1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nevşehir’de FETÖ’dan 3 kişi hakim karşısına çıktı
Nevşehir’de FETÖ’dan 3 kişi hakim karşısına çıktı

Nevşehir’de FETÖ’dan 3 kişi hakim karşısına çıktı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, Nevşehir'deki sağlık yapılanmasında görev aldıklarından...

A+A-

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, Nevşehir'deki sağlık yapılanmasında görev aldıklarından dolayı haklarında dava açılan bir doktor, bir sağlık çalışanı bir öğretmen duruşmada salonunda hakim karşısına çıkarıtıldı.

"Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçundan hakkında dava açılan KHK ile meslekten ihraç edilen eski doktor Muharrem U. duruşmaya Seydişehir T Tipi Kapalı Cezaevi'nden SEGBİS ile katıldı.

Terör örgütü tanımındaki hiçbir toplantıya katılmadığını, örgüt bünyesindeki sendikaya ise yasal bir kurum olduğu için üye olduğunu aktardı.

Nevsader adlı derneğe üye olduğunu belirten Muharrem U. Ufuk-Sen "e devletin sendikalara olan teşviği nedeniyle girdim. Dernek ise mesleki dayanışma ve halk sağlığı alanlarında çalışma yapan bir dernekti. Dernek üyeleri derneğin faaliyetleri üzerinde istişare etmek için zaman zaman biraraya gelirdi." Dedi.

Örgüt bünyesindeki derneğin de üyesi olduğunun hatırlatılması üzerine, derneğin mesleki dayanışma ve sağlık alanlarında çalışma yürüttüğünü zaman zaman diğer üyelerle faaliyetler çerçevesinde istişarelerde bulunulduğunu kaydetti.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 4 Ağustos 2017 saat 15:00'e erteledi.

Daha sonraki duruşmada ise sanık Ertaş Ç. duruşmaya Akşehir T Tipi Kapalı Cezaevi'nden telekonferans ile bağlantı yaptı.

Bylock uygulaması kullandığı iddiasını reddeden Ertaş Ç, ByLock uygulaması yüklemediğini, bu konuda hakkında düzenlenen raporda bir yanlışlık olduğunu öne sürdü.

Diğer suçlamaları da reddeden Ertaş Ç, zaman gazetesine yönelik operasyona tepki için Nevşehir'de düzenlenen eyleme bilmeden katıldığını söyledi.

Ertaş Ç, "Genel kapsamlı basın özgürlüğü için düzenlenen bir basın açıklaması dediler. Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'ya destek için organize edilen bir protesto olduğunu bilmiyordum." dedi.

Ardından örgütün doktorlardan sorumlu Nevşehir'deki mahrem abisi olduğu öne sürülen KHK ile ihraç edilen öğretmen İlyas A. Öğretmen olduğu için mesai saatlerinin müsait olması nedeniyle, kentteki doktorların biraraya geldiği Nevsader adlı derneğin kuruluşunda bulunduğunu söyledi.

İlyas A. "Teröröün faaliyeti kapsamında hiçbir eylememi olmamıştır. Devletime milletime bağlı şekildeçalıştım memuriyet hayatımda. Bilerek veya bilmeyerek bir terör örgütü içinde faaliyetim olmamıştır. Sonunda terör örgütü olacak bir yapı olacağını sanmıyordum. Bana isnat edilen eylemlerin terör faaliyeti kapsamında değerlendirileceğini öngöremedim." dedi.

Tanıklardan,Kemal Y. "doktorlar olarak toplantılarımız Lara Koleji veya Nevsader binasında yapılırdı. Örgütün gerçek yüzünü daha sonra gördük. Biz muhafazakar yapımız nedeniyle gitmeye başlamıştık." dedi

Tanık Erkut B. "Dernekteki toplantılara 2011 yılı ortalarına kadar katıldım. Dernek bir STK gibi görünüyordu ama ileride anlaşıldı ki terör örgütünün faaliyetleri için kullanılan bir dernekti. İlyas A. ve onun arkasında FETÖ tarafından bizlere kurdurulan bir dernekti. Yönetim kurulu toplantıları bile düzenli yapılmıyor, İlyas A. tarafından doldurulan karar defteri bize imzalatılıyordu." dedi.

Mahkeme heyeti diğer duruşmaları da 4 Ağustos tarihine erteledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.