1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Mesele adam gibi adam olmak!
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Mesele adam gibi adam olmak!

A+A-

Adam olmak zanaattır. Sözde kolay gibi gözükebilir ama zordur, sonu yoktur, çok zahmetlidir. Farklı bir duruştur. Erdem sahibi olmaktır. İlkeli, prensipli, omurgalı bir yaşam sürmektir. Berk Yüksel kardeşimiz adam gibi adamın uzun uzun özelliklerini yazmış ve güzel tespitlerde bulunmuş...

**

Adam olmak gibilerine göre yaradılış meselesidir. Kimilerine göre de sonradan elde edinilir. “Hamuru iyi olmayan adam, adam olmaz” gibi halk arası bir yaklaşım gelişimin zorluğunu anlatır. Özü düzgün kişi bir şekilde insan gibi insan, adam gibi adam olmayı başarabilecektir...

**

Adam olmak toplumun öngörü ve istekleri doğrultusunda yaşayan bir insan olmak veya başka bir deyişle ruhunu satmak değildir. Adam gibi adam zaten sıradan ve sürüden farklıdır. O düşünür, sorgular, tartışır, okur, çalışır. Sözü, düşüncesi ve eylemi tutarlıdır.

**

Adam olmak, yılmamak, vazgeçmemek demektir. Asla umudunu yitirmemektedir. Kimseye göbeğinden bağlı olmadan özgürce yaşamaktır. “Bir kalıba uyayım beni sevsinler” diye kendinden çıkmak, aynada aksine bakamamak değildir. Onurlu ve kültürlü olmaktır.

**

Görgülü ve sevecen olmaktır. Günü kurtarmak, ucuz hesaplar yapmak adam olmak değildir. “Gelene ağam, gidene paşam” demek de değildir. Bilgelik, dürüstlük, çalışkanlık onun için başta gelir. Adam olmak görev bilinci ile yaşamaktır. Adam olmak adil de olabilmektir...

**

Adam olmak ne sadece görgü ile eğitimle, aileden alınan terbiye ile yaşanmışlıkla edinilen demle, ne de edinilmiş bile olur. Diploma sahibi olmak da adam gibi adam olmak için yeterli değildir. Can Yücel bir şiirinde şunları dile getiriyor: “Bilmelisin ki... Duvarda asılı diplomalar insanı insan yapmaya yetmez.”

 

**

Adam gibi adamın neyin yanında neyin karşısında olduğu bellidir. Karar verirken ne şiş yansın ne kebap aman o kırılır aman o gücenir diye politikleşmez. O ortamlarda ona buna laf sokuşturup ortamın huzurunu bozan burnu havalardan da değildir.

**

Kendi kendisinin propagandasını da yapmaz. Bunun kendini küçültmek olduğunu çok iyi bilir. Adam gibi adam çevresi ile de bellidir. Arkadaşlarını, dostlarını ince eleyerek seçer. “Aptallarla tartışma, çevredekiler farkınızı anlamayabilir” sözünü hep aklında tutar...

**

Adam olmanın birinci şartı, insan olmaktır. İnsan olmanın olumlu değerlerini üzerinde toplamaktır. Adam olmak ketum olmayı gerektirir. Adam gibi adam sır tutmasını bilir. Adam gibi adamın başta gelen özelliği ise adil olmasıdır. Adam olmak gerekirse yolda yalnız yürüyebilmektir. Olduğu gibi görünmek, göründüğü gibi olmaktır. Akıllı ve cesur olmaktır. Adam gibi adam demek omurgalı olmaktır. Adam gibi adam etiket, paye, mevki ve paradan güç olmaz.

**

Adam gibi adam düşünerek hareket eden ve konuşan insandır. Yaptıktan sonra düşünen, boşboğazlık sonrası sürekli hayıflanan avamdan değildir. O karanlıkların ortasında parıldayan bir yıldızdır. Sürünün ulaşılmaz bir ideal diye burun kıvırdığı insanlık idealidir. Kendini, nefsini yine kendisi öz iradesi ile terbiye etmiş kişi açısından adam olmak, kendini yontmayı ve doğru olanı yapmayı gerektirir.

**

O sürüde yaşayan bir koyun değildir. Adam olmak, kendi gibi davranmaktır. Adam olmak, sevmeyi bilmektir. Konuşmasını bilmek, adam olmanın en önemli göstergelerindendir. Hayatı kavrayabilmektir. Kendin olmaktır. Toplum haz etmez bu insanlardan Çünkü onlar kendileri gibi değildir. “O neder, bu neder” diye yaşamazlar. Gelişmek, iyi yetişmek, bilgi sahibi olmak isterler.

**

Adam olmak deyişi erdem sahibi olmayı gerektirir. Yola gelmeyi değil, kendi yolunu bulmayı belirtir. Gerçekten adam gibi adam olmak zor zanaattır. Andre Marelezz'in dediği gibi “İşin güç kısmı, adam olmak değil adam kalmaktır” Kısacası; bu toplumun en çok adam gibi adamlara ihtiyacı var.

 

Bu yazı toplam 2184 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.