1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. MHP Grup Toplantısı
MHP Grup Toplantısı

MHP Grup Toplantısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'nin Suriye'deki IŞİD terörünü başka bir terör örgütünün yardımıyla tasfiye etme gafletine düştüğünü belirterek,...

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'nin Suriye'deki IŞİD terörünü başka bir terör örgütünün yardımıyla tasfiye etme gafletine düştüğünü belirterek, "Bunun çıkmaz bir yol olduğunu hala görmeyen, göremeyen ABD, PYD'ye verdiği destekle PKK terörüne ortaklık yapmaktadır. Terörle dostluk hiç kimseye hayır getirmemiştir. Eli kanlı teröristlerle taktik ortaklığı Türkiye'nin dostluğuna tercih eden ABD, bu acı gerçekle er ya da geç karşılaşacaktır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Türkiye'nin bugün çok ağır ve olumsuz şartların hüküm sürdüğü kritik bir dönemden, bir ateş çemberinden geçmekte odluğunu belirten Bahçeli, "İç ve dış güvenliğimiz çok ciddi tehlikelere maruzdur. Milli Güvenlik sorunları ağırlaşmaktadır. Türkiye'yi içine alan ateş çemberi giderek daralmaktadır. İç bünyemiz yara almıştır. Toplumsal huzursuzluk ve tedirginlik derinleşmektedir. Türk milleti 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini travmasını tümüyle atlatamamıştır. 15 Temmuz'un artçı sarsıntıları sürmektedir. Devlet kurumlarının FETÖ sürüsünden temizlenmesi için geniş çaplı idari ve adli süreçler harekete geçirilmiştir. Türkiye tarihin en kanlı 3 terör örgütü PKK/PYD, IŞİD ve FETÖ'ye karşı, Türkiye içinde ve dışında amansız bir mücadele içindedir. Türk silahlı Kuvvetleri IŞİD ve PYD'ye karşı, Suriye toprakları içerisinde askeri operasyonlar yapmaktadır. İç savaş koşullarının hakim olduğu komşumuz Irak ve Suriye'deki yangın giderek yayılmaktadır. PKK terör örgütünün saldırıları tırmanmıştır. PKK ile mücadele Türkiye içinde ve sınır ötesinde sürmektedir. Bölücü hainler Türkiye'nin içini karıştırmak için yeni tezgahlar peşindedir. Türkiye çok ciddi beka sorunlarıyla karşı karşıyadır. Adeta sırat köpründen geçmektedir. Karşımızdaki tablo maalesef budur" ifadelerini kullandı.

"PKK/PYD'nin Suriye sınırımızın güneyine yerleşmesi, ileride bu bölgede bağımsız bir Suriye-Kürt devleti ilanının nüvesinin ilk adımı teşkil edecektir"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin konuşan Bahçeli, "Irak ve Suriye'de yaşanan vahim gelişmeler her yönüyle endişe vericidir. Türk Silahlı Kuvvetleri IŞİD ve PKK'nın uzantısı PYD ile mücadele için Suriye topraklarındadır. Fırat Kalkanı'nın askeri harekatının ilk aşamasına ilişkin hedeflere büyük ölçüde ulaşılmış, sınır bölgemiz IŞİD'den temizlenmiştir. Türkiye'nin fiili desteğindeki Özgür Suriye Ordusu'nun şimdiki hedefi IŞİD'in Suriye'deki 2. kalesi El-Bab'tır. Kahraman askerlerimiz verilen görevleri büyük bir başarı ve fedakarlıklarla icra etmektedir. Askeri operasyonda şehit düşen evlatlarımıza yüce Allah'tan rahmetler niyaz ediyor, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyorum. El-Bab'ın Türkiye için Stratejik önemi büyüktür. Türk sınırı boyunca ilan ettikleri 3 sözde kantonlarını birleştirip, kesintisiz bir terör koridoru oluşturmak isteyen PKK ve PYD'nin önünün kesilmesi için El-Bab büyük önem taşımaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bu amaçla bölgede askeri unsurlarımıza saldırıda bulunan PYD'ye de etkili bir karşılık vermektedir. PKK/PYD'nin Suriye sınırımızın güneyine yerleşmesi, ileride bu bölgede bağımsız bir Suriye-Kürt devleti ilanının nüvesinin ilk adımı teşkil edecektir. Bu oluşum ileride şartlar uygun olduğunda Barzani'nin Kuzey Irak'taki özerk bölgesi ile birlikte 4 parçalı büyük Kürdistan Devleti hayalinin Suriye ve Irak ayaklarını oluşturacaktır. Türkiye buna hiçbir şart altında izin vermeyecektir. Türkiye'nin sınır bölgelerimizin ötesinde Türkiye'ye muasır oluşumlara karşı her türlü önleyici ve caydırıcı tedbirler alması, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımızın bir gereği olacaktır. Bu kapsamda Türkiye'nin kırmızı çizgilerini hiçe sayarak Fırat'ın batısından geçen PYD unsurlarının Menbiç'ten çıkarılması önem taşımaktadır" değerlendirmelerinde bulundu.

"PYD maalesef bugün müttefikimiz ABD'nin Suriye'deki kara gücü haline gelmiştir"

ABD'nin IŞİD terörünü başka bir terör örgütünün yardımıyla tasfiye etmeye çalışmasını eleştiren Bahçeli, "PYD maalesef bugün müttefikimiz ABD'nin Suriye'deki kara gücü haline gelmiştir. ABD, PKK ile özdeş olan bu terör örgütüne silah ve lojistik destek vermekte, bu yolla adeta terörü ödüllendirmektedir. Bu tutumu dostluk ve ittifak ilişkileriyle bağdaşmadığı çok açıktır. ABD, Suriye'deki IŞİD terörünü başka bir terör örgütünün yardımıyla tasfiye etme gafletine düşmüştür. Bunun çıkmaz bir yol olduğunu hala görmeyen, göremeyen ABD, PYD'ye verdiği destekle PKK terörüne ortaklık yapmaktadır. Terörle dostluk hiç kimseye hayır getirmemiştir. Eli kanlı teröristlerle taktik ortaklığı Türkiye'nin dostluğuna tercih eden ABD, bu acı gerçekle er ya da geç karşılaşacaktır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.