1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Meksikalı uzmanlara engellilerle ilgili bilgilendirme programı
Meksikalı uzmanlara engellilerle ilgili bilgilendirme programı

Meksikalı uzmanlara engellilerle ilgili bilgilendirme programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde Meksikalı İş Eğitim Enstitüsü (ICAT) ve Engelli Kişilerin Entegrasyonunu...

A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde Meksikalı İş Eğitim Enstitüsü (ICAT) ve Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü (INDEPEDI) uzmanlarına yönelik Engellilerin Topluma Kazandırılması Bilgilendirme Programı düzenlendi.

Türkiye'de engellilerin rehabilitasyonu, topluma kazandırılması ve meslek edinmeleri hususlarında faaliyet gösteren yerel ve merkezi idare kuruluşlarının çalışmaları hakkında Türkiye-Meksika arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve söz konusu alanda işbirliği ortamı oluşturmak maksadıyla TİKA, Meksiko City Eyalet hükümeti bünyesinde faaliyet gösteren INDEPEDI ve Meksiko City'de yaşayan engellilere yönelik meslek edindirme kursları düzenleyen ICAT yetkililerine yönelik bilgilendirme programı düzenledi. Program kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı Hizmetleri ve Şefkat Evleri Şube Müdürlüğü ile Engelliler ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü ziyaret edilerek, belediye yetkililerinden engelli ve yaşlılara verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi alındı. Görüşmeler sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Şefkat Evi, Yaşlılara Hizmet Merkezi, Rehabilitasyon Merkezi ve Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi ziyaret edilerek, verilen hizmetlerin yerinde görülmesi sağlandı. Ayrıca Ankara Halk Ekmek Fabrikası ziyareti kapsamında engellilerin iş sahibi olmaları için fabrika yönetimince yapılan çalışmalar anlatıldı.

Meksikalı uzman heyete Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca ülkemizdeki sosyal yardım sistemini ve bakanlık faaliyetlerini anlatan bir sunum da yapılarak, engellilere yönelik ülkemiz mevzuatı hakkında detaylı bilgi verildi. Ziyaret sonrasında Pursaklar Saray'daki Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi'ne inceleme gezisi yapılarak, verilen hizmetler yerinde görüldü. Engellilerin meslek sahibi olmaları ve istihdamı konularında ise İŞKUR ziyaret edilerek, İŞKUR'un faaliyetleri ve engelli istihdamına yönelik düzenlediği meslek edindirme kursları hakkında Meksikalı uzman heyete bilgi verildi. Ayrıca yapılan görüşme ve incelemeler sonucu Meksika'da yapılan engelli hizmet ve politikalarının da ülkemizdeki muadil kurumlara aktarılması sağlandı.

Programa katılan Meksikalı uzman heyet, ülkemizde engellilere yönelik yapılan çalışmaları ve ülkemizin sosyal yardım sistemini takdirle karşıladıklarını ifade ederek, Türkiye'deki merkezi ve yerel kurumlarla işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.