1. YAZARLAR

  2. Ayşe Naz Çimen

  3. NE ÜLKEYİZ AMA BE!
Ayşe Naz  Çimen

Ayşe Naz Çimen

Yazarın Tüm Yazıları >

NE ÜLKEYİZ AMA BE!

A+A-

Altaylarda bir başına kalan Asena, Börte Çeneleri beklerken uyuya kalmış bir kuytuda, dalmış gitmiş derin rüyalara…

Yıllar geçmiş, Anadolu diye bir yerde kendini bulmuş Asena.

İnsanlar bir telaş içinde, her şey değişmiş, resmen asırlar geçmiş, havası, suyu, toprağı bambaşka ne yapacağını bilememiş.

Korkmuş Asena. “Eyvah! Börte Çeneleri de bulamam ben, kaybettim onları.” Demiş başlamış ağlamaya.

Omzuna bir el dokunmuş, başını kaldırmış Asena bakmış ki ay parçası gibi minik bir kız çocuğu, eliyle uzakları işaret ediyor ona.

Gün batımında, gökte nazlı nazlı dalgalanan bir al bayrak! Neye uğradığına şaşırır, vurulur Asena, aşık olur, başı döner, sendeler…

“Bu nasıl bir güzelliktir be Ay Kız? Ne yaptın sen bana? Hele söyle bu güzelliğin adı nedir?”

Küçük kız eliyle Asena’nın yanağına dokunur, ufak bir buse kondurarak “O senin Kızılelma’n…” diye kulağına fısıldar.

Ay Kız, usulca Asena’nın elinden tutar, nazlı nazlı dalgalanan o al bayrağın yanına giderler...

Uyanır tatlı uykusundan Asena bir bakar karşısında Ay Kız ve Börte Çeneler! İnanamaz, Ay Kız kollarına atılır Asena’nın, yanağına rüyadaki gibi ufak bir buse kondurur.

“Haydi kalk gidiyoruz Asena! Börte Çeneler bizi götürecek. Anadolu yeni diyarımız, göklerde dalgalanan o al bayrak yeni Kızılelma’mız…”

*

Evet, yine Kızılelma. Belki de sıkıldınız birçoğunuz fakat bizi Anadolu yapan ve geçmişten geleceğe taşıyan tek ülkü Kızılelma’dır unutmanızı asla istemem, öyle tekrarlar dururum, tek emelim bu…

Ülke olarak kritik günlerden geçiyoruz hem içte hem dışta. Sizlerden ricam bu günlerde devletin birliğini düşünerek hareket etmeniz.

*

Ortadoğu’da soğuk savaş hırçınlaşmaya başladı.

Obama yönetiminin 2015’te İran ile imzaladığı nükleer anlaşmasından Trump birden vazgeçti. İran terör örgütlerinin finans kaynağıdır diyerek de İran ile müzakere halinde olan Türkiye ve Rusya’ya da üstü kapalı bir gönderme yaptı.

ABD’de görülen Hakan Atilla davasının “Tercüman sıkıntısı var.” Denilerek 16 Mayıs’a ertelenmesi ve ardından ABD’nin İran politikasından birden dönüşü bu kadar tesadüf olamazdı zaten.

ABD İran’a karşı yaptırımlarını tekrar devreye sokacak. Öngörülecek yaptırımların içinde para, altın, ham petrol ve petrol ürünleri ticareti var ne yazık ki bu durum Türkiye’yi doğrudan ilgilendiriyor. Altın ve paradan ziyade doğalgaz ithalinin %15’ini İran’dan yapan Türkiye’nin, doğalgazın yaptırımlara dahil olması durumunda zarar görmemesi imkansız…

ABD’nin bu açıklamasının ardından Türkiye, İran ile olan ticari ilişkilerinin devam edeceğini açıkladı.

İngiltere, Fransa ve Almanya anlaşmaya bağlı kaldıklarını, ABD ile bu konuda hem fikir olmadığını dile getirdi.

