1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Modern Çağın Yusufları-2-
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Modern Çağın Yusufları-2-

A+A-

Eğer aksini yapıp meseleleri öncelikle Allah’a havale etmez iseniz, o vakit Allah, o konuyla ilgili sizin üzerinizden himmetini keser. Neticesinde ise zindanda padişaha söylemesi için imdat dilediğiniz saki, şeytanın vesilesi ile sizin haberinizi padişaha söylemeyi unutur gider. (Yusuf, 42)

6- Eğer haksız yere bir adaletsizliğe uğramış iseniz, Allah size fırsat verdiğinde, temize çıkmak için hakkınızı arayın. Unutmayın ki, başkasına yapılmış olsa dahi, zulme rıza göstermeniz, sizi zulmedenlerden farksız kılar. (Yusuf, 52-53)

7- Aynı anneden olan kardeşleriniz sizi üzebilir, sizi incitebilir. Bir vakit sonra sizinle miras kavgasına da düşebilir. Nefsine uyup kendi çıkarları için sizin zarar görmenize rıza da gösterebilir. Bunu sizin kanınızdan olmayan diğer Müslüman kardeşleriniz de yapabilir. Fakat onların karşılarına geçip şöyle deyin: “Bugün size kınama yoktur. Allah merhametlilerin en merhametlisidir” (Yusuf, 92) deyip Allah’ın sonsuzluk olan hakikat ipine sıkıca sarılın ki, gerçek kurtuluşa eresiniz.

8- Eğer hayatınızın her aşamasında bilinçli bir kulluk yaşarsanız, ahiret hayatı içinde payitaht bulursunuz. Hz. Yusuf örneğinde olduğu gibi.

Çünkü her dönemde keyfi uygulamalarla insanlar, suçsuz da olsa mazlumlara işkence ve zulüm yapabilmektedir. İşte  Mısır  yöneticilerinin keyfi uygulamalarıyla suçsuz olduğu halde Yusuf peygamberi hapse atmaları.

Aslında hapse atılması, Hz. Yusuf hakkında hayırlara vesile olacaktır. Birinci olarak gözü dönmüş kadınlardan kendini korumuş olacak. İkinci olarak hapishaneyi vahyi yayma merkezi olarak kullanacaktır ki Yusuf Peygamber’den sonra gelen müslümanlar hapishanelere "Yusufiyye Medresesi" ismini vermişlerdir. Ve oradan çıkışı muhteşem olmuş,  Mısır yöneticisinin gözdesi olarak, yöneticiliğe başlamıştır.

Bugünün insanları olarak bizler, Hz. Yusuf kıssasına  fert, toplum ve devlet  bazında  ne kadar vakıfız bilemiyorum… Aslında  modern çağın bu Kur’an-ı bakışa  çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bizim gibi düşünmeyen veya bizi onaylamayan her fikri her düşünceyi, hemen bir kuyuya atma gayreti içine giriyoruz. Sanki kuyulara ve zindanlara attıkça bu fikirler bu düşünceler kaybolacak ve yok olacakmış gibi gelir o zavallı insana…

Evet sonuç olarak “Neyin hakkımızda hayırlı olacağını ancak Allah bilir.” Zira zindandaki Yusuflara  imrenilecek  zamanlarda geldi. Yusuf Peygamber’in varislerine selam olsun…

Bu yazı toplam 5512 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum