1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. MUHABBET GELENEĞİ
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

MUHABBET GELENEĞİ

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ
İnsan yok edilebilir, ama teslim alınamaz.

MUHABBET GELENEĞİ

Saadet Partisi İl Başkanı Veli Tolu’nun ‘sohbet’ daveti üzerine Konya TV ekibi olarak buluşma adresimiz olan Evliya Çelebi Parkı’na gittik.
Görevlilerin desteğiyle parkın içindeki kapalı alanda bize tahsis edilen bölüme geçtiğimiz de Tolu ile birlikte icra heyetinden Hasan Sözüer, Mehmet Kuşdemir, Abdullah Altuntaş, Halis Nükte, Tahir Özer ve Süleyman Okka bizi karşıladı.
Sıcak bir selamlama ile tanışma faslına geçildi. Basın - siyasetçi ilişkisinden dolayı birçoğumuz bir birimizi tanıyorduk, ama usulen de olsa hepimiz kısa künyemizi saydık.
Tolu, kısa bir siyasi konuşmanın ardından toplantının sohbet amaçlı düzenlendiğine tekrar vurgu yaptı.
Siyasetle ilgili konuşmasında ‘Demokratik Açılım’da olduğu gibi ekonomi dahil ülkemizin önemli sorunlarına proje üreten, siyasi parti liderlerinin kavgacı üslubunu kardeşlik üslubuna dönüştürmesi için çaba harcayan SP Genel Başkanı Prof. Dr. Numun Kurtulmuş’a gazete ve TV’lerde yer verilmemesini eleştirdi. Bunu, basının ‘objektif’ anlayışı ile bağdaşmadığına dikkat çekti.
Bu arada çaylarımız ve kuru yemiş çeşitlerimizde masalarımızdaki yerini aldı.
Biz de sohbete başladık.
Kamera kapandı. Odada bulunan herkes ‘oturma şeklini’ rahata dönüştürürken, Tolu da sohbetin ana konusunun ‘Muhabbet’ olduğu mesajını verdi. Konya’da yayın yapan TV ve gazetelerin idareci ve çalışanları ile bir sohbet toplantısı programı düzenlediklerini, alfabetik sıraya göre de davet yaptıklarını söyledi.
Evet, toplumun özlem duyduğu bir konuydu aslında muhabbet.
Sohbete, sevgi ve bilginin katılmış şekliydi muhabbet.
Aslında ecdadımızın sevgi, bilgi, şefkat, dostluk, paylaşım gibi bugün çoğunu unuttuğumuz kavramlardan oluşan bir ‘muhabbet’ geleneği vardı.
Uzmanlar, muhabbetin hem insan ruhunu pişirip olgunlaştırmak, hem de sevgi paylaşımıyla yürekleri bütünlemek gibi özellikleri olduğunu ifade ederler.
Tolu, muhabbete girdi, muhabbetin önemini dillendirdi.
‘Arkadaşlar toplum kayıyor’ diyerek özellikle TV dizileri ile aile ve gençler üzerinde oynanan oyunları bir, bir sıraladı:
“Aile bireyleri birbirini muhabbet sofrasında keşfederler. Büyükler küçüklere deneyimlerini aktarırken küçükler büyüklerine kendi dünyalarını yansıtırlar. Böylece kuşaklar arasına girmeden oluşan dil farklarını giderirlerdi. Büyükler küçüklerin kullandığı dili, küçükler büyüklerin kullandığı terminolojiye aşina hale gelirlerdi.
Yani kuşaklar arası kopukluğu önlemesi sohbet meclisinin en önemli işleviydi. Farklı kuşaklar aynı ortamı paylaşmanın huzuruyla birbirlerini anlamaya, kavramaya ve keşfetmeye çalışırlardı.
Sevgi, bilgi, şefkat, dostluk, paylaşım gibi ailenin ayakta durmasını sağladıktan başka topluma yansımaları son derece olumlu olan ve aslında insanın da mayasını oluşturan kavramlar, ‘muhabbetin’ arkasından bitti gitti.
Yıllardır evlerde TV’den başka kimse konuşmaz oldu. Üzülerek söylüyorum ki; ülkemizde kuşaklar arasında müthiş kopukluklar yaşanıyor.
Dil kopmuş, yürek kopmuş, dünyalar öyle farklılaşmış ki, aile fertleri aynı çatı altında farklı dünyaları yaşıyorlar.
Ve birbirimizden git gide kopuyoruz. Aramızda sevgi iletişimi gerçekleşmiyor; tabiatıyla saygı eksenli bir samimiyet oluşmuyor. Artık nezaketi bile boş verdik.
Ekonomik sıkıntı, işsizlik hepimizi yoruyor.”
Aslında hepimizin muhabbet eksiği var. Gece, doyasıya bir muhabbet yaptık. Kafamız dinlendi, ruhumuz dinlendi.
Vedalaşırken ‘muhabbet geleneği başlasın’ artık diyerek dağıldık.

SORGUN’A HAYIRLI OLSUN

Geçtiğimiz hafta AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ile yaptığımız kısa sohbette Ak Parti il başkanının isminin bu hafta sonunda belli olacak demiştik.
Biz 15 gün önce Av. Ahmet Sorgun’u telefonla arayarak tebrik etmiştik. Ama yinede Ankara’dan ismin açıklanmasını bekledik.
15 gün önce Ahmet Sorgun’u aradığımda “Abi il başkanlığı için senin adın teyid edilmiş. Hayırlı olsun” dediğimde Ahmet Sorgun “Hayırlı olur inşallah. Ama biz işimizin başındayız diye” kendi açısından hafif bir gizleme yapmıştı.
Geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra Ankara’dan bir dostumu aradığımda “Sayın Başbakanımız programındaki yoğunluk nedeniyle Ahmet Sorgun ismini akşama doğru açıklayacak” diyerek bize görüş belirtmişti. Biz de bunu yakın çevremizle paylaştık.
22 Ocak Cuma gecesi gazeteci olarak bir görüşü olabilir mi düşüncesiyle yine telefonla aradığımızda karşımıza Av. Suat Altınsoy çıktı. Ankara’da olduklarını ifade ettikten sonra biz de teşekkür ederek kapattık.
15 gün önce söylemiştik ama tekrar Ahmet Sorgun’a yeni görevinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

BİR FIKRA

BOL SELAM VAR
Ali, Mısır'da okuyan bir öğrenci.
Sınavlar bitmiş ve tatile girecekler. Babası Ali'ye telefon eder ve sınavların nasıl geçtiğini sorar. Ali de bilmediği halde "çok iyi geçti" der ve bunu üzerine babası onu İstanbul'a işlerine yardım etmesi için çağırır.
Ali İstanbul'a gitmeden önce arkadaşına son olarak şöyle der; "Ahmet sen notlarımı öğrenirsin ve beni ararsın. Eğer telefona babam çıkarsa Muhammed'in Ali'ye selamı var dersin; ben anlarım bir tane zayıfım olduğunu." Ahmet notları öğrenir ve arar. Telefona babası çıkar ve Ahmet şöyle der: - Amcacım Ali'ye söyle ona bütün Ümmed-i Muhammed'in selamı var...
Bu yazı toplam 4833 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.