1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Modern Çağın Yusufları -1-
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Modern Çağın Yusufları -1-

A+A-

İnsanların kendi seviyelerine, niyetlerine göre kıssalardan alacağı, Kur’ân’ın samimî muhataplarına vereceği çok şeyler vardır. Kıssalar asla geçmiş zaman masalları değildir. Şimdi ve buradaki varoluşumuzla bizi yüzleştiren aynalardır. Bize geçmişin hiç de geçmemiş olduğunu bildirir. Bir sahnedir Yusuf kıssası eski sandığımız Yusuf sahnesinde oyuncularız biz. Yusuf yerinde kendimizi bulmak içindir kıssa” ….

“Çağının Yusuf’u olmak…

Bir ahlaki davranış, bir erdemli tavır ne değiştirir dememek lazımdır. Çünkü bu sizi çağınızın Yusuf’u yapar. Yusuf’u olan bir çağ, gözü açılmayı bekleyen milyonlara bir ilaçtır. Rabbim bu çağı Yusufsuz bırakmasın. Dillerimizin lal olduğu, gözlerimizin kör olduğu şu çağ da Yusuf’un gömleğine Yusufların gömleğine çok ihtiyacımız var. Rabbim bizlere Yusuf’un gömleğini göndersin. Rabbim bizi gömleği önden yırtılan değil, gömleği arkadan yırtılanlardan kılsın. Herkesin bir Züleyhası olur, hepimizin bir Züleyhası olur, Züleyha kadın ya da erkek değildir, Züleyha’nın cinsiyeti yoktur, Züleyha arkasından koşturduğunuz ya da arkasından koştuğunuzdur. Gömleklerimize dikkat etmeliyiz” hatırlatmasında bulunarak Hz. Yusuf Kıssasından çıkarmamız gereken hisseleri 7  başlık altında toplayıp bunların açıklamasını yapalım isterseniz. Bu hisseler:

1- Allah, her hayata müdahildir. O’nun iradesini hesaba katmadan iş yapmayın.

2- Tek bir kişi bile toplumların kaderini değiştirebilir. İnsanı önemseyin.

3- Başkalarının şahsiyetine vesile olacak ahlaka sahip olun. Davranışları önemseyin.

4- Hayat parçalardan oluşan bir bütündür. İmtihanlar bütünde değil, parçalarda saklıdır (Kuyuya atılmak, köle olmak, iftiraya uğramak gibi). Parçaları önemseyin.

5- İlkelerinizi, içinde bulunduğunuz durum değil, inandığınız değerler belirlesin. Değerlerinizi önemseyin.

6- Her hayat bir ayet, bir öğüttür. Yaşanmışlıkları önemseyin.

7- İman acizliğin değil, gerçek özgürlüğün ifadesidir. İmanınızı önemseyin.

1- Her insan kendi çağının Yusuf’udur. Ve onu isteyen bir Züleyha’sı vardır. Eğer siz Yusuf’sanız, dünyaya ait bütün güzellikler sizin Züleyha’nızdır. Her gün ve her vakit sizi bütün güzelliği ve hilesi ile çağırır. Gerektiğinde gömleğinizi tutup sizi kendine çeker. Umulur ki gömleğinizi arkadan yakalamış olsun; eğer öyleyse o vakit henüz esiri olmamışsınızdır Züleyhaların (dünya nimetlerinin) demektir.

2- Eğer gayeniz iffetinizi korumak ise, “Allah’a sığınırım” (Yusuf, 23) “Şüphesiz Rabbim verdi bana bu bedeni” deyin. “O yüzden bu sureti kendi nefsimin arzularına göre kullanmaktan hayâ ederim” deyin.

Eğer ki güzel olduğunuzu, kendinizin başka insanlardan farklı olduğunu düşünüyorsanız, o vakit Yusuf’un pazarda ne kadar az bir değere satıldığını düşünün. (Yusuf, 20)  !!!!!

Şairin dediği gibi, “Allah insanı iddiasından vurur.” O yüzden iddianız Allah rızası olsun ki, dünya nimetlerinden ötürü çetin bir imtihana uğramış olmayasınız.

3- Size haset edeceklere, başınıza gelen güzellikleri anlatmayın. (Yusuf, 5) Bu sebeple o hasetçi önüne gelen ilk fırsatta sizi o güzellikten mahrum bırakmış olmasın.

4- Züleyhalarınızı şeriat dairesine çekin. Nitekim fıtrat Müslümandır. İstek ve arzularınızı Allah’ın emir ve yasaklarına göre belirleyin. Karşılaştığınız tüm meselelere hikmet nazarı ile bakın. Böyle yapın ki, insanlar tarafından sizlere bir kötülük dokunduğunda “Ben nefsimi temize çıkarmıyorum. Şüphesiz nefsi emmare kötülüğü ister. Ancak Rabbimin merhamet ettiği hariç; şüphesiz Rabbim, çok bağışlayan çok merhamet edendir” (Yusuf, 53) deyin.

5- Allah, sizden hangi nimetini geri almışsa, şikâyetini, gidip başka insanlara yapmayın. Kendinizi Allah’a arz edin. Benim bir problemim var ve bunu yegâne hayra çıkarıcı sensin Ey benim terbiye edicim deyip; Hz. Yakup’un Hz. Yusuf ile ilgili özleminde dile getirdiği şu ayeti okuyun: “Ben kederimi hüznümü ve  şikâyetimi ancak Allah’a arz ederim” (Yusuf, 86) deyin…

Unutmayalım ki, yağmur nasıl ki çukura birikirse, Allah’ın rahmeti de tevazu sahibi, her halini Allah’a arz eden kulun kalbine birikir!!!!

Bu yazı toplam 4816 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum