1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevlana dostları bugün buluşuyor
Mevlana dostları bugün buluşuyor

Mevlana dostları bugün buluşuyor

Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Programları (Şeb-i Arus) Mevlevi geleneğine göre bugün Şems-i Tebrizi Hazretleri’nin Türbesi’nin ziyareti ile başlayacak

A+A-

7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikleri izlemek üzere, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Mevlana dostları Konya’ya akın edecek. Hz. Mevlana’nın 744’üncü Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Programları (Şeb-i Arus) Mevlevi geleneğine göre yarın Şems-i Tebrizi Hazretleri’nin Türbesinin ziyareti ile başlayacak. 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikleri izlemek üzere, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Mevlana dostları Konya’ya akın edecek. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenecek etkinlikler kapsamında, Hz Mevlana’yı anma ve onun öğretilerini doğru anlayabilmek amacıyla önceki yıllara nazaran daha kapsamlı bir organizasyon çeşitliğine gidildiği bildirildi. Anma programlarının yanı sıra, Sema’nın geleneksel yapısının muhafaza edilmesine yönelik olarak da bu yıl icra edilecek olan Şeb-i Arus Törenlerinde bir takım ilave etkinliklere de yer verildi.  Bu kapsamda; Mevlevi Ayin-i Şerifi, sergiler, kültür ve sanat etkinlikleri, bilimsel toplantılar, atölye çalışmaları, müzik ve şiir dinletileri, ödül törenleri, tiyatro ve sinema, Mevlana filmleri gösterimleri, imza günleri yer veriliyor. Ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan “Türbe Önü Buluşmaları” programlarıyla da bir birinden değerli konuşmacılar tecrübelerini Mevlana dostlarıyla paylaşacak.

ANMA PROGRAMLARI ŞÖYLE

7 Aralık 2017 Perşembe günü saat 13.30'da davet edilecek misafirler ve vatandaşın katılacağı, "Şems-i Tebrizi Türbesi Ziyareti" ile başlayacak ve Genelkurmay Başkanlığı Mehter Bölüğü eşliğinde Vilâyet önünden Mevlâna Meydanına "Kardeşlik Yürüyüşü" ile devam edecek. Saat 15.30'da Mevlâna Dergâhı Semahanesi'nde "Huzur-ı Pir'de Çocuk Muhipler Mukabelesi" icra edilecek. Akabinde Mevlâna Kültür Merkezi'nde; Atölye Çalışmaları "Sanat Ocağı, Mevlevihaneler" "Derviş Çeyizi" Sergisi, "XI. Uluslararası Konya Dünya İnançları ve Merdivenler Fotoğraf Yarışması" Sergisi, "Mevlâna Yolu" Fotoğraf Sergisi "Geçmişten Günümüze Şeb-i Arus Fotoğrafları" Sergisi, "Geleneksel Sanatlar" Sergisi "Harflerin Dili" Yazma Eserler Sergisi, Mevlâna ve Mevlevîlik Yayınları Hasan Çopur Koleksiyonu Sergisi, Mevlâna ve Mevlevîlik Konulu Kitaplar Sergisi, PTT Pul Sergisinin açılışları gerçekleştirilecek. "Mevlâna Yolu" isimli kitabın yazarı Özcan Yüksek “İmza Günü” düzenleyecek. Törenlerden hemen önce saat 19.00-19.40 arası Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu ile Mevlâna Kültür Merkezi Konferans Salonunda Türkçe ve İngilizce "Mesnevî Dersleri" verilecek ve her gün devam edecek. Saat 20.00'de Mevlâna Kültür Merkezi Sema Salonunda Vuslat Yıldönümü Ana Programı başlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda, Türk Tasavvuf Müziğinin değerli yorumcusu ve Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Türk Tasavvuf Müziğinin en nadide eserlerini seslendirecek. Ayrıca, Tasavvuf Tarihi Araştırmacısı ve Yazar, Ömer Tuğrul İnançer’in “Mesnevi Sohbeti”yle devam edecek program, Sema Ayin-i Şerifi’yle de son bulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.