1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Organlarıyla hastalara hayat verdiler
Organlarıyla hastalara hayat verdiler

Organlarıyla hastalara hayat verdiler

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz, bu yıl Manisa'da uygun şartlarda beyin ölümü gerçekleşmiş olan 10 hastanın aileleriyle...

A+A-

Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz, bu yıl Manisa'da uygun şartlarda beyin ölümü gerçekleşmiş olan 10 hastanın aileleriyle görüşülmesi sonucunda 2 organ nakil operasyonu gerçekleştiğini belirtti. Korkmaz, "2 kişiden alınan 4 böbrek ile 4 hastamıza yeni bir hayat verilmiş oldu. Vatandaşlarımızın daha duyarlı ve cesaretli davranmasıyla birlikte gerçekleşen nakil oranının artmasını umut ediyoruz" dedi.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası çerçevesinde açıklamalarda bulunan Manisa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz, ülkemizde ve özellikle Manisa'da son yıllarda organ bağışı gönüllülüğüne olan ilginin giderek artmasının sevindirici olduğunu ifade etti. Organ bağışı haftası süresince Manisa Kamu Hastanelerinde farkındalığı yükseltmek amacıyla hasta bekleme alanlarında organ bağışı kamu spotlarının yayınlanacağını dile getiren Korkmaz, bu alanlarda broşür dağıtılacağını ve sağlık çalışanları ile halka yönelik eğitimler verileceğini belirtti.

Organ bağışı için hangi şartlar aranır?

Organ naklinin iki esasa göre değerlendirildiğini belirten Korkmaz, "Canlıdan canlıya veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ nakli yapılır. Beyin ölümü olup olmadığına 2 uzman hekim karar verir. Bu uzmanlar; beyin cerrahı, nörolog, anestezi ve yoğun bakım uzmanlarıdır. Kadavradan organ nakli yapılacaksa kişinin yoğun bakım ortamında ve solunum cihazına bağlı olarak yaşamını yitirmiş olması gerekir. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakil koordinatörü ölen kişinin yakınlarından yazılı onay alarak gerekli uygulamalar yapılır. Türkiye'de kadavradan çok canlıdan nakil sayısı daha fazla durumda. 2015 yılında canlı donör 2 bin 782 iken kadavradan donör sayısı 376 olarak görülmüş. Bizim istediğimiz tablo kadavradan yapılan bağışın canlıdan yapılan bağışa göre daha fazla olması. Avrupa'da bu oran yüzde 80 kadavra kaynaklı. Canlıdan canlıya organ nakli böbrek, karaciğer gibi organlar için geçerli. Örneğin ailenizden biri diyaliz hastası olabilir uygun şartlar var ise böbreğinizin birini verebiliyorsunuz." şeklinde konuştu.

"Organ bağışındaki hassasiyet artmalı"

Manisa'nın geçtiğimiz yıl organ bağışçısı olarak 7 bin 826 kişiyle Türkiye sıralamasında 5'inci olmasına rağmen gerçekleşen nakil sıralamasında henüz istenilen düzeyde olmadığına değinen Genel Sekreter Korkmaz, organ nakli ve bağışına dikkat artsa da gerçekleşen nakil sayısının yeterli gelmediğini söyledi. Korkmaz, "Bu yıl Manisa'da uygun şartlarda beyin ölümü gerçekleşmiş olan 10 kişinin aile görüşmesi sonucunda 2 organ nakil operasyonu gerçekleşti. 2 kişiden alınan 4 böbrek ile 4 hastamıza yeni bir hayat verilmiş oldu. Vatandaşlarımızın daha duyarlı ve cesaretli davranmasıyla birlikte gerçekleşen nakil oranının artmasını umut ediyoruz. Hem nakil bekleyen hastalarımız hem de ülkenin sağlık harcamaları düşünüldüğünde organ bağışı hassasiyetinin artmasına hepimizin ihtiyacı" dedi.

Bağışlanan organların hangi kriterlere göre nakledildiğiyle ilgili olarak da bilgi veren Korkmaz şunları söyledi:

"Öncelikle doku ve kan gurubu uygunluğuna göre acil bekleyen hastalara nakiller yapılır. Her hasta için organ nakli kriterleri vardır. Bu kriterleri bilim kurulları (böbrek, kalp, karaciğer) belirler. Organ paylaşımında en önemli öncelik; tıbbi aciliyettir. Doku ve kan grubu uyumu gerekir. Organ naklinde, din, dil, ırk, cinsiyet, zengin-fakir ayrımı gözetilmez. Ulusal koordinasyon sistemi tarafından organ nakillerinin dağıtımı yapılır. Karaciğer ve kalp hastaları için ülkedeki tüm bekleyen acil hastalar taranır. En uygun alıcıya nakil yapılır. Böbrek alıcıları sırasına göre belirlenir. Yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.