1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Nevşehir Belediyesi iki proje ile teknik destek kazandı
Nevşehir Belediyesi iki proje ile teknik destek kazandı

Nevşehir Belediyesi iki proje ile teknik destek kazandı

Ahiler Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2 teknik proje, ajans tarafından desteklenmeye...

A+A-

Ahiler Kalkınma Ajansı 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2 teknik proje, ajans tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı yerleşkesi olma özelliğindeki bölgedeki, kültür ve sosyal yaşam alanlarının ortaya çıkartılması amacıyla 2014 yılından itibaren Nevşehir Belediyesi'nin maddi desteği ile sürdürülen Arkeolojik Araştırma ve Temizleme sürdürülen çalışmalara katkı sağlanmasına yönelik olarak hazırlanan "Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit Alanındaki Beyler Konağı'nın Korunmasına Yönelik Danışmanlık" isimli proje, Ahiler Kalkınma Ajansı'nın 2016 Teknik Destek Programı kapsamında başarılı projeler arasında yer aldı.

Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı ilgilileri ile sözleşmesi imzalanan proje ile, dünyanın en büyük yeraltı yerleşkesi içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Beyler Konağı'nın korunması için restorasyon uygulamaları konusunda uzun süre tecrübesi olan uzman kişi ve/veya kurum tarafından danışmanlık hizmetinin sunulması planlanıyor. Projeye göre, danışmanın ören yerinde yapacağı çalışmalar ve analizler sonrasında Beyler Konağı'nın turizme açılabilmesi için gerekli restorasyon önerileri ve giderlerini içeren rapor danışman firma tarafından oluşturulacak. Teknik destek süresince Nevşehir Belediyesi ve ilgili kurumlardan 7 kişinin danışmanlık hizmeti alması öngörülüyor.

Ahiler Kalkınma Ajansı'nın 2016 Teknik Destek Programı çerçevesinde Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği işbirliğinde hazırlanan "Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit Alanındaki Yeraltı Kilisesinin Korunmasına Yönelik Danışmanlık" isimli proje de , Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek bir diğer proje oldu.

Proje çerçevesinde alınacak teknik destek ile ören yeri içerisinde yapılan arkeolojik temizlik çalışmaları esnasında, ortaya çıkan yeraltı kilisesinin yapısal sağlamlaştırma ve korunmasına yönelik konusunda uzman kişi ve/veya kurum tarafından danışmanlık hizmeti alınacak. Projenin uygulama süresi bitiminde danışman firma yeraltı kilisesinde yapacağı çalışmaları ve önerileri bir rapor halinde sunacak.

Proje kapsamında Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği'nden toplam 8 kişi, danışmanlık hizmeti alacak.

Sözleşmeleri imzalanan projeler için danışmanlık hizmetlerinin Ekim ayında alınması öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.