknik kurs görüyorum. Afganistan'a geri dönmek istemiyorum, burada kalıp yaşamak istiyorum" diye konuştu.

Afganistan'a dönüp savaşı sonlandırmak istiyor

Bir diğer Afganistanlı 13 yaşındaki Yusuf Sefa, 1 yıl önce yürüyerek Türkiye'ye geldi. Hayatının en zor günlerini geçirdiği yolcuğun ardından Türkiye'ye gelen Sefa, içinde buruk bir sevinç yaşadı. Ailesini Afganistan'da bıraktığından dolayı mutsuz olan Sefa, "1 yıldır Türkiye'deyim, bazen koşarak bazen de otobüs yolculuğu ile geldim ve çok zordu. Okul okumak için buraya geldim. Afganistan'da savaş var, ailem Afganistan'da. Savaşta amcamı kaybettik. Burada ders çalışıyorum, kaynak yapmayı öğrenmek için geliyorum. Türkiye'yi seviyorum ama Afganistan'a dönmek istiyorum. Oradaki insanlara yardım etmek için, savaşı bitirmek için ülkeme gitmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Pakistan'dan Diyarbakır'a acı dolu yolculuk

Pakistanlı 17 yaşındaki Shabbir Hussain'de Afganistanlı arkadaşları gibi savaştan kaçarak Diyarbakır'ın yolunu tuttu. Yaklaşık 1 buçuk yıl önce bazen yürüyüp bazen de araçlara binerek yolculuğunu tamamlayan Hussain, şöyle konuştu:

"Pakistanlıyım, savaştan dolayı 1 buçuk yıl önce buraya kaçak olarak geldim. 12 saat yürüdük, Diyarbakır'ı seviyorum ve Ankara'dan buraya geldim. Burada öğrenciyim, kaynakçılık öğreniyorum. Ailem Pakistan'da, oraya dönmek istemiyorum".

Ortadoğu'nun kan gölü Suriye

Suriyeli 17 yaşındaki İhab Dkak, bir yıl önce ülkelerindeki iç savaşa dayanamayarak kente terk etmeye karar verdi. Geride tüm yaşantısını bırakan Dkak, bazen yürüyerek bazen de araçlara binerek savaşın getirdiği olumsuzluklardan uzaklaşmak için hiç durmadan Diyarbakır'a kadar geldi. Diyarbakır'da kendisi gibi savaş mağduru gençlerle tanışan Dkak, arkadaşları gibi kaynakçılık kursuna yazılarak meslek sahibi olmaya karar verdi. Ülkesine dönmek isteyen fakat savaş nedeni ile bunu aklından çıkarmaya karar veren Dkak, kursun ardından Diyarbakır'da yeni bir hayata yelken açacak.

Kaynakçılık kursu eğitmeni Sedat Ergün, öğrencilerin geldiği kursla ilgili bilgi verdi. Kurslarında 400 saatlik eğitim verileceğini belirten Ergün, "Özellikle rağbet görülen ve ihtiyaç olan kursları veriyoruz. Sınıfımız 20 kişilik, Suriyeli, Afganlı ve Pakistanlı göçmen kursiyerler için özel bir kurs yaptık. Eğitimlerimiz başladı. Yaklaşık 4 ay devam edecek. Başarılı olup sertifika alacak kursiyerlerimizi istihdam edeceğiz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.