Netanyahu ise halinden çok memnun zaten geçen hafta İran’ın gizli bir nükleer silah ürettiğini ve bunu tespit ettiklerini söyleyerek bugünkü durumun zeminini hazırlamıştı.

Kısacası ABD Ortadoğu’da yeni bir savaş açtı.

*

Seçim derken daldık gittik yine kendi içimize. Bu kaos ortamında Türkiye Ortadoğu’daki safını nasıl belirleyecek?

Milli savunma sanayimizde başarılı olmaya başladık, bir önceki yazılarımda da dile getirdim fakat bu kaos ortamında ATAK, SİHA, İHA ve diğerleri yetmeyebilir…

*

Türkiye’de S-400 füze sisteminin olması şart, ABD tehditler savurdukça Türkiye geri adım atmayacağını söyledikçe Rusya S-400 üretimini hızlandırdı. Teslimat tarihi geçen ay açıklandı: Temmuz 2019.

ABD bunu kendine yediremedi ve S-400’e karşılık F-35 savaş uçakları anlaşması için Türkiye’ye yaptırımlar uygulayabileceğini açıkladı. Türkiye, F-35 programının önemli ortaklarından biri. F-35 uçaklarının elektronik har sistemlerinde TAI ile birlikte desteklerimiz var. Bu projenin önemli bir parçasıyız. Dışında bırakılmamız programı çökertir. Yani bu tehditler pek sökmez.

Geri adım attırılması için ellerinden geleni yapıyorlar tıpkı 2015 yılında Çin ile anlaştığımız ve NATO baskılarından dolayı vazgeçtiğimiz o uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesi gibi.

Bu sefer vazgeçmek yok.

*

Türkiye S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak, S-400 yaklaşık 400 km’lik menzile sahip, karadan havaya ateşlenebilerek düşman uçakları vuruyor, kısa uzun ve orta menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelere sahip, S-400’ü diğer benzerlerinden ayıran en önemli özelliği uzun menzili. Yunanistan’da bir önceki sürümü S-300 var, NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın almıştı, tabi ki S-400’e göre daha az hedefi aynı anda takip edebiliyor, hayalet uçakları takip edebilme özelliği yok, elektronik saldırılara karşı tedbirlere sahip değil.

*

S-400 Çin ve Hindistan’da var, inşallah 3.ülke Türkiye olacak.  Uzun zamandır kendi hava savunma sistemimizi kurmak istiyoruz. Böylelikle ilk defa füze engelleme kabiliyetine kavuşmuş olacağız, kendi istediğimiz sistemleri kurarak askeri kanattaki gücümüzü arttırarak NATO’ya olan bağlılığımızı azaltacağız yani NATO’yu yeniden şekillendirmiş olacağız.

S-400’e olan ihtiyacımız somut olarak 1991 Körfez Savaşı’nda gündeme geldi. Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesinin ardından Saddam’ın nükleer silahlanmaya girişmesi en büyük  örneği.

*

Ne ülkeyiz ama be!

S-400 alacağız dedik Rusya’dan; Yunanistan ve Ermenistan karıştı, ABD İran politikasını feshetti, Fransa ne yapacağını bilemedi, İsrail hırlamaya başladı, Irak apar topar seçime gitti ABD lehine bir sonuç çıkar muhtemelen, İngiltere ve Almanya izliyormuş gibi yapıyor, Kore barıştı, Çin ve Hindistan iş birliklerini hızlandırdı…

 Türkiye’deki NATO ve ABD hayranlarını görmek isterseniz de “S-400 ihtiyacımız yok asıl ihtiyaç F-35.” Söylemlerini iredeleyin.

Boşuna Kızılelma demedik, ne zaman el uzatsak Kızılelma’ya elimizi ya kesmeye ya da kırmaya çalıştılar…

Olsun artık kesik elimizi kendi kendimize dikmeyi, kırık elle de bir başımıza yaşamayı öğrendik…

 

 

Bu yazı toplam 1351 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum