1. YAZARLAR

  2. Ahmet Güldağ

  3. Namaz ve dualarla açılan ilk TBMM’si
Ahmet Güldağ

Ahmet Güldağ

MÜŞAHEDE
Yazarın Tüm Yazıları >

Namaz ve dualarla açılan ilk TBMM’si

A+A-

Bizim sosyal medya denilen İstanbul gazetelerinden birinde “İlk defa biz yayınlıyoruz” kerrakesiyle yayınladıkları haberi bendeniz Merhaba Gazetesi’nin gerek 2002 ve tekraren aşağıda metnini sunduğum gibi belgesel olarak açıklamıştım.

Yıllardır bunları göremeyenlerin kendileri “ilk” havasına girmelerini garipsememek elden gelmez.

***

Buyurun Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın ilk Büyük Millet Meclisi açılış töreninde yapılması gerekenler için yazılı emrini.

Ama Kemalist ve sözde Atatürkçülüğü kimseye bırakmayanlar ile CHP’ye yerleşmiş malum dine karşı olan zevatın işine gelmediği bu emrin duygusunu asla paylaşmayı şiar edinmemektedirler.

Buyurun okuyalım en son olarak, açılış emrine ait 22.04.2013 günü yayınladığım yazımı izleyelim.

***

“Büyük Millet Meclisi Açılacaktır”

Kurtuluş Savaşı içinde, 23 Nisan 1920 günü ilk Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

Açılış merasim programı bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından hazırlanmış olup teşkilat ve ilgili yerlere tamim edilmiş.

Bu tamimdeki tavır, manevi düşünce dikkate değer nitelikte!

Atatürkçülük kisvesi altında kendi ideolojilerine göre Atatürk sözlerini kendilerine göre uydurup Manevi hareketler için…

“Cumhuriyet, Laiklik elden gidiyooor. İrtica patlıyor” yaygarası hareketleri ile yasaklar teati etme yanında mitingler bile tertip edenlere.

Bu talimat bir tokat yerine geçer düşüncesindeyim.

İzleyelim beraber.

***

1 — Tanrının lûtfuyla Nisanın 23'üncü Cuma günü, cuma namazından sonra, Ankara'da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

2 — Vatanın istiklâli, yüce Hilâfet ve Saltanat makamının kurtarılması gibi en önemli ve hayati görevleri yapacak olan Büyük Millet Meclisi'nin açılış gününü cumaya rastlatmakla, o günün kutsallığından yararlanılacak ve bütün sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram Velî Câmi-i Şerifinde cuma namazı kılınarak Kur'an'ın ve namazın nurlarından da feyz alınacaktır. Namazdan sonra, Sakal-ı Şerif (118) ve Sancâk-ı Şerif (119) alınarak Meclisin toplanacağı yere gidilecektir.

 Meclise girmeden önce bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. Bu merasimde Câmi-i Şeriften başlayarak Meclis binasına kadar Kolordu Komutanlığı'nca askerî birliklerle özel tören düzeni alınacaktır.

3 — Açılış gününün kutsallığını belirtmek için bu günden başlayarak vilâyet merkezinde, Vali Beyefendi Hazretlerinin düzenleyeceği şekilde, hatim indirilmeye ve Buhari-i Şerif (120) okunmaya başlanacak ve Hatm-i Şerifin son kısımları uğur getirsin diye cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yerin önünde tamamlanacaktır.

4 — Kutsal ve yaralı vatanımızın her köşesinde bu günden itibaren aynı şekilde Hatm-i Şerifler indirilmesine ve Buhari-i Şerif okunmasına başlanarak, cuma günü ezandan önce minarelerde salâ verilecek, hutbe okunurken, Halifemiz, 
Padişahımız Efendimiz Hazretleri'nin mübarek adları anılırken, Padişah Efendimiz’in yüce varlıklarının, şanlı ülkesinin ve bütün tebaasının bir an önce kurtulmaları ve saadete kavuşmaları için ayrıca dua okunacak ve cuma namazının kılınmasından sonra da hatim tamamlanarak yüce Hilâfet ve Saltanat makamı ile bütün vatan topraklarının kurtuluşu için girişilen Millî Mücadele'nin önemini ve kutsallığını, milletin her bir ferdinin, kendi vekillerinden meydana gelmiş olan bu Büyük Millet Meclisi'nin vereceği vatani görevleri yapmaya mecbur olduğunu anlatan vaazlar verilecektir. Daha sonra, Halife ve Padişah'ımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî merasim yapıldıktan ve camilerden çıkıldıktan sonra, Osmanlı vilâyetlerinin her tarafında, hükûmet konağına gelinerek

Meclis'in açılmasından dolayı resmî tebrikler yapılacaktır. Her tarafta cuma namazından önce uygun şekilde Mevlid-i Şerif okunacaktır.

5 — Bu tebliğin hemen yayınlanarak her tarafa ulaştırılabilmesi için her vasıtaya başvurulacak, sür'atle en ücra köylere, en küçük askerî birliklere, memleketin bütün teşkilât ve kuruluşlarına ulaştırılması sağlanacaktır. Ayrıca, büyük levhalar halinde her tarafa asılacak ve mümkün olan yerlerde bastırılıp çoğaltılarak parasız dağıtılacaktır.

6 — Yüce Tanrı'dan tam bir başarıya ulaştırması niyaz olunur.

Hey'et-i Temsiliye adına Mustafa Kemal 22 Nisan 1920 tarihinde de şu küçük tebliği yayınladım: Telgraf Dakika geciktirilmeyecektir. 22.4.1920…

***

Sağlık ve esenlik içinde sevdiklerinizle yaşam dileğimle

Bu yazı toplam 5306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.