Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

“Oku”

A+A-

İlk  emri  “OKU” olan bir dinin mensupları  olarak  okumuyoruz. TÜİK, Türkiye’de okuma oranlarıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye’nin kitap okumada dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer aldığı belirtildi.

Araştırmada bireylerin kitap okuma süreleri de incelendi. Buna göre, Türkiye’de günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internet kullanılırken kitap okumaya günde 1 dakika!!! zaman ayrıldığı ortaya çıktı. Yılda 6 saat (günde bir dakika) kitap okuduklarını söyleyen katılımcılar,  Araştırmada ayrıca, Avrupa’da yüzde 21 olan kitap okuma oranının Türkiye’de binde bir olduğu da ortaya çıktı. Dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa yer alırken, bu ülkeleri sırasıyla Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile takip etti.

Bu araştırmayı özellikle paylaşmak istedim. Ağlanacak halimize gülüyoruz aslında… Övündüğümüz, temsil ettiğimiz değerlerimizi  dahi okumuyoruz. Zamanımızı okumuyoruz, kutsal kitabımızı okumuyoruz, Efendimiz’i okumuyoruz, bugünü okumuyoruz, dünü okumuyoruz, kainatı okumuyoruz, en önemlisi de kendimizi okumuyoruz… Kendini bilen Rabbini bilir!.... Bilmiyoruz, okumuyoruz ama konuşuyoruz, dinlemeye tenezzül etmeden de yeriyoruz. Hz. Ali (r.a) ile putperest bir bedevi arasında geçen bir konuşma çok manidardır…

Hz. Ali (r.a): -Sen bana Allah yoksa ne olur diyorsun?

...

Putperest Bedevi: - Evet

Hz. Ali: - Hiç bir şey olmaz. Namaz kılarım, oruç tutarım, iyilik yaparım vs. vs. Allah olmasa bile bunların dünyevi olarak da faydasını görürüm, bir şey kaybetmiş olmam, peki ya ben haklıysam, yani Allah varsa, o zaman sen ne yapacaksın?????????

Evet ya karşımızdaki haklıysa... Tartışırken bile duracağımız yeri bilmemiz gerekir. İlmin kapısı olan Hz. Ali (r.a) bile her iki durumu nazara vererek bir putpereste yaklaşır. Bizler kendimizden olmayan her fikre her düşünceye yaşam hakkı tanımadan onu yok etmeye çalışıyoruz. Ben yine diyorum ki “Rabbini bilen kendini bilir, kendini bilen Rabbini bilir.”

Kendimizi gerçekleştirmek zorundayız. Bu konuda yazar Uğur Koşar der ki "Ben sizi yeni bir şeyle tanıştırmıyorum, sadece sizi unuttuğunuz kendi özünüz ile tekrar buluşmanıza vesile oluyorum."

Özellikle “Yüzleşme”  adlı kitabı iyi bir başlangıç için ilaç gibi gelebilir.

O, yaşam yolculuğunda insanların kendilerini keşfetmeleri ve kendi derinliklerinde bulunan mevcut cevaplara ulaşmaları adına; onları sadece düşündürmeye, idrake ulaşmalarına ve baktıklarından daha derine odaklanarak Allah’ın kendilerine sunduğu hediyeleri görmelerine- kucaklamalarına yardımcı olmaktadır.

*Yaşam geçmiş ile gelecek arasında açmış bir çiçektir onu, sadece şimdiki anın içinde koklayabilirsin.

*Kendi hayatını yaşamıyorsan yaşadığın hayat senin değildir!

Gibi sözleri insanlara farkındalık kazandırmaya yöneliktir.

Uğur Koşar, insanlığın temel sorunlarından birini şu sözlerle ifade etmektedir:

"İnsanlar isyanda, hayat çoğu için yaşarken bitmiş durumda; çünkü hep başkalarının hayatını yaşamaktalar. Bu hayat onların değil, başka bedenlerde, başka ruhlarda hayat buluyorlar ve onlar gidince hayat da anlamını yitiriyor. İnsanlığın en büyük sorunu budur. Kendi hayatını yaşamıyorsan yaşadığın hayat senin değildir. Nasıl olabilir ki? O hayat başkasına bağlı ve o gittiğinde yahut ilgisini yitirdiğinde sen de eriyor, tükeniyorsun! Olanları izlediğinde şahit olacaksın ve o zaman varlığın hakikate uyanacaktır.”

Okumaya başlamak için bu sözler  yeter mi bilmem.. Sadece arayanlar  ve bulmayı isteyenler için acizane bir tavsiye  Uğur Koşar…

*Dışarıda Mucize Arama Mucize Sensin…

Artık Zamanı iyi okumak için kendimizi farketmemiz  gerekiyor. Kendi varlığının farkında olmayan insan hiçbir doğruyu hiçbir güzelliği burnunun ucunda bile olsa göremez ve farkedemez. Bu insan-ı kamil olma yolunda atılacak her adım bizi özlenen cennete yani gerçek huzura ulaştıracaktır hem dünyada hem ahirette… Aradığımız sihirli  kelime “OKU” dur. O da 1400  yıl önceden bize ulaştı, daha neyi bekliyoruz…

Bu yazı toplam 4806 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum