Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Ölçü şart

A+A-

Kainatta herşey bir düzen ve ahenk ile yaratılmıştır. Yaradan’ın yarattığı ölçüsü olmayan, sıradan hiçbir şey bulamazsınız. Atmosfer tabakasından tutun, göktaşlarına, gezegenlere, yıldızlara, güneşe ve aya  v.s   kadar çıksanız da bunun aksini söyleyemezsiniz.

Atomların elektronlarla olan dansı, yağmurun yağması, rüzgarın esmesi, karın serpe serpe yeryüzüne düşmesi hep bir ölçüyledir. Yağmurun  diğer adı rahmettir. Büyüklerimiz ona rahmet derler çünkü canlılar için faydası malum.. Ama fazla yağdığı zaman adı sel felaketine karışır. Burada ölçüyü ve dengeyi bozan da insandır. Çünkü Kur’an’da  herşeyin bir ahenk içerisinde hareket ettiğini bildiren birçok ayet vardır.

İnsan kainatta dengeyi bozduğu gibi kendi bedeni ve ruhi dünyasında da dengeyi bozuyor. Bir şeyin faydalı olduğunu duymasın. Bedeni ondan tiksinene kadar onu yiyor. Sonra onu bir daha görmek istemiyor. Halbuki o besine hayatı boyunca ihtiyacı olacak ama insan ona olan şevkini aşırı tüketerek bitiriyor. “Faydalı olan birşeyi fazla tüketeceğine, zararlı olanı az tüketmen daha hayırlıdır.” Diyor ilim erbabı…Demek ki herşeyin aşırısından kaçınmak lazım… Yani ÖLÇÜ ŞART… Suyun çok faydalı olduğunu herkes bilir ama içerken ölçüsüz içerseniz ölüme bile götürebilir.

İbadette bile bir ölçü vardır. Sürekli yapmaya güç yetiremeyeceğiniz ibadetten ziyade “Az da olsa devamlı olanı” tercih etmemizi  tavsiye eder Gönüller Sultanı. Çünkü hayatta süreklilik ve istikrar  esastır.

İşte ölçüsüz hareket etmek kainatı, bedeni nasıl mahvediyorsa, ruhu da öyle  mahveder. Söz Sultanı Efendimiz (s.a.v) o ölçüyü o kadar güzel ifade etmiş ki:

“Sevdiğin kişiyi ölçülü sev! Yoksa, bir gün gelir o insan gözünde sevimsizleşir de önceki aşırı muhabbetinden dolayı elemin iyice ziyadeleşir. Kızdığın kimseye karşı da ölçülü ol ve nefret hissinin önünü kes! Aksi halde, gün döner de o şahıs dostun oluverirse evvelki öfkeli tavırlarının mahcubiyeti seni çok üzer.” (Tirmizi, Birr, 59)

Ölçüsüz ve nefis adına olan sevgi daimi ve kalıcı olmayacağı gibi böyle bir sevgi sebebiyle insan farklı imtihan ve musibetlere maruz kalabilir. Hatta bu kimse, ölçüsüz ve nefsi hesabına sevdiği kimseler elinden tokat yiyip tarifsiz acılar çekebilecektir. Bunun üstüne bir gün gelip, sevdiği bu insanlar, kızdığı kimseler olursa acısı hepten katlanacaktır. Ölçüsü olan insanın derin yaraları olmaz, başı ağrımaz, mahcup olmaz.

Netice olarak bir mü’minin yemesi içmesi, gezmesi, alışverişi, sevmesi ve kızması Allah rızası içindir, dengeli ve ölçülüdür. Kaliteli bir yaşam için ÖLÇÜ ŞART…!

Bu yazı toplam 5267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.