1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OECD ve FAO raporuna göre küresel gıda fiyatları düşük seyredecek
OECD ve FAO raporuna göre küresel gıda fiyatları düşük seyredecek

OECD ve FAO raporuna göre küresel gıda fiyatları düşük seyredecek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) ortaklaşa hazırladıkları 10 yıllık tarımsal görünüm raporunun...

A+A-

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) ortaklaşa hazırladıkları 10 yıllık tarımsal görünüm raporunun öngörülerine göre, talepte yavaş büyümenin etkisiyle küresel gıda fiyatları düşük seyredecek.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) ortaklaşa hazırladıkları 10 yıllık tarımsal görünüm raporunun öngörülerine göre, küresel gıda emtia fiyatları geçmiş yıllarda yaptığı zirvelere kıyasla önümüzdeki 10 yıl boyunca düşük seviyelerde kalmayı sürdürecek. Rapora göre, bu durumun sebebi yükselen bazı ekonomilerde talep büyümesinin yavaşlayacağı beklentisi ve biyoyakıt politikalarının pazarlarlar üzerindeki azalan etkisi gösterildi.

OECD-FAO Tarımsal Görünüm 2017-2026 raporunda hububat stoklarının son on yılda 230 milyon metrik ton ile ikmali ve diğer birçok emtia stoklarının bol olması şu an neredeyse 2007-2008 gıda fiyat krizinden önceki seviyelerine gerileyen küresel fiyatların artmasını sınırlandırmaya yardım edeceği bildirilirken, ilave kalori ve protein tüketiminin önümüzdeki 10 yıl boyunca bitkisel yağ, şeker ve süt ürünlerinden gelmesi bekleniyor. Et için talep büyümesinin yavaşlaması öngörülüyor. Gelecek mahsul üretiminde artış özellikle yüksek ürün veriminden sağlanacak. Mısır üretimindeki artışın yüzde 90'ının verim artışından; yüzde 10'nun ise ekim alanın genişlemesinden gelmesi bekleniyor. Et ve süt ürünlerindeki artış ise bunun tam tersine hayvan sürüsündeki genişlemeden ve hayvan başına daha yüksek verimden sağlanacak. Süt üretim artışı önceki 10 yılla kıyaslandığında hızlanacak ve bu büyük ölçüde Hindistan ve Pakistan'dan gelecek.

Raporun öngörülerine göre su ürünleri yetiştiriciliği balık sektöründe büyümede baskın olacak ve çiftlik balık üretimi, raporda analiz edilen bütün emtialar içinde en hızlı büyüyen protein kaynağı olacak. Tarım ve balıkçılık ticaretindeki büyümenin ise bir önceki on yıldaki büyüme oranının yaklaşık yarısına doğru yavaşlaması öngörülüyor.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurra Paris'te raporun tanımında yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki 10 yıllık görünüm boyunca tarım ve balık emtialarının çoğunun gerçek fiyatlarının kademeli olarak düşmesi bekleniyor" dedi.

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva ise, "Rapor günlük kişi başı ortalama kalori ulaşılabilirliğinin en az gelişmiş ülkelerde ve en çok yükselen ekonomilerde artacağını öngörüyor. Ama şunu da biliyoruz ki daha fazla gıda yetersiz beslenmeyi ve kötü beslenmenin diğer türlerini bertaraf etmek için tek başına yeterli değil. İlave kalorilere erişim aşırı derecede önemli" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.