1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. O’nunla var olmak
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

O’nunla var olmak

A+A-

O’nu  anlamak, O’nun  gözüyle hayata bakmak... Ve O’nunla kurtuluşa ermek!

Çünkü O’nun tek gayesi Yaradan’ın istediği ve razı olduğu hayatın nasıl yaşanması gerektiğini bize göstermekti. Hem de birebir tüm sıkıntıları çekerek, hüzün ve sevinçleriyle, ızdıraplarıyla, açlığı, susuzluğu, fakirliği, kimsesizliği, evlat acısını, akraba zulmünü hepsini bizzat kendisi yaşadı. İsteseydi bütün zulmedenler yerle bir olabilirdi, isteseydi bütün ihtişamlı sofralar önüne getirilebilirdi… Evet isteseydi diye bu yazıyı çok uzatabiliriz… Ama istemedi !!!

Oturup kalkmadan tutun, eşimizle münasebetlerimiz, çocuğumuza yaklaşımımız, yeme –içme adabımız, sağlığımızla  ilgili tavsiyeleri, komşu ve arkadaş ilişkileri, evimize girip çıkma adabımız, dostlarımızla ve düşmanlarımızla olan münasebetlerimiz, anne-babaya karşı muamelemiz, sevgi ve nefretimizdeki ölçü  v.s….. Hayatın hiç ama hiçbir noktası muallakta bırakılmamıştır. Eğer çözüm arayışında bir çıkar yol bulamadıysak O’nu tanımıyoruz demektir.

Bazı müslüman kimlikli kimseler Efendimiz’i (s.a.v) yaşadığı döneme hapsetme gayreti içerisinde  söylemlerle  zihinleri bulandırmaya çalışsalar da doğru tekdir, doğusu batısı, kuzeyi güneyi olmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Değişmeyen bu doğru için  Batılı düşünürler! neler söylemişler  ibretle okumak lazım;

T. Raymons Leronge: “14 asır geçmesine rağmen Hz. Muhammed bu zamanın tek rehberi tek hidayet resulüdür.”

Sosyolog V.D.Eratsen: “Ben şahsen Hz. Muhammed’in hayranıyım.”

Prof. Jules Masserman: “Bütün zamanların en büyük lideri Hz. Muhammed idi.”

Prof. Dr. Michael Hart: “Hz. Muhammed tarihte dini ve dünyevi açılandan en üstün başarıya ulaşmış tek kişidir.”

 Tolstoy: “Hz. Muhammed hürmet ve saygıya fazlasıyla lâyıktır.”

 Gibson: “Hz. Muhammed’i sevmeyenler onu yeterince tanımayanlardır.”

Dostyoyevski: “Büyük İslâm Peygamberi yüce Yaratıcı’nın katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Mirac’a bütün kalbimle inanıyorum.”

 B. Smith: “Büyük liderlerin hayat ve karakterleri ile yapılan eleştiriler İslâm Peygamberi için yapılamaz.”

 Prens Bismark: “Senin asrında yaşayamadığımdan dolayı çok üzgünüm Ey Muhammed. Kur’an Allah’ın kitabıdır. İnsanlık senin gibi bir kabiliyeti bir defa görmüş bir daha göremeyecektir. Ben senin önünde hürmet ve saygı ile eğilirim.”

Bernard Shaw: “Ben bu hayret uyandırıcı insanın hayatını inceledim. Benim görüşüme göre onu insanlığın kurtarıcısı olarak tanımamız lâzımdır.”

Voltaire: “Türk kardeşime diyeceğim ki; senin dinin bana çok saygı değer bir din görünüyor... senin dinin çok asil.”

Lamartine: “İnsan büyüklüğü hangi ölçüyle ölçülürse ölçülsün acaba ondan daha büyük bir insan bulunur mu?”

Knematirul: “Herkesin itiraf etmekten çekindiği şeyi ben haykırıyorum. Hz. Muhammed hiç kimse ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir devrimcidir.”

Geothe: “Hiç kimse Hz. Muhammed’in kurallarından daha ileri bir adım atamaz. Biz Avrupa Milletleri medeni imkânlarımıza rağmen Hz. Muhammed’in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki bu yarışmada kimse onu geçemeyecektir.”    

“Efendimiz’in (s.a.v) gönüllerde yeniden Şehbal açması için, O’nu  hakiki manada anlamayı ve anlatmayı… O’nunla  var olmayı  ve O’nunla  sonsuzluğun kapılarını açmayı  bize nasip et Allah’ım !”

Bu yazı toplam 4640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.