1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. NEÜ Senatosu: "BM ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyoruz"
NEÜ Senatosu: "BM ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyoruz"

NEÜ Senatosu: "BM ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyoruz"

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Senatosu, oy birliğiyle aldığı kararda, Birleşmiş Milletler (BM) ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet...

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Senatosu, oy birliğiyle aldığı kararda, Birleşmiş Milletler (BM) ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ederek, Eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz" denildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Senatosu Filistin'de yaşanan olaylar nedeniyle Filistin ve Kudüs konulu özel gündemle toplandı. NEÜ Senatosu üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararda, "ABD uluslararası hukuk, BM kararları ve tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu'da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail'i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70. yıldönümüne denk getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir. 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekün biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu'da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz. Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira "her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; dostlarımızın sessizliği olacaktır'" denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.