1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mete Yarar: “Önümüzde Musul olduğu sürece başımızdan çorap eksilmeyecek”
Mete Yarar: “Önümüzde Musul olduğu sürece başımızdan çorap eksilmeyecek”

Mete Yarar: “Önümüzde Musul olduğu sürece başımızdan çorap eksilmeyecek”

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, "Önümüzde Musul olduğu müddetçe bizim başımızda çorap eksilmeyecek. Çünkü, 5 ile 10 yıl içerisinde ne...

A+A-

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, "Önümüzde Musul olduğu müddetçe bizim başımızda çorap eksilmeyecek. Çünkü, 5 ile 10 yıl içerisinde ne bir Irak Devleti diye bir devlet, ne de Suriye Devleti diye bir devlet kalacak" dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz Gecesi yapılmaya çalışılan hain darbe girişiminin bilinmeyen yönleri Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "15 Temmuz Milletin Darbesi" isimli panelde anlatıldı. Gazeteci-Yazar Ferhat Ünlü'nün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye konuşmacı olarak Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar katıldı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Panel kapsamında konuşma yapan Mete Yarar, 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin Türk insanı üzerindeki etkilerinin yanı sıra Türkiye'de ve dünyada nasıl etkiler oluşturduğunu vatandaşlara anlattı.

"15 Temmuz gecesi bu ülkenin en zor işi yapıldı"

Panel kapsamında konuşma yapan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, "15 Temmuz gecesi belki bu ülkenin en zor işi yapıldı. Savaş durumunda düşmanınızı bilirsin, ona ateş edersiniz ve o da size ateş eder. En kötü şey ise dost bildiğiniz adamın sizi sırtınızdan bıçaklamasıdır. Bu toplum o gün ülkeyi savunmak için emanet edilmiş silahlarla halkına ateş eden bir güruhla mücadele ettiniz. Ben bir asker olarak söylüyorum, karşımda düşman olması onunla mücadele ederken, beni daha da yüreklendirir. Ama dostunuzu düşmanınız bilmediğiniz bir kaosun içerisinde mücadele etmek düşmanla mücadele etmekten 10 kat daha zordur" dedi.

"Ben 15 Temmuz gecesi bu topluma kimsenin boyun eğdiremeyeceğini gördüm"

Vatandaşların 15 Temmuz'da dış güçler tarafından yazılan raporları yaktığını söyleyen Yarar, "Sizler 15 Temmuz gecesi bu ülke için yazılmış raporların hepsini yaktınız. Bu konuşmada sizin ne kadar büyük olduğunuzu söylemeye çalışıyorum. Çünkü o gün dediler ki "bu millet korkaktır, kurşun atıldığı zaman evden dışarıya çıkmaz" dediler. Olaylar sırasında alanlar bombalanıyor, yaralanıyor, kanının aktığını görüyor. İnsanlar birbirlerini kurtarıyor, sonra tekrardan orada ki sayı azalmadan devam ediyor. Bu inanç sahibi olmayan, bu toprağın çocuğu olmayan anlayamaz. Ben eski bir asker olarak, 15 Temmuz gecesi gördüm ki bu topluma kimse tarafından boyun eğdiremez" diye konuştu.

"Daha önce kendime sorduğum sorudan dolayı 15 Temmuz gecesi ben utandım"

Yıllardır içinde ukde olan bir konuyu anlatan Güvenlik Politikalar Uzmanı Yarar, "Yıllardan beridir, içimde ukde olan bir konuyu anlatmakta yarar görüyorum. Ben görev yaptığım yıllarda, dağlarda gezerken, dolaşırken, hep şu soruyu sorardım. Biz burada bunları yapıyoruz ama halkımız ne yapıyor sorusunu sorardım. Ben 15 Temmuz Gecesi utandım. Benim elimde silah vardı, sizin elinizde silah yokken sizler tanklara karşı çıktınız. Ben askerliğin her türlü eğitimini aldım, ama siz eğitimsiz halinizle bile çıktınız. Ben iyi ki sizin evladınız olmuşum, iyi ki sizin askeriniz olmuşum ve dağlarda gezmişim. Keşke o zaman kendime o soruyu sormasaydım" şeklinde konuştu.

"Önümüzde Musul olduğu sürece başımızdan çorap eksilmeyecek"

Son olarak Musul'la ilgili açıklamalarda bulunan Yarar, "Önümüzde Musul olduğu müddetçe bizim başımızda çorap eksilmeyecek. Çünkü, 5 ile 10 yıl içerisinde ne bir Irak Devleti diye bir devlet, ne de Suriye Devleti diye bir devlet kalacak. Görünen tablo şu anda bunu gösteriyor. Yani bundan daha beter durumda ve pozisyonda olabiliriz. Etnik çatışmaların olduğu bir ortam görebiliriz. Mezhepsel çatışmaların oluştuğu ortamlar görebiliriz. Böylesi bir ortamda biz bir ve beraber olmazsak, ne olacağımızı inanın söylemek istemiyorum. Onun için bu coğrafyada bu sorunu çözecek tek bir ülke var o da Türkiye'dir" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.