1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Öğretmenler ders saatinde düzenleme istiyor
Öğretmenler ders saatinde düzenleme istiyor

Öğretmenler ders saatinde düzenleme istiyor

Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Sendikası, öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme...

A+A-

Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Sendikası, öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Sendika tarafından öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen imza kampanyasında 5 bin 122 dilekçe toplandı.

Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Sendikası, öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için harekete geçti. Sendika, bunun içinde dilekçe toplandı. Dilekçelerinin sayısı ise 5 bin 122'ye ulaştı. Topladıkları dilekçeleri değişikliğin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığına göndereceklerini belirten Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın aylık karşılığı; ders görevi başlıklı "5 maddesinin 1. Fıkrası, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir." şeklinde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücreti farklıdır. Mesela 30 saat haftalık derse giren okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri 12 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat ve atölye ile laboratuvar öğretmenleri de 10 saat ücret alabilmektedir" dedi.

19. milli eğitim şurasında, bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla ve Türk Eğitim Sen'in teklifi üzerine "Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır" şeklinde karar alındığını hatırlatan Demir, şöyle konuştu:

"Aynı görevi yapan biz öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan "eşitlik ilkesine" de aykırılık arz etmektedir. Bu bağlamda, 19. Milli Eğitim Şurası kararı da dikkate alınarak, tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için ilgili kararda değişiklik yapılmasını istiyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.